Öne Çıkanlar atama ÖSYM TUS öğretmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Engellilere Bayram İkramiyesi Ödenmesi Kanun Teklifi (6 Nisan 2022)

Sosyal devlet, toplumda sosyal adaleti sağlamak için devletin elinde bulundurduğu kaynakları sosyal, politik ve ekonomik olarak adil dağıtılmasını, toplumdaki tüm kesimlere ulaştırılmasını ve güvenli bir hale getirilmesini öngören bir devlet modelidir. Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi toplumun bütün kesimlerini ekonomik ve sosyal açıdan korumaktır. Sosyal devletin korumaya öncelik verdiği kesimlerin başında yaşlılar, engelliler, gaziler ve şehit yakınları gelmektedir. Bu kesimlerin insan onuruna yakışan bir hayat sürmelerini sağlamak hem devletin bir görevi hem de vicdani bir sorumluluktur. Ancak, ülkemizde bu kesimler çok zor ekonomik koşullar altında düşük maaşlar sebebiyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedir.

5510 sayılı SSGSS Kanunu'na eklenen Ek Madde 18 ile Kurumdan aylık veya gelir alanlara dini bayramlar için özel bir düzenleme öngörülmüş ve halihazırda emeklilerimize dini bayramlar için Bayram İkramiyesi ödenmesi düzenlenmiştir. Ne yazık ki engelliler gibi korunması gereken bazı kesimlere bu ikramiye verilmemiştir.

Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi ve toplumsal yaşama katılmalarının sağlanmasında büyük yetersizlikler bulunmaktadır. Ne yazık ki engellilerimizin istihdamından insanca yaşayabilecekleri bir gelir elde etmelerine, ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına kadar bir dizi önemli sorunun yanı sıra gelir açısından desteklenmelerinde de büyük sorunlar bulunmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında engelliler arasında da en çok korunması gereken ve gelir desteğine muhtaç kesim 2022 sayılı Kanun ile 2828 sayılı Kanun kapsamında olan muhtaç durumdaki engellilerimizdir. Hiçbir güvencesi veya geliri olmayan bu engellilerimiz, gelir yetersizliklerinden dolayı hayatlarını sürdürmekte zorlanmaktalar, yaşamları için gerekli tıbbi desteklerden daha yoksun kalmaktadırlar.

Anayasa'mızda da belirtildiği üzere pozitif ayrımcılık hakkına sahip olan engelli vatandaşlarımız pandemi ve sonrasında siyasi iktidarın yanlış politikası yüzünden toplumsal yaşama katılamadıkları gibi engelli bireylerin gelirleri ve satın alma güçleri hızla erimiştir. Siyasi iktidar, ne yazık ki engelli vatandaşlarımıza ilişkin yardımlarını arttırmamakta ve mağduriyerlerini devam ettirmektedir.

KANUN TEKLİFİ : https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-4374.pdf

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.