Öne Çıkanlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi BERBER Vuhan kenti

Kurumdışı Görevlendirme İşlemleri (28 Eylül 2020)
Abone Ol

Genel Müdür Bakan a. Mehmet Nezir Gül imzalı resmi yazıda ''Bakanlığımızca, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bireysel özelliklerine ve ihtiyaçlarına en uygun özel eğitim hizmetlerine erişimlerini ve sunulan eğitim hizmetlerinden en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamak amacıyla çeşitli hizmetler sunulmaktadır.

Genel, zihinsel, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olan öğrencilerei yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) destek eğitim hizmeti vermekteyiz. BİLSEM'lerde özel yetenekli bireylerin eğitimine yönelik ihtiyaç ve beklentileri karşılamak üzere araştırma, geliştirme ve proje çalışmalari için üst düzey eğitim verilmektedir. Bu doğrultuda BİLSEM'deki eğitim öğretim etkinlikleri, özel yetenekli öğrencilerin performansları ve eğitim ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bireyselleştirilmiş eğitim programına göre eğitim ve öğretimdeki tüm gelişim alanları, öğrencilerin devam ettikleri örgün eğitim kurumlarının programlarıyla bütünlük oluşturacak şekilde hazırlanmakta ve öğrenci merkezli yürütülmektedir.

BİLSEM'lerde özel yetenekli öğrencilere sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğini güçlendirmek için bu kurumlarda görev yapan öğretmenler ilgili mevzuat doğrultusunda belirli kriterlere göre özel olarak seçilmektedir. Ancak, BİLSEM'lerde görev yapması için belirli kriterlere göre özel olarak seçilen öğretmenlerin geçici olarak diğer kurumlarda veya il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilmeleri nedeniyle eğitim ve öğretimde aksaklıklar oluştuğu; geçici olarak görevlendirilen öğretmenlerin yerine ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmelerinin yapıldığı tespit edilmiştir.

Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet sunan bir diğer kurumumuz olan rehberlik ve araştırma merkezlerinde (RAM) ise rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ile özel eğitim hizmetleri planlanarak sunulmakta ve hizmetlerin koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanmaktadır. 

Bilindiği üzere RAM'larda yürütülmekte olan eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetleri, rehberlik hizmetleri, araştırma-geliştirme çalışmaları ilgili merkezlerde görev yapan öğretmenler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Söz konusu kurumlarda görev yapan öğretmenlerin, kurumları dışında görevlendirilmelerinin RAM'ların asli görevleri olan eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetleri sürecinde bireylerin performanslarının değerlendirilmesi; bireylere uygulanacak zeka ölçeği uygulayıcısı sayısının azalması; rehberlik hizmetleri faaliyetleri ile araştırma-geliştirme çalışmalarının yürütülmesi aşamalarında rehberlik ve araştırma merkezleri açısından sorun teşkil ettiği değerlendirilmektedir.

BİLSEM'lerde ve RAM'larda istenen nitelikte hizmet sunulabilmesi için söz konusu kurumlarda görev yapan öğretmenlerin kurumları dışında görevlendirilmemesi önem arz etmektedir. Bu nedenle adı geçen kurumlarda görev yapan öğretmenlerin başka kurumlarda görevlendirilmemesi ancak, ilgili öğretmenlerin yürüttükleri çalışmalardan ayrılması sonucunda sakınca oluşacak durumlarda ilgili öğretmenlerin görevlendirme süreleri sonuna kadar görevlerini yerine getirmeleri ve görevlendirme süreleri bitiminden itibaren söz konusu öğretmenlerin kurumları dışında görevlendirilmemeleri ve kurum dışı görevlendirmeye ihtiyaç duyulması halinde Genel Müdürlüğümüze uygun görüş sorulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.