Öne Çıkanlar özel motorlu taşıt sürücüleri kursları MTSK Sınavları MTSK Eğitimleri Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim EKPSS Soru ve Cevapları

Öksüz ve Yetim Çocuklar İçin Yeni Bir Birim Kurulacak
Abone Ol

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Türkiye’de ilk defa kurulacak birimde sadece kurum bakımındakileri değil tüm öksüz ve yetim çocuklarımızı kapsayacak politikalar geliştireceğiz.” dedi.

Türkiye’de 25 milyon çocuk olduğunu ve bunların 359.797’sinin yetim ve öksüz çocuklar olduğunu söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yetimlerin haklarının korunması ve geliştirilmesine tarih boyunca özel bir önem verildiğini belirten, onların korunmasında toplumsal duyarlılığın yanı sıra, hukuki düzenlemelerin de hayata geçirildiğini ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, her yıl doğal afet, savaş, trafik kazaları, hastalık gibi nedenlerle anne ve/veya babasını kaybeden çocuklar olduğunu belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Ülkemizdeki yetim ve öksüz çocuktan 78.412’si doğrudan Bakanlığımız sosyal hizmet ve sosyal yardımlarından yararlanmakta. Bakanlığımızın çocuklarımıza yönelik Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden yararlananların sayısı 144.262 iken; bu hizmetteki çocuk nüfusunun 14.923’ü yetim ve öksüzdür. İhtiyaç sahibi çocuklarımız için ortalama 1.023 TL ödeme yapılıyoruz.” dedi.

SED Programı kapsamında yetim programından 57.470 çocuğun faydalandığını kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Öksüz ve yetim programından her çocuğumuza destek veriyoruz.” dedi. 

Kuruluş bakımında hizmet sağlanan 14 bin çocuktan 2.410’unun anne veya babasından birisi veya anne ve babası olmayan çocuklar olduğunun altını çizen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Ebeveyn kaybı yaşayan çocuklardan evlat edinme şartlarını taşıyanlar evlat edindirilmektedir. Bugüne kadar 17.612 çocuğumuzu yeni aile ile buluşturduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde Türkiye genelinde başlatılan koruyucu aile hizmetini yaygınlaştırıyoruz. Bu hizmetten yararlandırılan 7.478 çocuğumuzun 1.086’sı yetim veya öksüz çocuk grubunda bulunmaktadır.” dedi.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde ilk defa bir birim kurulacağının müjdesini veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kuracağımız birim ile ihtiyaç sahibi yetim ve öksüzlere götürülecek hizmetleri ve bu hizmet çatısı altında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini daha sistematik ve işbirliği içinde gerçekleştirme, izleme imkanına sahip olacağız. Ülkemizdeki muhtaç durumdaki yetimlerin tespitinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası düzeyde yetim haklarının korunması, sürekli geliştirilmesi de önemli bir zorunluluk. Bu anlamda, yetim çocuklarımıza yönelik hizmetlerin planlanması, uygulanması ve koordine edilmesinden sorumlu bir birim oluşturmak üzere hazırlıklarımız devam ediyor.

Hedefimiz ihtiyaç sahibi yetimlerimize ulaşarak onlara psikososyal yönden desteklemek, ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modelleri ve sosyal yardım programlarından faydalandırmak. Aile ortamında yaşamlarını sürdürmelerini destekleyecek ve teşvik edecek mekanizmaları geliştirmeyi, ulusal ve uluslararası düzeyde yetim çocukların haklarının geliştirilmesi için politika ve stratejiler oluşturmayı hedefliyoruz. Yetim çocuklarımız için yeni sosyal hizmet modelleri geliştirerek, onlar için ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet, çalıştay, proje, kongre ve kampanyalar düzenlemeyi planlıyoruz. Yetimlerimize erişebilir olma, 81 ilimizde birimler kurma, ekonomik yoksunluk içinde olan başarılı yetim çocuklarımızı destekleyecek mekanizmalar oluşturma gayretindeyiz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.