Öne Çıkanlar 2022 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi A101 Aktüel Ürünler 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu öğretmen Hakmar 2 Aralık 2023 Aktüel Ürünler

1500 Kişilik Yeni Denetim Kadrosu Alınacak

Fahiş fiyatla mücadele kapsamında KPSS ile bin 500 memur alıp piyasayı denetleyeceğiz. Aldığımız tedbirlerle indirim kampanyaları başladı. İndirim yapan marka ve şirketleri Bakanlığımız sitesinde yayımlayacağız.

Otomotiv sektöründeki aldığımız tedbirlerle burada büyük ölçüde normalleşmeyi sağladık. Emlak sektöründe de köpüğün kalkmasını sağladık. Hizmet sektörüne de çağrıda bulunuyorum. Onların da bu indirim kampanyasına katılmasını bekliyorum.

İş dünyası kuruluşları, sektörel dernek ve kuruluşlar, federasyonlar, gıda, mobilya, giyim ve perakende zincirlerinde indirim çağrılarımıza olumlu yanıt verildi. Fiyatları takip ediyoruz, önceki fiyatı ve kampanya sonrası fiyatları kontrol ediyoruz. İndirim çağrılarına aldığımız yanıtlar çok olumlu, çeşitli kampanyalar açıklandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ''Toplumun ve ülkemizin faydasına işler yaparak ayağına bastıklarımız oluyor. Öyle olunca kötü adam oluyoruz ama halk için memleket için iyi adam olalım, bir 'Allah razı olsun' denilsin tek dileğimiz o. Otomotiv piyasasındaki düşüş temposu Kasımda da devam eder. Ancak bazı otomotiv firmaları 'daha sonra artar, şimdiden almanızı tavsiye ederiz' diye müşterileri enflasyonla korkutmaya çalışıyor. Ama gelinen sonuç işin normalleşmeye başladığını gösteriyor. Fiyatlarda köpüğün ortadan kalktığını görüyoruz. Eylülde 96 bin araç satıldı. Satışlarda azalma yok, niye fiyat düşünce alma iştahı da arttı. İlk anda belki bazılarının canı acıyabilir, yani şöyle düşünüyor, 'bizim ekmeğimizi elimizden aldı' alakası yok. Sen yüksek kar hırsı ile bugün 1'e alıp yarın 1.5-2'ye satmaya çalışırken, şimdi 1.2'ye satıyorsun. Marketlerde de durum aynı. Yani bugün gördüm dana kıyma 350'den 300'e düştü.

İndirim çağrımıza mobilyacılar, yerel ve zincir marketler katılım gösterdiler. Onun üzerine adım adım halkayı genişlettik. Konfeksiyona, beyaz eşyacılara ve hizmetler sektörüne çağrıda bulunduk şimdi de onları bekliyoruz. Hizmetler sektöründe lokantalar, kafeler, oteller bunlarında bu halkaya katılması lazım. Hizmetler sektöründe normal enflasyonun 20 puan üzerinde bir artış var. 'Sessiz kalmayın siz de bu çağrıya kulan verin' dedik, 'tamam' dediler. Bu bir dalgakıran. Bu dalgakıran ile yukarı yönlü enflasyonist beklentiyi kırmış oluyoruz. Biri 'ayçiçeğinin fiyatı artacak, gidelim 20'şer litre alalım' deyip sürekli zam için kapı aralıyordu. Şimdi ihtiyacı olan kadar alıyor ve 1.5 yıl önce litresi 50-55 lira olan ayçiçek yağı bugün 28 lira.

Türkiye E-ihracat Platformu'nu birkaç ay içerisinde uygulamaya geçirmiş olacağız. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Amacımız şu anda toplam ihracatımızdaki yüzde 1.5 olan e-ihracat payını 2028'e kadar yüzde 10'a çıkarmak. Platform özel sektörle birlikte kurulacak. 8 Kasım'da da Ankara'da Türkiye E-ihracat Zirvesi yapılacak.

Deprem bölgesinde bazı yerlerde il ve ilçe bazında hazır beton ve çimentoda bölge paylaşımları yaptıklarını tespit ettik. Ama o konularda bakanlık olarak çok hassasız. Şu anda sahada denetimleri yapıyoruz yakında sonuçları gelecek. Şikayet çok, rakamlar da onu gösteriyor. Deprem bölgesinde hazır betonda 4 ilde fiyat artışı ocaktan bu yana yüzde 170. Bu insafsızlık. Orada soruşturma sonucu gereken yapılacak.

Cumhurbaşkanımızda her Kabine toplantısından sonra enflasyonla sonuna kadar mücadele edileceğini ifade ediyor. Bunu 2026'da tek haneye düşüreceğiz. 'Gerekli denetim, düzenleme gereken neyse en kararlı şekilde yapacağız' diye de mesajları verdi, indirim çağrısını birkaç kere yaptı, sağ olsun bize en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımız vermiş oldu. 1.500 kişilik yeni denetim kadrosu alacağız. Vatandaşımızda denetim yapılmıyor algısı bitti. Aldığımız geri dönüşlerden vatandaşımızın denetimlerden memnun olduğunu görüyoruz. Memnun olmayanlar sağda solda bize laf atanlar, sosyal medyada trollük yapanların kimisinin çıkarı, kimisinin rantı bozulmuştur.

Tarım Bakanımızla da sürekli koordineli çalışıyoruz. 15 günde bir toplantılar yapıyoruz. Ürün, gıda arz, tüketim, stok, ithalat, ihracat dengelerine bakıyoruz, aktif bir şekilde gerektiğinde ihracattan fedakarlık etmek durumunda kalabiliyoruz. Gerektiğinde arzı artırmak için bir miktar ithalat yapmak durumunda kalabiliyoruz. Ama fiyatların şişmemesi en büyük amacımız. Bu açıdan enflasyonda normalleşme süreci tamamlanana kadar aktif mücadelede devam edecek.

Brüksel'deki temaslarımızda 'Vize konusunda kolaylaştırma çalışmalarına başladık' dediler. 8 Kasım'da genişleme raporu çıkacak ve AB Komisyonu'nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, 'En az tartışılan ülkesi Türkiye oldu bu raporla ilgili' dedi. Yapıcı öneriler çıkacak öyle anlaşılıyor. Daha önemlisi aralık ayının ortasındaki liderler zirvesinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Varhelyi ortak bir rapor sunacak. Bizim aldığımız sinyaller oradan Türkiye ile yüksek ekonomi diyaloğunun başlatılacağı yönünde. Çünkü orada yaklaşık 4.5 yıldır devam eden bir blokaj var. O blokaj kalkacak diye düşünüyoruz ve sorunları çözme iradesi olduğunu görüyoruz.

Gayrımenkulde fiyatlar düşüyor, bu yeni kiralamalara da otomatik olarak sirayet edecek. Adalet, Hazine ve Çevre bakanlıkları koordineli bir çalışma yürütüyor, biz de destek veriyoruz. Mesela birçok boş evi, dairesi olanlar var, senede bir ay kullanıyor, bunlara yönelik bir çaba olacak. Henüz çalışılıyor ama mesela boş evin vergisi daha yüksek olarak uygulanabilir.

Seçimi kazandıktan sonra Batıda bir yumuşuma sinyalleri gelmeye başlamıştı. Bizim taraftan da bu yumuşama sinyalleri karşılıksız bırakılmadı. Aradan geçen zamanda gördüğümüz AB tarafında Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirme arzusu var. Bu noktada mevcut Gümrük Birliği'nde sıkıntılı konuları halletme arzusu ve iradesi var.

KOVID, Rusya-Ukrayna savaşı ve deprem dönemi maalesef kimi tamahkar aç gözlülerin iştahını kabarttı. Dünyadaki en büyük put maalesef menfaat putu. Maddiyat ve makam menfaati için bazılarının yapamayacağı şey yok. Biz de toplumun ve ülkenin menfaatini hakim kılmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızın etkili olduğunu şuradan da görüyoruz. Birkaç ay öncesine kadar 'enflasyon çok artıyor, hayat pahalılığı' diye sürekli eleştirenler şimdi de 'niye fiyatlar iniyor', hatta o kadar komik ki 'Emekli ve ücretlilere zam vermemek için enflasyonu düşürüyorlar' diyerek, akla izana sığmayan tezler geliştirenler var.'' dedi.

Anahtar Kelimeler:
Denetim KadrosuÖmer Bolat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.