Öne Çıkanlar engelliler emeklilikte yaşa takılanlar öğretmen Sağlık Bakanlığı Köy Yaşam Merkezi

Kur'an Kursları 8 Hafta Sürecek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ''Kur’an öğretenler, öğrenmeyi arzu eden çocuklarımız, gençlerimiz buradalar. Ülkemizin her yerinde şu anda ekranları başında bizi dinleyen binlerce kardeşimiz, gencimiz, çocuklarımız var. Onlar Kur’an kurslarında 2022 yılının yaz Kur’an kurslarının ilk gününün heyecanını yaşıyorlar. Hepsine buradan selam olsun.

Kur’an-ı Kerim’i tanıyacak olmanın, öğrenecek olmanın, anlayacak olmanın ve hayatımızı Kur’an-ı Kerim’e göre ömrümüzün sonuna kadar geçirmeye karar vermiş olmamızın heyecanı elhamdülillah. Bundan daha büyük bir merasim olabilir mi? Yapılan iş en hayırlısı ise o yapılan işe başlamak da en hayırlı başlangıçtır. Onun merasimi de en hayırlı merasimdir.

Camilerin huzur veren kubbelerinde çocukların sesleri yankılanacak iki ay boyunca. İki ay sonra bitecek mi? Hayır. Her zaman çocuklarımızı biz camilerimize öğrendiklerini tatbik etsinler diye bekliyoruz. Çocuklarımızı öğrendiklerini unutmasınlar diye hafta sonlarında camilerimize yıl boyu hep bekliyoruz.

İyiliğin, güzelliğin, Hakkın, hakikatin yolunu öğrenecekler. Zihinlerini ve gönüllerini Kur’an ile besleyecekler. Tertemiz fıtratını bütün güzelliklerin ve iyiliklerin menbaı olan Kur’an-ı Kerim ile koruyabilmenin bilgisini edineceksiniz.

Hangi yaşta ihtiyacı varsa o yaşa göre programlar yapıyoruz. 4,5,6 yaşından başlıyoruz, 80 yaşına kadar. Olur ya, çocukken, gençken öğrenememiş. Ev hanımlarımız ev işlerinden artan zamanını ne yapıyorlar, Kur’an kurslarımıza geliyorlar. Gençken, çocukken öğrenemediklerini hangi yaşta olursa olsun öğreniyorlar.

Çocuklarımız, en önemli istikbal güvencemizdir. Sizler, bizim geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz en büyük nimetlersiniz. Emanete hakkıyla riayet etmek, nimetin şükrünü gerektiği gibi eda etmek, millet varlığımıza ve istikbalimize sahip çıkmak, biz ebeveynlere düşen en büyük sorumluluktur. Bu sorumluluğumuzun farkındayız ve ona göre hareket ediyoruz.

Çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek ve onları her türlü kötülük ve olumsuzluk karşısında koruyup kollamak, Rabbimize verdiğimiz ahdimizin bir gereğidir. Onlara bir emanet bilinci ile yaklaşmak, en temel imani ve insani vazifemizdir.

Çocuklarının fikri, vicdani ve ahlaki eğitimlerine gerekli özeni göstermeyen bir toplumun gelecekten ümitvar olması mümkün değildir. Bu anlamda yapmamız gereken, çocuklarımızı hayat kılavuzumuz Kur’an’la buluşturmaktır. Güzel ahlak abidesi sevgili Peygamberimiz ile tanıştırmaktır amacımız. Çocuklarımızı, Kur’an ile buluşturmak, Peygamberimiz ile tanıştırmak güzel değil mi, bunun kadar önemli başka bir vazife var mı? Çocuklarımızı, hayata anlam katan milli ve manevi değerlerimizle kuşandırmak hepimizin vazifesi değil mi? Camilerimizde, yaz Kur’an kurslarımızda bunun mücadelesini veriyoruz. Çocuklarımızı, gençlerimizi, her yaştan insanımızı, İslam’ın güzel ahlak ilkeleri ile donatarak kendileriyle, çevreleriyle ve bütün varlık alemiyle barışık onurlu bir hayat yaşamalarının imkanını oluşturmaya gayret ediyoruz. Kısacası, onları inancımızın ilkeleri ve medeniyetimizin değerleri ile buluşturarak, istikbali hazırlamanın gayreti içerisinde olmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız için yapabileceğimiz en değerli amel ve onlara verebileceğimiz en büyük hediye budur.

Peygamberimiz, çocuklarımız hakkında yapabileceğimiz en değerli tasarrufun, onları güzel bir terbiye ve eğitim ile yetiştirmek olduğunu bildirmektedir. Bugün açılışını yaptığımız ve yaklaşık iki ay sürecek olan Yaz Kur’an kursları, nesillerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirme noktasında bizlere sunulmuş değerli bir fırsattır. Ülkemizin en ücra köylerinden en büyük şehirlerine kadar her mahallesinde yer alan camilerimiz, bütün çocuklarımızın kolaylıkla bu fırsata erişmesini sağlamaktadır. Doğru dini bilginin doğru bir yöntemle çocuklarımıza aktarıldığı doğal bir mektep olarak camilerimiz, bugün kapılarını çocuklarımız için açıyor.

Her şeyin büyük bir hızla değişim ve dönüşüm geçirdiği bu çağda, nesillerimizin milli ve manevi değerlerimizle yetiştirilmesi, ihmal edilemez bir sorumluluk ve ertelenemez bir görevdir. Dünyanın sıkıntı ve zorluklarından, özellikle terör ve istismar yapılanmalarının tuzaklarından çocuklarımızı korumanın yegâne yolu, onları sahih dini bilgiyle buluşturmak; Kur’an’ın ve sünnetin rehberliğinde İslam’ın hayat veren ilkeleriyle tanıştırmaktır. Bu hususta her birimizin azami derecede duyarlı, kararlı ve gayretli olması gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler, görev ve sorumluluğumuzun farkındayız. Tertemiz bir fıtratla dünyaya gelen her bir çocuğumuzun inancına bağlı, değerlerine saygılı, çevresine duyarlı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerinin gayreti içerisindeyiz.

Kur’an kurslarımız, fedakarca hizmet üreten hocalarımızın rehberliğinde, dinimizin değer ve ilkelerini görerek ve uygulayarak öğrenebilmeleri bakımından çok değerli bir imkandır.

Bir örgün eğitim döneminin ardından gelen yaz tatili, çocuklarımızın dinlenmeleri, eğlenmeleri ve oyun oynamaları için önemli bir zaman dilimidir. Bu yüzden, yaz Kur’an kursları için hazırladığımız kitapları bu gerçeği dikkate alarak geliştirdik. Bütün ders materyallerini çocuklarımızın seviyesini, ilgisini, beklentisini, bilgisini, yaşının yeteneğini dikkate alarak hazırladık. Kurslarımıza katılan çocuklarımız ne yapacaklar? ‘Öğrenirken eğlenecek, eğlenirken öğrenecek.’ Sloganımız bu. Yüce dinimiz İslam’ın inanç esaslarını, temel dini bilgileri, ibadetleri, ahlaki değerleri, neşeli ve eğlenceli bir kurs atmosferinde öğreneceksiniz.

Bilmelisiniz ki, muhatabınız olan çocukların, bilgi, duygu ve düşünce dünyalarını hakkıyla tanımadan onlara faydalı olmanız çok zor olacaktır. Çocuklarla iletişimimizde yaşadığımız çağın gerçekliklerini mutlaka göz önünde bulundurmak mecburiyetindeyiz. Onların ilgi ve beklentilerini doğru tespit ederek, zihin ve gönül dünyalarını iyi gözlemleyerek, çevre ile ilişkilerini iyi tahlil ederek işe başlamak durumundayız.

Bu kısa sürede bile çocukların, hocalarımızın duruşuna şahit olmaları, onlar için en büyük kazanım olacaktır. Güler yüzünüz, samimiyetiniz, muhabbetiniz, merhametiniz, nezaketiniz onların dünyalarını imar edecek, istikballerinin ve nice güzelliklerin anahtarı olacaktır.

Cami cemaatimizden de aynı ilgi ve hassasiyeti bekliyorum. Çünkü çocuklarımız öğleye kadar camide derslerine devam ediyorlar ve öğle namazına iştirak ediyorlar. Orada cemaatimizle beraber oluyorlar. Elbette çocuklar camide gülüp oynayacak, koşup, gürültü yapacaklar. Bu onların en doğal hakkı ve en temel gıdalarıdır. Çünkü çocuklar oyunla, eğlenceyle ve neşeyle büyürler. Onlardan bir yetişkin tavrı beklemek doğru olmaz. Bırakın camilerimiz, çocuklarımızla şenlensin. Siz sevdirerek, güler yüzünüz ve tatlı dilinizle onlara rehberlik edeceksiniz. Camilerimiz en güzel hatıraların mekanı olarak çocuklarımızın zihninde yer etsin.

Çocuklar her fırsatta gülüp eğlenecek, koşup oynayacak. Onların söz ve hareketlerinizle incitmemenizi, kırmamanızı rica ediyorum. Her birini cennet çiçeği olarak görmenizi, yaramazlıkları sabırla ve anlayışla karşılamanızı ve tatlı dille uyarmanızı özellikle istirham ediyorum.

Anne, babalarının en büyük mutluluğu, sizin yaz Kur’an kursumuzdan yeni şeyler öğrenerek eve dönmeniz olacaktır. Kur’an okumanız, ibadetleri öğrenmeniz, ahlakınızı daha da güzelleştirmeniz, aileniz için en güzel hediye olacak inşallah. Sevgili çocuklar ve gençler, sizler bizim baş tacımızsınız, sizler ülkemizin en değerli varlığı, milletimizin umut dolu yarınlarısınız.'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde 8 hafta süreyle tek dönem halinde planlanan Yaz Kur’an kurslarında eğitim almak isteyen öğrenciler, bulundukları il veya ilçede açılan kursları “https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/KurumDisi/AcilanYazKurslari.aspx” web sitesinden öğrenebilecek.

Kurslara başvurular ise, öğrencinin kendisi veya velisi tarafından 20 Haziran - 4 Temmuz 2022 tarihleri arasında cami ve Kur’an kurslarına yapılacak.

Yaz Kur’an kurslarında öğrencilerin yaş gruplarına göre öğretim programları hazırlandı. Buna göre, 4-6 yaş grubuna yönelik öğretim programı, 48-72 ay arasındaki çocuklar ve gençlere yönelik öğretim programı, 14-22 yaş arası gençlere yönelik öğretim programı olarak 3 farklı kategoride belirlendi. Yaz Kur’an kursları, 26 Ağustos’ta sona erecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.