Öne Çıkanlar metaverse öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı emeklilikte yaşa takılanlar Derya YANIK

Prof. Dr. Akın Kaya'dan Molnupiravir İlacı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın Kaya, ''Özellikle risk grubundakilerin zamanında test yaptırıp PCR pozitifliği görülürse hemen ilaca başlaması çok önemli. Şimdiye dek hastalarımızda önemli bir yan etkiyle de karşılaşmadık.

Covid'de başlarda çok fazla, viral enfeksiyonlarda görmediğimiz kadar akciğer tutulumu gördük. Ondan sonra anladık ki Covid-19 akciğerleri çok seviyor, yapısı nedeniyle. Sonra da solunum yetmezliğine ve nihayetinde maalesef ölüme götürüyordu. Ama zaman içerisinde, aşıların çıkmış olması, yeni Omicron varyantının daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyretmesiyle birlikte, bizde de çok vaka görülmesine rağmen hastaneye yatma oranları, yoğun bakım oranları, hatta Covid-19 pnömonisi geçirme oranları çok düştü. Ama bağışıklık yetmezliği ya da altta yatan kronik hastalığı olanlar, ileri yaştakiler, bir de aşısızlarda Omicron yine de ölümcül seyredebiliyor.

Aşısız ya da hatırlatma dozunu yaptırmayanlar da var. Genelde boğaz ağrısı, burun kaşıntısı, akıntısı gibi, üst solunum yolu bulgularıyla seyrediyor ve hasta kısa sürede, 2-3 günde toparlıyorlar. Aşılı olup da hastaneye yatırdıklarımız ise yine ileri yaşta ya da altta yatan bir hastalığı olan grup. Covid-19 başladığında, tedavide kullanabileceğimiz ilaçlarla ilgili elimizde çok az veri vardı. Çin'deki verileri biliyorduk, birtakım ilaçların etkili olabileceğine dair çalışmalar oldu. Rehberler sürekli güncellendi. Gerçekten de hem Türkiye'de, hem dünyada çok dinamik bir süreç yaşandı. Bir takım ilaçlar kullanıldı, faydalı olacağı düşünüldü. Ama takiplerde, özellikle hastaneye yatış, ağır hastalığı ya da ölümü önlemede bir faydası olmadığına karar verildi. Ama günümüzde artık hastaların Covid pnömonisi olmasının önüne geçebilecek bir seçeneğimiz var.

Hastanın pnömoni olmasını, dolayısıyla hastaneye, yoğun bakıma yatışını belki de Covid'den ölümünü de önleyecek ilaçlarımız var artık. Bunlardan biri de şu an ülkemizde kullanıyor. Molnupiravir ile ilgili, Türkiye'de de veriler takip ediliyor. Ama tüm dünyada yapılan çalışmalar, üstelik oldukça yüksek vaka sayılarıyla yapılmış çalışmalarda görüldü ki, özellikle hastalığın başında, yani ilk 3-5 gün içerisinde kullanılmaya başlandığında faydalı oluyor. Hastanın semptomu olur olmaz (65 yaş üstünde olan ya da kronik hastalığı vs bulunan risk grubu kişilerde) bu ilaca erken dönemde başlanması gerekiyor. Hastaneye yatınca değil, yoğun bakıma yatınca değil. O zaman hiçbir faydası yok.

Herhangi ciddi bir yan etki görmedik. Ama hastaneye ya da yoğun bakıma yatışı, pnömoniyi önlediğini biliyoruz. Bakanlığımız da ilacı organize etti, bu gruptaki pozitif hastalarımız sistemden gören hekim arkadaşlarımız da ekipleri yönlendiriyor, ilaçları bırakıyorlar. Şu ana kadar önemli bir yan etki görmedik ama Türkiye'de de dünyada da bu veriler aktif olarak toplanıyor. Bu ilacın belirttiğimiz endikasyonlarda kullanımını kesinlikle öneriyorum. Hele aşısız kişilerin mutlaka kullanmasını, aşılılarda da 65 yaş üstü ve risk grubundakilerin almasını öneriyorum. Ama semptom başlar başlamaz ya da test pozitif çıkar çıkmaz başlanması önemli.

Eğer burun kaşıntısı, boğaz ağrısı, üst solunum yolu bulguları varsa mutlaka bir Covid testine gidip pozitif çıkarsa ilaca erkenden başlamak gerekiyor. Pozitiflik görülmeden ilacı veremiyoruz. Çünkü o 5-6 günden sonra verilmesinin çok etkili olmadığını biliyoruz.

Bu hastalar nasıl izlenecek, takiplerde hangi testler yapılacak vs. kabaca bu hastalığı değerlendirirken, akciğer fonksiyonları, kalp fonksiyonları ve nörolojik fonksiyonlar üzerinde duruluyor. Bunlarla ilgili bulgular, şikayetler ya da hastalıkları takip etmeye çalışıyoruz. Örneğin; hasta geldi, herhangi bir şekilde açıklanamayan bir çarpıntısı var. Bu acaba Covid'in uzun dönem etkisi mi, ona göre testlerini yapıp uygun tedavilerini vermeye çalışıyoruz. Hasta takiplerde geldi, ani başlayan göğüs ağrısı var. Nefes alırken batış tarzı ağrısı var. Acaba akciğerdeki damarlara pıhtı mı attı, o yönden hemen spesifik uzmana, göğüs hastalıkları uzmanına hastanın konsülte edilmesi ve tedavisinin planlanmasını öneriyoruz. Çok ciddi travma sonrası stres bozukluğu var Covid hastalarında. Çok ciddi işte ölüm korkusu, ciddi kaygılar var. Bunlar için de gerekirse psikiyatri, psikoloji destekleri, hastaların kendilerini sosyal ortamlarda daha rahatlatacak, spor faaliyetleri gibi, sosyal aktiviteler gibi öneriler ve takiplerde bulunuluyor.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.