Öne Çıkanlar Talip Geylan atama Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa ÖZSAYGI Eğitimciler Ne Zaman Aşılanacak? İstanbul Valisi Ali Yerlikaya

Kamu Bir Bütün Olarak Ele Alınmalı
Abone Ol

Ak Parti Grup Başkanvekili Av. Mehmet Muş’a, kamuda sözleşmeli istihdamın sorunları, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’ndaki değişiklik ihtiyacı ve Dernekler Kanunu’nda yapılması öngörülen değişikliklerin memur sendikalarını ilgilendiren kısımlarına ilişkin görüşlerin aktarıldığı görüşme oldukça verimli geçti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen olarak iki yıl önce Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şura’sı gerçekleştirdiklerini ve kamuda sözleşmeli personel istihdamının fotoğrafını çektiklerini aktararak, “Toplantıdan elde ettiğimiz raporu ise tüm makamlarla paylaşmış ve sözleşmeli istihdamın her geçen gün çeşitlenerek devam etmesinin getirdiği sıkıntıları dile getirmiştik. Raporun düzenlendiği tarihten bu güne sözleşmeli istihdama devam edilmesi ve sözleşmeli sayısının her geçen gün daha da artması sorun yumağını büyütüyor. Aynı kurumda, aynı unvanda, aynı odada çalışan personel üçe ayrılıyor ve aralarında özlük olarak da farklar bulunuyor. Kadrolu-Süresiz Sözleşmeli ve Süreli Sözleşmeli diye aynı işi yapan ama ayrı ayrı istihdam edilen kamu personelinin yaşadığı duyguyu tahmin etmek zor değil. Kamuda sözleşmeli istihdam biçimi 40’ aştı ve kadrolu-sözleşmeli istihdama özlük açısından bakıldığında fark 20’ye ulaşmış durumda. Bu sürdürülebilir bir istihdam politikası değildir. Memnuniyetsiz kamu personeli oluşturmanın ne ülkeye ne de çalışana bir faydası yok” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “KİT’lerde görev yapan 74 bin 341 sözleşmeli personel dikkate alınmazsa sözleşmeli personel sayısı toplamda 434 bin 449’a, 233 sayılı KHK kapsamındaki personel hariç Süreli ve Süresiz Sözleşmeli Personel toplamı 384 bin 749’a yükselmiş durumda. Eğitim-Sağlık-Diyanet olmak üzere üç alanda 48 bin 386 süresiz sözleşmeli, 195 bin 225 süreli (3+1) sözleşmeli olmak üzere toplamda bu üç alanda 243 bin 611 sözleşmeli bulunuyor. Eğitim-Sağlık-Diyanet dışındaki 8 hizmet kolunda ise toplamda 140.868 süresiz sözleşmeli personel bulunuyor. Kamu bir bütün olarak ele alınmalı ve istihdam tipleşmeli, mevzuat ise tekleşmelidir. Bu sürdürülebilir bir istihdam politikası değildir. Zamana yayılmamalı, daha fazla zaman geçmeden bu konu ele alınmalıdır.” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda 6 başlıkta değişiklik ihtiyacının olduğunu ifade ederek, “2021’e giriyoruz. 2001 yılında çıkan yasanın üzerinden 20 yıl geçmiş olacak. 2010 referandumuyla yapılan değişiklikler de dâhil yasanın, yaşanan sorunlar dolayısıyla ele alınması kaçınılmazdır” dedi.

Yasada düzenleme ve değişiklik taleplerini Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Amaç-Kapsam-Tanım, Kuruluş Esasları ve Organlar, Üyelik ve Güvence, Faaliyetler-Yasaklar ve Yönetime Katılma, Toplu Sözleşmeye Dair Düzenleme ve Değişiklik Talepleri, Uyuşmazlığın Çözümü, Hakem Kurulunun Yapısı" sözleriyle aktardı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.