Öne Çıkanlar memurlar Cami Görevlileri Çocuklarla Çevrimiçi Buluşuyor Projesi İşsizlik Sigortası TRT EBA TV EBA TV

Karantinada Bulunan Personel Ek Ders Ödemesi
Abone Ol

22 Eylül 2020 tarihli ve E-35051989-840(840-869)-2118233 sayılı yazınızda Elazığ İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün COVID-19 testi pozitif çıkan ve pozitif hastalarla temasta bulunup, karantinaya alınan kadrolu öğretmenler ile ''ek ders ücreti karşılığı çalışan personele'' karantinada bulunduğu süre içerisinde ek ders ödemesi yapılamayacağı konusunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Bilindiği üzere; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (mülga) Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esasların ''ders niteliğinde egzersiz görevi'' başlıklı 5'inci maddesinde, ''Bakanlık teşkilatında görev yapan öğretmenlerin, eğitim, öğretim, planlama, rehberlik, araştırma-geliştirme ve benzeri görevlerinden haftada 15 saati, bu görevlerini fiilen yerine getirdikleri sürece ''ders niteliğinde egzersiz görevi'' sayılır ve karşılığında ek ders ücreti ödenir. Bu ücret, nöbet izni hariç her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.'' denilmektedir.

''Ücretle Okutulacak Ders Saati Sayısı ve Ek Ders Ücreti'' başlıklı 7'nci maddesinde yer alan, ''(1) Hizmet içi eğitim, kurs ve seminer faaliyetleri ile hizmet alanlara yönelik psiko-sosyal destek programı, beden eğitimi ve spor çalışmaları ile müsabaka, kamp, izcilik, müzik, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallarda ücretli ders görevi alacak olan eğitim görevlilerinden;

d) Resmi görev bulunmayanlara haftada 35 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

2) Bu şekilde ek ders görevi verilenlere 657 sayılı Kanunun 176'ncı maddesi uyarınca ek ders ücreti verilir.'' hüküm ile resmi görevi bulunmayanlara haftada 35 saate kadar ek ders görevi verilebilmektedir.

Diğer taraftan, söz konusu Esasların ''Diğer Hükümler'' başlıklı 9'uncu maddesinde; ''1) Bu Esaslarda belirtilen nitelikleri taşıyanlardan Esaslar kapsamında kendilerine ek ders görevi verilecekler; Bakan veya yetkilendireceği ilgili makam onayı ile tespit edilir. Alınacak onayda eğitim görevlilerinin adları ve unvanları, girecekleri ek ders ve saat sayısı belirtilir.

(2) Bu Esaslar kapsamında ek ders görevi karşılığında ek ders ücreti ödenebilmesi için ek ders görevinin fiilen yapılmış olması şarttır.'' hükmüne yer verilmiştir.

Bu kapsamda COVID-19 salgını nedeniyle karantinaya alınan öğretmenler ile ek ders karşılığı görev yapan personele ilişkin ücret ödemesi de dahil olmak üzere yapılacak iş ve işlemlerin; yukarıda yer alan hükümler doğrultusunda ilgili harcama birimi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.