Öne Çıkanlar 7144 Sayılı Kanun Resmi Gazetede memur Sağlık Bakanlığı MTSKS 2018-5 Mideyi Rahatlatan besinler

Memur Kaç Defa Hastalık İzni Alabiliyor?
Abone Ol

Haklarında düzenlenen hastalık bildirgelerinde istinaden, aylık ve özlük hakları korunmak suretiyle memurlara hastalık izni verilmesi hususu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesinde düzenlenirken, hastalık raporlarının hangi hallerde kimler aracılığıyla ve hangi zamanlarda verilebileceği ise “Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" ile tanımlanmıştır

Tek hekim ifadesine ilişkin sayı ve süre sınırlaması

Devlet memurları hakkında, tek hekim aracılığıyla bir takvim yılında her defasında en fazla 10 gün olmak üzere toplam 40 gün hastalık raporu düzenlenebilir. Diğer yandan, tek hekim aracılığıyla düzenlenip sağlık kurulu aracılığıyla doğrulanmış olan raporların süresi, söz konusu 40 günlük süreye dahil değildir.

Buna duruma göre;

--Tek hekim tarafından düzenlenecek raporlara istinaden her defasında en çok 10 gün hastalık izni kullanılabilir.

--Tek hekim tarafından düzenlenecek raporlara istinaden bir takvim yılında en çok 40 gün hastalık izni kullanılabilir.

--Tek hekim tarafından düzenlenen raporların süresinin her defasında 10 gün olması durumunda, bir takvim yılında en fazla 4 defa hastalık izni kullanılabilir.

--Tek hekim, bazı hallerde ardı ardına 10’ar günlük raporlar düzenleyebilir. Raporda kontrol muayenesi öngörülmüş ise kontrol muayenesi sonrasında tek hekim en çok 10 gün daha rapor düzenleyebilir. Kontrol muayenesi sonrasında 10 günden çok süre ile rapor verilmesi gerektiği durumlarda o yerde SGK ile sözleşmesi olup da sağlık kurulu bulunan bir sağlık hizmet sunucusu yoksa ve hastanın tıbbî sebeplerle sağlık kurulu bulunan SGK ile sözleşmeli sağlık hizmet sunucusuna taşımasında imkân bulunmuyorsa, tek hekim en çok 10 gün daha hastalık raporu düzenleyebilir. Fakat bu bildirgenin geçerli olabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğünün belirleyeceği bir sağlık kurullarınca onaylanması gerekir. Sağlık kurulu aracılığıyla onaylanan raporun süresi 40 günlük azami süreye dahil değildir.

--Bir takvim yılında, 10 günden daha az sürelerle ve toplamı 40 günü aşmayacak şekilde hastalık izni kullanılmasında, verilen rapor sayısına ilişkin herhangi sınırlama söz konusu değildir.

Sağlık kurulu raporlarına ilişkin sayı ve süre sınırlaması

Devlet memurları, sağlık kurulu aracılığıyla düzenlenen veya onaylanan bildirgelere dayalı olarak bir takvim yılında, (aynı ya da farklı hastalık sebebiyle) rapor sayısına ve raporda belirtilen süreye ilişkin herhangi bir sınırlama bulunmaksızın hastalık izni kullanabilirler. (Hastalık nedeniyle verilebilen azami izin sürelerinden kaynaklı uygulamalar hariçtir)

Yurt dışında düzenlenen raporlara ilişkin sayı ve süre sınırlaması

Yurt dışında bulundukları sırada hastalıkları sebebiyle Devlet memurları haklarında tek hekim ya da sağlık kurulu tarafından düzenlenecek raporların sayı ve süresine ilişkim sınırlamalar, ilgili ülke mevzuatında belirtilen sınırlamalara tabi tutulmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.