Öne Çıkanlar atama EYT memurlar engelliler MEB

Sürekli İşçilerin (696 Sayılı KHK) İş Kolu Değişikliği Yazısı

Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sönmez imzalı resmi yazıda ''bilindiği üzere; 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 113'üncü maddesi ile 6356 sayılı Kanuna eklenen Geçici 7'nci maddesinin birinci fıkrasında; ''...anılan Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23'üncü ve geçici 24'üncü maddeleri uyarınca sürekli işçi kadrolarına, geçici işçi pozisyonlarına veya işçi statüsüne geçirilen işçilerden; geçişten önce işçinin çalıştığı alt işveren işyerinin girdiği işkolu mevcut işyerinin girdiği işkolu ile aynı olanları o işkolundaki mevcut işyerinden, farklı olanları ise geçişten önce işçinin çalıştığı alt işveren işyerinin girdiği işkolunda yeni tescil edilecek işyerlerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirir.''

Üçüncü fıkrasında ise ''...birinci fıkra kapsamında yeni tescil edilen işyerlerinden bildirilen işçiler, bu madde kapsamındaki idarelerde geçiş işleminden önce alt işveren işçileri için Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve en sona erecek olan toplu iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte 4'üncü maddeye uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna Bildirilir.'' hükümleri yer almaktadır.

Aynı Kanunun 4'üncü maddesi;

''(1) İşkolları bu Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde gösterilmiştir.

(2) Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği işkolundan sayılır.

(3) Bir işkoluna giren işler, işçi ve işveren konfederasyonlarının görüşü alınarak ve uluslararası normlar göz önünde bulundurularak Bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.'' hükmüne amirdir.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23'üncü maddesi ile Bakanlığımız işçi kadrolarına geçirilen personelin 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Bakanlığımız işyerinin bağlı buunduğu 01-Avcılık, Balıkçılık, Tarım ve Ormancılık işkoluna giriş bildirgeleri verilecektir. (Bu işlemin 1 Kasım 2020 tarihinden önce yapılması gerekmektedir.)

Aynı personelin 31 Ekim 2020 tarihinden geçerli olmak üzere söz konusu işkoluna geçişleri sağlanmak üzere çıkış bildirgeleri 16 kodu (sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli) ile verilecektir.

1. Bakanlığımız işçi kadrolarına geçirilen ve diğer herhangi bir işkolundan bildirilen personelin, Bakanlığımız işyerlerinin bağlı bulunduğu 01-Avcılık, Balıkçılık, Tarım ve Ormancılık işkoluna geçişleri (naklen geçiş) merkezde çalışan personel için Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Orman Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, taşrada çalışan personel için ise bağlı bulunduğu Müdürlükleri (İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Kuruluş Müdürlükleri ve DKMP Bölge, Şube Müdürlükleri) tarafından yapılacaktır.

2- İşyerlerinde daha önceki dönemlerde tescil edilmiş olup Kanun kapsamında çıkarılmamış olan ve daimi işçilerin devam ettiği 01-Avcılık, Balıkçılık, Tarım ve Ormancılık işkolunda bir işyeri mevcut ise söz konusu personelin bu işyerine; bu kapsamda daha önce açılmış bir işyeri yoksa işçilerin takip edilecek 01-Avcılık, Balıkçılık, Tarım ve Ormancılık işkolunda yeni bir işyeri dosyası açılmak suretiyle personelin bu işyerine naklen geçişlerinin sağlanması gerekmektedir.

3- Bahse konu tüm personelin 01-Avcılık, Balıkçılık, Tarım ve Ormancılık işkolundan giriş bildirgelerinin 1 Kasım 2020 tarihi olacak şekilde verilmesi gerekmektedir.

Söz konusu işkolu değişikliğinden sonra ilgili personelin 01-Avcılık, Balıkçılık, Tarım ve Ormancılık işkolunda yer alan sendikalara üye olma hakları doğacak olup, bu üyelikler 1 Kasım 2020 tarihinden sonra geçerli olacaktır.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.