Öne Çıkanlar yüz yüze eğitim Milli Eğitim Bakanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ek ders ücreti İkizler Burcu

2022 Yılı Diyaliz Merkezi Planlaması Konulu Resmi Yazı

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet TEKİN, Genel Müdür Yardımcısı Sağlık Hizmetleri Doç.Dr. Mehmet GÜNDÜZ ve Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin AYDIN imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere, hemodiyaliz tedavisinin kaynak israfı ve atıl kapasiteye yol açılmaksızın kaliteli, hakkaniyete uygun ve verimli bir şekilde sunulması ve denetim kolaylığı sağlanması amacıyla Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik’in 9 uncu maddesinin 2 inci fıkrasında “…Bakanlıkça, Ekim ayı sonu verileri dikkate alınarak her yıl Kasım ve Aralık ayında bir sonraki yılın planlaması yapılarak ülke genelinde yeni merkez açılmasına ihtiyaç duyulan hizmet bölgeleri ve ihtiyaç kapasitesi belirlenerek Bakanlık internet sitesinde ilan edilir.” hükmü yer almaktadır.

Anılan Yönetmelik hükmü kapsamında; ekli listedeki Diyaliz Hizmet Bölgelerinin, mezkur Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin 3 üncü fıkrasında belirtilen “Bir bölgede yeni bir merkez açabilmek için o bölgenin hedef doluluk oranı hemodiyaliz cihazı başına düşen hasta sayısı (hasta/cihaz oranının) beş veya üstü olarak kabul edilir. Bölgedeki toplam hasta/cihaz oranı bu sayının altında ise yeni merkez açılmasına izin verilmez. ….” hükmü gereğince hesaplanan hasta / cihaz oranlarının 5 (beş)’in altında olması nedeniyle 2022 yılı için ülke genelindeki Diyaliz Hizmet Bölgelerinde yeni diyaliz merkezi açılmasının uygun olmadığı tespit edilmiş olup, Makamınızca da uygun görüldüğü takdirde; 2022 yılı için ülke genelindeki Diyaliz HizmetBölgelerinde yeni diyaliz merkezi açılamayacağının Bakanlığımız resmi internet sitesinden yayınlanması hususunda, tensiplerinize arz ederim.'' denilmiştir.

EKLER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.