Öne Çıkanlar yüz yüze eğitim Milli Eğitim Bakanlığı Ek ders ücreti İkizler Burcu seyyanen zam

Hemşirelik Lisansüstü Öğrenimi Diplomaları Resmi Yazısı

Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü programlar Yükseköğretim Kurulu kararları ile açılmakta ve Yükseköğretim Bilgi Sistemine (YÖKSİS) işlenmektedir. Öğrenciler ve mezunlar e-devlet kapısı üzerinden öğrenci belgesi ile mezun belgesi alabilmekte olup, alınan öğrenci/mezun belgelerinin doğruluğu da kamu/özel sektör kurum ve kuruluşları tarafından sorgulanarak kontrol edilebilmektedir. Bu çerçevede kişi mağduriyetine yol açılmaması için yükseköğretim kurumları tarafından düzenlenen diplomalardaki bilgilerin Yükseköğretim Bilgi Sistemi'nde yer alan bilgiler ile aynı olması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde, Kurulumuz tarafından Hemşirelik Anabilim Dalı Hemşirelik tezli veya tezsiz yüksek lisans programı açılmasına izin verilen ve Yükseköğretim Bilgi Sisteminde Hemşirelik programı olarak yer almasına rağmen yükseköğretim kurumları tarafından düzenlenen diplomalarda Hemlirelik isminin yanına parantez içinde alt bilim dallarının yazıldığı ve söz konusu mezunların diploma tescil işlemlerinde sıkıntı yaşandığı ifade edilmektedir.

14 Ekim 2021 tarihli ve E-75850160-102.01.01-75462 sayılı yazımızda da belirtildiği üzere, yükseköğretim kurumları bünyesinde açılmasına izin verilen lisansüstü program isimlerine göre diplomaların düzenlenmesi gerekmektedir. Hemşirelik anabilim dalı hemşirelik tezli/tezsiz yüksek lisans programı olarak açılan programlarda kişinin almış olduğu dersler ve teze göre Hemşireliğin alt dallarında uzmanlaşmasına yönelik bir eğitim almış olması durumunda bu kişinin almış olduğu uzmanlık alanına ilişkin bilgi transkriptinde yer alabilecek olup, diplomada izin verilen yüksek lisans isminin dışında herhangi bir açıklamanın yer almaması gerekmektedir.

Yükseköğretim kurumlarımızın lisansüstü program mezunlarına diploma düzenlemelerinde yukarıdaki açıklamalara göre işlemleri yürütmesi ve özellikle Hemşirelik alanındaki lisansüstü program mezunlarının tescil işlemlerinde sıkıntı yaşanmaması ve kişi mağduriyetine yol açılmaması hususunda ivedi bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim.'' denilmiştir.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.