Öne Çıkanlar Koronavirüs Milli Eğitim Bakanlığı EBA Bu Benim Günüm Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanlığı'ndan Yeni Genelge
Abone Ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı resmi yazıda ''Cumhurbaşkanlığımızca, COVID-19 salgını ile mücadele amacıyla yürürlüğe konulan 26 Ağustos 2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanlara Esnek Çalışma Yöntemlerinin Uygulanmasına İlişkin ''COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler'' konulu 2020/11 Sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup bu tarih itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacaktır düzenlemesine yer verilen 2021/5 Sayılı Genelge 1 Mart 2021 tarih ve 31410 (Mükerrer) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.

Mezkur Genelge ile çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacaktır. İdari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacaktır. Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine döneceklerdir düzenlemesine yer verilmiştir.

COVID-19 salgını ile mücadele sürecinde, Bakanlığımızca, gerek kamu sağlık hizmetinin verildiği sağlık tesislerinde gerekse de merkez ve taşra teşkilatımızda, görevli personelin enfekte olma riskini en aza indirebilmek ve mücadelenin sağlıklı, kesintisiz, etkin, yayılımının önlenmesi ve yeterli sayıda mücadelede tecrübe kazanmış personel eliyle yürütülebilmesini teminen birçok alanda düzenleme yapılarak teşkilatımıza be kamuoyuna duyurulmuştur.

Gelinen süreçte, başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca, salgınla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler neticesinde COVID-19 salgınının kamu sağlığı için ciddi bir tehdite dönüşmesi tehlikesi kontrol altına alınmıştır.

Bu çerçevede, Bakanlığımızca yayımlanan daha önceki genel yazılarımız yürürlükten kaldırılmış olup Yeni Kontrollü Normalleşmeye uygun olarak aşağıdaki düzenlemelerin yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

İstihdam şekline bakılmaksızın Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan personelin;

1- COVID-19 hastalığı için risk grubunda olan kanser hastaları ve organ nakli olanların durumları, Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, İllerde, İl Sağlık Müdürü, İlçelerde, İl Sağlık Müdürleri ile istişare etmek suretiyle İlçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacaklarına karar verilecektir.

2- Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının, 2 Haziran 2020 tarihli ve 19531 sayılı genel yazıları uyarınca, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan hamile personele, hamileliğinin 24'üncü haftasından 32'nci haftasına kadar olan süre içerisinde idari izin verilmesi uygulanmasına devam olunacaktır.

3- Her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebinde bulunan personelin talepleri kabul edilmeyecektir.

4- Personelin talebi halinde, 27 Ekim 2020 tarih ve 3137 sayılı genel yazımız ile durdurulan, eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan kaynaklı atamalara müsaade edilecektir.

5- 27 Ağustos 2020 tarihli ve E.2525 sayılı Esnek Çalışma konulu genel yazımız yürürlükten kaldırılmış olup Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan bütün personel 2 Mart 2021 tarihinde tam zamanlı olarak mesailerine devam edecektir. Gerektiğinde illerde Valilerce farklı mesai saatleri belirlenmesi halinde mesai konusunda bu saatlerde riayet edilecektir.

6- Bakanlığımız uhdesinde görev yapmakta iken başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele muvafakat verilmesi uygulamasına müsaade edilmiştir.

7- İstanbul iline yönelik 6 Nisan 2020 tarih ve 1143 sayılı Personel Hareketleri konulu genel yazımız yürürlükten kaldırılmıştır.

8- Sağlık hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde, idari izinli sayılan personelin mezkur izinlerinin sonlandırılıp görevlerine dönmelerinin sağlanmasına ilişkin olarak Kurum amirlerine yetki verilmiş olup bu kapsamda izin kullanan personele mücbir sebepler dışında ikamet ettikleri il dışına çıkmamaları bildirilecektir.

9- Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (re'sen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.

10- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işlemlerinin yapılması hususunda kurum amirlerince gerekli tedbirler alınacaktır.

11- COVID--19 salgını ile mücadele sürecinde Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe konulan bütün genel yazılarımız yürürlükten kaldırılmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.