Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim yüz yüze eğitim emeklilikte yaşa takılanlar öğretmen

Sağlık Çalışanlarının Talepleri Karşılanmalıdır

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren Kovid-19 ile ilgili mücadeleye değindi. Sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılanması gerektiğini belirten Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,; “Koronavirüs ile mücadele sürecinde sağlık çalışanları artık çok yorgun ve  beklentilerinin karşılanmasını bekliyorlar. Maalesef bu konuda ihmaller çok. Bizim bu savaşta en güçlü tarafımız sağlık çalışanları ve bu süreçte bu arkadaşlarımızın moralini düzeltmezsek, mücadeleyi nasıl kazanacağız? Taleplerimiz ortada ama gelişme yok. Türk Sağlık-Sen olarak taban ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz. Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını ve covid nedeniyle vefat eden sağlık personelinin şehit sayılmasını talep ediyoruz. Ama ek ödemeler bile çalışanlara verilmiyor. Sağlık çalışanlarının taleplerini yerine getirmemiz lazım. Bu mücadeleyi hep beraber gayret göstererek kazanacağız” dedi.

Kamu çalışanlarının maaşlarında yapılan zamların çoktan eridiğini belirten Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “2002’de 22 çeyrek altın alan memur, 2020’de 5.5 çeyrek altın alabiliyor. Memura yapılanın zam olmadığını biliyoruz. Enflasyon %12, 2020 yılında 4+4 zam yapıldı. Memur maaşlarının alım gücü ciddi anlamda azaldı. TÜİK rakamları sağlıklı değil. Maaşlarda 4.6 oranında bir erime yaşandığı ortaya çıkıyor. Bunun mutlaka telafi edilmesi lazım. Çeyrek altın cinsinden memur maaşlarına baktığımız zaman, 2002 de ortalama memur maaşıyla 22 tane çeyrek alınıyordu, şimdi 5.5 çeyrek altın alınıyor. Dolar cinsinden bakıldığında, 2013 yılında ortalama memur maaşıyla 1049 dolar alınırken şimdi bu rakam 549 dolara düştü. Kamu çalışanlarının alım gücü ne açıdan bakarsanız bakın düşüyor. Kamu görevlilerinin ücretlerinde hedefimiz yoksulluk sınırının üzerine bir standardın yakalanmasıdır. Bu tabi ki bütün çalışanlarımız için geçerlidir. 7500 TL bandında olan yoksulluk sınırının üstüne çalışanlarımızı çıkartarak insanca yaşayacak standartlara ulaştırabiliriz. Dar ve sabit gelirliye ücret artışı piyasaları da canlandırır. Bu noktada yeni Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a görevinde başarılar diliyor, kamu çalışanlarının zam oranlarında yeni bir revize yapılmasının tam zamanı olduğunu ifade etmek istiyoruz.’’ dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ‘’Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın önerisini kabul ederek 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan etmiştir. 2020 yılının kahramanları olan sağlık çalışanları için böyle bir ilan durum tespitidir. Sağlık çalışanlarının cansiperane ortaya koydukları mücadeleye bir kez daha vurgu yapılmasıdır. Bu ilan kâğıt üstünde bir teşekkür yerine sağlık çalışanları ile ilgili her alanda kendini gösterecek bir çalışma olarak çalışma hayatına yansımalıdır. 2021 yılı bütün yönleriyle sağlık çalışanlarının yılı olmalı, sağlık çalışanlarının talepleri de karşılanmalıdır.

Madem ki Türkiye’nin önerisiyle 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan edilmiştir, o halde Sağlık Bakanlığı’mızda çalışanların sorunlarını çözüp, taleplerini karşılayarak dünyaya örnek olmalıdır.

Ücret kayıpları telafi edilmeli, maaşlara zam şeklinde tek ödeme yapılmalıdır. Döner sermaye sistemi çalışan merkezli ve adaletli bir hale getirilmelidir. 3600 ek gösterge bir an önce hayata geçmelidir.

Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı veya iş kazası olarak kabul edilerek hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ailelerinin şehit yakınlarının faydalandığı düzenlemelerin kapsamına dâhil edilmeleri için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı; sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır. Her hastaneye bir kreş mutlaka yapılmalıdır. Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımlar gelmelidir.

Net bir şekilde özetlediğimiz bu talepler mutlaka hayata geçirilmelidir. Burada en önemli sorumluluk ise Sayın Bakanımıza düşmektedir. Sağlık çalışanlarının yılında meseleler alkış ve güzel sözlerle geçiştirilmemeli; çözüm üretilerek halledilmelidir. 2021 yılı kutlu olsun denilerek heba edilmemeli, mağduriyetler sonlandırılmalıdır. Sağlık çalışanlarının beklentisi budur.’’ dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.