Öne Çıkanlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV yüz yüze eğitim uzaktan eğitim Mevlidi Nebi Haftası

Sağlıkçılar Branşlarında Atama Talep Ediyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergelerinde, üniversitelerin sağlıkla ilgili bölümlerinden her yıl mezun olup ataması yapılmayanların sürekli arttığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer anestezi tekniklerinin atama beklentilerine ilişkin soru önergesinde, “Dünyada ve ülkemizin içinde bulunduğu bu zor zamanlarda sağlık ordusunun daha güçlü kılınması için pandemide en çok ihtiyaç duyulan ve 2021 yılı itibariyle mezun sayısı 80.000'i aşan Anestezi Teknikerleri atama beklemektedir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde özel üniversiteler dâhil olmak üzere 2020 yılında kaç Anestezi Teknikeri mezun olmuştur? Aynı yıl kaç Anestezi Teknikerinin ataması yapılmıştır? 2021 yılında kaç Anestezi Teknikeri ataması yapılması planlanmakta mıdır? Atama bekleyen kaç Anestezi Teknikerliği mezunu vardır? Mağduriyetlerin giderilmesi adına üniversitelerin Anestezi Teknikerliği bölümü öğrenci sunulmaması planlanmakta mıdır? Anestezi Teknikerleri, hastanın viral bulguları kontrol ve gözlemi konusunda en kapsamlı bilgi ve uygulama becerisine sahip iken neden yoğun bakım ünitelerinde istihdamları yapılmamaktadır?” şeklindeki sorularının da yanıtlanmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ağız ve diş sağlığı teknikerleriyle ilgili önergesinde ise “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri mezun sayısı 2020 yılı itibariyle, 25 bin olarak kaydedilmiştir. Her sene mezun sayısı hızla artarken; Sağlık Bakanlığının 2018-2020 seneleri arasında istihdam ettiği sağlık personeli sayısı 59.689 dur. Bu sayı içerisinde istihdam ettiği ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısı ise 389 dur. 2018 KPSS puanıyla Sağlık Bakanlığı istihdam oranı ise yüzde 0.65 olarak belirlenmiştir” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “39 Sağlık Teknikeri branşı arasında hastanesi olan tek bölüm; Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği bölümü olmasına rağmen, yeterli bir şekilde alım yapılmamasının nedeni nedir? Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliğinin, eksik meslek tanımı sorununun çözümlenmesi için yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor mu? Yönetmeliğe göre her 2 Diş Hekimine 1 Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri planlaması açıkça yer almasına rağmen, bu kuralın uygulanmamasının sebebi nedir? Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu '2023 yılı iş gücü hedefi' doğrultusunda, hedeflenmiş olan 20 bin Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri atamasına yönelik istihdamlar yapılacak mıdır? Hasta, hekim ve yardımcı personel açısından sağlıklı bir tedavi amacıyla belirlenmiş olan '4 Elli Diş Hekimliği' uygulaması uygulanamamaktadır. Bakanlığınızın 2021 yılı planlamasında; Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik, 4 Elli Diş Hekimliği uygulamasına yer verilecek midir?” şeklinde sorular yöneltti. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; “Her yıl binlerce gencin mezun olduğu ancak atama yapılmayan Sağlık İdarecisi alanındaki soru önergesinde ise, “Sağlık idarecisi/ sağlık yöneticisi bölümü mezunları için atama yapılacak mıdır? Bu bölüm mezunlarının görev tanımı belirlenerek mağduriyetleri giderilecek midir?” sorusuna yanıt istedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.