Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşı öğretmen Silahlı Kuvvetler Fatma AFYONCU

Yüksek Seçim Kurulunun 10/03/2023 Tarihli ve 2023/90 Sayılı Kararı (10 Mart 2023)

Resmî Gazete

10 Mart 2023 CUMA

Sayı : 32128 (2. Mükerrer)

YÜKSEK SEÇİM KURULU KARARI

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığından:

Karar No: 2023/90

KARAR

Başkanlık Makamınca Kurulumuza sunulan 10.03.2023 tarihli yazıda; “2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 116’ncı maddesinin ikinci fıkrasında; “Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.”

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun; “Seçim dönemi, seçimin başlangıcı ve seçim günü” başlıklı 6’ncı maddesinin birinci fıkrasında; “Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri beş yılda bir Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte aynı gün yapılır.”

6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun “Seçim dönemi, seçim döneminin başlangıcı ve seçimlerin tamamlanması” başlıklı 3’üncü maddesinin;

Birinci fıkrasında; “Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır.”

Dördüncü fıkrasında; “Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde bu karar kırksekiz saat içinde Resmî Gazete’de yayımlanarak ilân olunur. Bu kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk Pazar günü Cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.” hükümleri yer almaktadır.

Cumhurbaşkanının 10.03.2023 tarihli ve 2023/121 sayılı kararı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiş olup, anılan karar Resmî Gazete’nin 10.03.2023 tarihli ve 32128 Mükerrer sayılı nüshasında yayımlanmıştır.

Yukarıda yer verilen Anayasal ve kanuni düzenlemeler uyarınca; seçim dönemi bitmeden önce seçimin yenilenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı gereğince birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem Milletvekili genel seçiminin oy verme gününün belirlenmesi hususunda gerekli Kurul kararı alınması takdirlerinize arz olunur.” denilmiş olmakla, konu incelendi.

KARAR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.