Öne Çıkanlar memur Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kadro atama Kadir Gecesi Namazı

17. A Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Sınavı Ne Zaman?

Sınava ait iş ve işlemler POLNET 5 PATBİS projesi üzerinden yapılacaktır. Başvurular, Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik’in ikinci bölümünde yer alan “Adaylarda Aranacak Nitelikler ve Başvuru” başlıklı 5. ve 6. maddelerinde belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

Başvuru şartları tutan adaylar, dilekçe ve başvuru evrakı ile birlikte ikamet ettikleri İl Valiliklerine (İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğüne) şahsen müracaat edeceklerdir.

Emniyet teşkilatı ve TSK personelinin sınava müracaatlarında 2013/13 sayılı Patlayıcı Maddeler Birleştirilmiş Genelgesindeki 4.6. maddesi de dikkate alınacaktır.

Adaylara ait sağlık raporu, müracaat tarihinden itibaren son 1 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. 

Başvuru şartları tutan adaylardan, Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Sınavı için 1.000 TL (bin) sınav ücreti alınacaktır. Bu ücretler, adaylar tarafından Halk Bankası şubelerine sınav adı ve kimlik bilgileri belirtilerek yatırılacaktır. Adaylar, sınav giriş ücreti yatırıldığına dair almış olduğu dekontu müracaat ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

Herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle adayların Ateşleyici Yeterlilik Belgesi sınavlarına giremeyeceği, müracaatı kabul eden personel tarafından adaya tebliğ edilecektir.

TAKVİM

18/11/2022 :Sınav başvuru ücretinin ödeneceği ve başvuru işlemlerinin yapılacağı son tarihtir.

25/11/2022 :İl Emniyet Müdürlüklerince sınav başvuru ücretini yatıran aday listelerinin Patlayıcı Maddeler Bilgi Sistemi’ne (PATBİS) veri girişi yapılacağı son tarihtir.

30/11-02/12/2022 :Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından sınava katılacak adayların, PATBİS üzerinden okul/sınıf yerleştirme işleminin yapılacağı tarih aralığıdır.

03-17/12/2022 :İl Emniyet Müdürlüklerince sınav giriş belgelerinin PATBİS üzerinden düzenlenerek adaylara teslim edileceği tarih aralığıdır.

10-14/12/2022 :Yazılı Sınav Komisyonun görevli olduğu tarih aralığıdır.

15-17/12/2022 :Sınav Sorularını ve Optik Cevap Kâğıtlarını Basım Komisyonun görevli olduğu tarih aralığıdır.

18/12/2022 :Sınav evrakının dağıtım ve toplanmasında görev alan personelin görevli olduğu tarihtir.

18/12/2022 :Yazılı sınavda görev alacak bina, salon sorumlusu ve gözetmenlerin görevli olduğu tarihtir.

18/12/2022 :Sınavın yapılacağı tarihtir. (Pazar günü, saat 14.00)

18/12/2022 :Yazılı sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihtir.

18-19/12/2022 :Adayların, yazılı sınav sonuçlarına itiraz edeceği tarih aralığıdır.

19/12/2022 :Yazılı sınav itiraz sonuçlarının açıklanacağı tarihtir.

19-23/12/2022 :Uygulamalı Sınav Komisyonun görevli olduğu tarih aralığıdır.

24-12/2022-02/01/2023 :Sınav Değerlendirme Komisyonunun (Yazılı-Uygulamalı) görevli olduğu ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih aralığıdır.

YAZILI SINAV VE İTİRAZ

Yazılı sınav Ankara ilinde yapılacaktır.

Yazılı sınavda 50 adet soru sorulacaktır. Sınav süresi 90 dakikadır. Her soru 2 puan olup, yanlış doğruyu götürmeyecektir.

Yazılı sınav (100) puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sınavdan en az (60) puan almaları gerekir.

Yazılı sınav sonuçlarına itirazlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 24 saat içerisinde dilekçe ile Sınav Kurulu veya Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’na yapılır. Sonuç en geç 24 saat içerisinde açıklanır. Kurulun itirazla ilgili aldığı karar kesindir.

Yazılı sınav için adaylar yanlarında sınav giriş belgesi aslını, üzerinde T.C. Kimlik Numaraları bulunan kimlik kartı/nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaporttan birinin aslını, en az bir adet yumuşak uçlu siyah kurşun kalem, leke bırakmayan silgi ve kalemtıraş bulundurmak zorundadır.

UYGULAMALI SINAV

Yazılı sınavda başarılı olanlar, istedikleri belge sınıfına giren işleri yapmak için yeterli bilgi ve beceriye sahip olup olmadıklarının değerlendirilmesi amacıyla sınav kurulunca uygulamalı sınava tabi tutulacaktır.

Uygulamalı sınav için adaylar yanlarında sınav giriş belgesinin aslını, üzerinde T.C. Kimlik Numaraları bulunan kimlik kartı/nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaporttan birinin aslını bulundurmak zorundadır.

Uygulamalı Sınav; 19-23/12/2022 tarihleri arasında saat 09.00’da yapılacaktır. (Sınav yeri daha sonra ilan edilecektir.)

Ruhsatlı bile olsa yanında ateşli silah veya kesici, delici yaralayıcı alet bulunduranlar sınava alınmayacaktır.

Herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle gelen adaylar sınava alınmayacaktır.

Uygulamalı sınav (100) puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sınavdan en az (60) puan almaları gerekir.

Uygulamalı sınav sonucuna sadece maddi hata yönünden itiraz edilebilir.

BİNA SORUMLUSU, GÖZETMEN VE ÜST ARAMA GÖREVLİLERİ

Üst aramasında görevli personel, yazılı sınava katılacak adayların üst aramalarını dikkatli bir şekilde yapacak cep telefonu, çağrı cihazları ile sınav güvenliğini tehlikeye düşürecek her türlü eşya kesinlikle sınav salonuna alınmayacaktır. 

Ruhsatlı bile olsa yanında ateşli silah veya kesici, delici, yaralayıcı alet bulunduranlar sınava alınmayacaktır.

Üst aramasında görevli personel, herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle gelen adayları binaya almayacaktır.

YAZILI VE MÜLAKAT SINAV SONRASI YAPILACAK İŞLEMLER

PATBİS üzerinden ilan edilen sınav sonuç listesine göre sınavdan başarılı olan kişilere, İl Emniyet Müdürlükleri tarafından Ateşleyici Yeterlilik Belgesi düzenlenerek imza karşılığı teslim edilecektir.

SON HÜKÜMLER

Sınav Kurulu, Merkezi Sınav Komisyonu ve İl Emniyet Müdürlükleri sınav ile ilgili her türlü iş ve işlemleri Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Esas ve Usullerin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik ve 2013/13 sayılı Patlayıcı Maddeler Birleştirilmiş Genelgesi doğrultusunda yapacaktır.

Adaylar, yazılı sınav başladıktan 15 dakika sonra sınava alınmayacak, sınavın son 15 dakikasında adayların sınav salonundan çıkışına izin verilmeyecektir. Sınav salonunda iki aday kalması durumunda, bu kişiler sınav süresi bitimine kadar sınav salonundan çıkarılmayacaktır.

Başvuru şartlarını taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkartılan, yazılı sınavda başarısız olan, sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran ve aynı işlem için birden fazla ücret yatıran, sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların yatırmış oldukları sınav ücreti geri ödenmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.