Öne Çıkanlar A101 öğretmen Engelli Memur Adaylarından 10 Bin Kadro İçin İmza Kampanyası sınav Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

18. B Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Sınavı Ne Zaman?

Sınav başvuru ücretinin ödeneceği ve başvuru işlemlerinin yapılacağı son tarih 3 Mart 2023'dür. İl Emniyet Müdürlüklerince sınav başvuru ücretini yatıran aday listelerinin Patlayıcı Maddeler Bilgi Sistemi’ne (PATBİS) veri girişi yapılacağı son tarih 8 Mart 2023'dür. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından sınava katılacak adayların, PATBİS üzerinden okul/sınıf yerleştirme işleminin yapılacağı tarih aralığı 9-10 Mart 2023'dür. İl Emniyet Müdürlüklerince sınav giriş belgelerinin PATBİS üzerinden düzenlenerek adaylara teslim edileceği tarih aralığı11-26 Mart 2023'dür. Yazılı Sınav Komisyonun görevli olduğu tarih aralığı 18-22 Mart 2023'dür. Sınav Sorularını ve Optik Cevap Kâğıtlarını Basım Komisyonun görevli olduğu tarih aralığı 23-26 Mart 2023'dür. Sınav evrakının dağıtım ve toplanmasında görev alan personelin görevli olduğu tarih 26 Mart 2023'dür. Yazılı sınavda görev alacak gözetmenlerin görevli olduğu tarih 26 Mart 2023'dür.

Sınav 26 Mart 2023 tarihinde Pazar günü, saat 14.00'da yapılacak. Yazılı sınav sonuçları 26 Mart 2023 tarihinde açıklanacak. Adayların, yazılı sınav sonuçlarına itiraz edeceği tarih aralığı 26-27 Mart 2023'dür. Yazılı sınav itiraz sonuçları 27 Mart 2023 tarihinde açıklanacak. Uygulamalı Sınav Komisyonun görevli olduğu tarih aralığı 27-31 Nisan 2023'dür. Sınav Değerlendirme Komisyonun görevli olduğu tarih aralığı 1-14 Nisan 2023'dür. Sınav sonuçları 14 Nisan 2023 tarihinde açıklanacak.

ADAYLARDA ARANACAK NİTELİKLER VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

2.1. Sınava ait iş ve işlemler POLNET 5 PATBİS projesi üzerinden yapılacaktır.

2.2. Başvurular, Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik’in ikinci bölümünde yer alan “Adaylarda Aranacak Nitelikler ve Başvuru” başlıklı 5. ve 6. maddelerinde belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

2.3. Deprem sebebiyle, bu sınav için geçerli olmak üzere müracaat esnasında adaylardan sağlık raporu talep edilmeyecektir. Sağlık raporları, adayların sınavda başarılı olması halinde belgelendirme öncesinde talep edilecektir. Adaylara ait sağlık raporu, müracaat tarihinden itibaren son 1 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

2.4. Başvuru şartları tutan adaylar, dilekçe ve başvuru evrakı ile birlikte ikamet ettikleri İl Valiliklerine (İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğüne) şahsen müracaat edeceklerdir.

2.5. Emniyet teşkilatı ve TSK personelinin sınava müracaatlarında 2013/13 sayılı Patlayıcı Maddeler Birleştirilmiş Genelgesindeki 4.6. maddesi de dikkate alınacaktır.

2.6. Başvuru şartları tutan adaylardan, Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Sınavı için 2.000 TL (ikibin) sınav ücreti alınacaktır. Bu ücretler, adaylar tarafından Halk Bankası şubelerine sınav adı ve kimlik bilgileri belirtilerek yatırılacaktır. Adaylar, sınav giriş ücreti yatırıldığına dair almış olduğu dekontu müracaat ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

2.7. Herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle adayların Ateşleyici Yeterlilik Belgesi sınavlarına giremeyeceği, müracaatı kabul eden personel tarafından adaya tebliğ edilecektir.

YAZILI SINAV VE İTİRAZ

3.1. Yazılı sınav Ankara ilinde yapılacaktır.

3.2. Yazılı sınavda 50 adet soru sorulacaktır. Sınav süresi 90 dakikadır. Her soru 2 puan olup, yanlış doğruyu götürmeyecektir.

3.3. Yazılı sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sınavdan en az 60 puan almaları gerekir.

3.4. Yazılı sınav sonuçlarına itirazlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 24 saat içerisinde dilekçe ile Sınav Kuruluna (Sınav Sonuçlarına İtiraz Değerlendirme Komisyonu) veya Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’na yapılır. Sonuç en geç 24 saat içerisinde açıklanır. Kurulun itirazla ilgili aldığı karar kesindir.

3.5. Ruhsatlı bile olsa yanında ateşli silah veya kesici, delici yaralayıcı alet bulunduranlar sınava alınmayacaktır.

3.6. Yazılı sınav için adaylar yanlarında sınav giriş belgesi aslını, üzerinde T.C. kimlik numaraları bulunan T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaporttan birinin aslını, en az bir adet siyah yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş bulundurması gerekir.

UYGULAMALI SINAV

4.1. Yazılı sınavda başarılı olanlar, istedikleri belge sınıfına giren işleri yapmak için yeterli bilgi ve beceriye sahip olup olmadıklarının değerlendirilmesi amacıyla sınav kurulunca uygulamalı sınava tabi tutulacaktır.

4.2. Uygulamalı sınav için adaylar yanlarında sınav giriş belgesinin aslını, üzerinde T.C. kimlik numaraları bulunan T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaporttan birinin aslını bulundurmak zorundadır.

4.3. Uygulamalı Sınav; 27-31/03/2023 tarihleri arasında saat 09.00’da yapılacaktır. (Sınav yeri daha sonra ilan edilecektir.)

4.4. Ruhsatlı bile olsa yanında ateşli silah veya kesici, delici yaralayıcı alet bulunduranlar sınava alınmayacaktır.

4.5. Herhangi bir meslek grubuna ait üniforma vb. kıyafetle gelen adaylar sınava alınmayacaktır.

4.6. Uygulamalı sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sınavdan en az 60 puan almaları gerekir.

4.7. Uygulamalı sınav sonucuna sadece maddi hata yönünden itiraz edilebilir.

YAZILI VE MÜLAKAT SINAV SONRASI YAPILACAK İŞLEMLER

PATBİS üzerinden ilan edilen sınav sonuç listesine göre sınavdan başarılı olan kişilere, İl Emniyet Müdürlükleri tarafından Ateşleyici Yeterlilik Belgesi düzenlenerek imza karşılığı teslim edilecektir.

SON HÜKÜMLER

6.1. Adaylar, yazılı sınav başladıktan 15 dakika sonra sınava alınmayacak, sınavın son 15 dakikasında adayların sınav salonundan çıkışına izin verilmeyecektir. Sınav salonunda iki aday kalması durumunda, bu kişiler sınav süresi bitimine kadar sınav salonundan çıkarılmayacaktır.

6.2. Başvuru şartlarını taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkartılan, yazılı sınavda başarısız olan, sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran ve aynı işlem için birden fazla ücret yatıran, sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların yatırmış oldukları sınav ücreti geri ödenmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kaan sabri 4 hafta önce

Tam olarak sırasıyla başvuruyu nerden ve nasıl yapacağız ?