Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı STS 2018 Kura Başvuru Tarihleri yıpranma payı MEBden Yönerge

2023 Yılı O'nu Oku, O'nu Yaşa Siyer Yarışması Soru ve Cevapları / İtirazların Değerlendirilmesi / Ödül Kazananlar

11 Mart Cumartesi: 3. Kategori Lise (9.-10.-11. ve 12. sınıf) sabah 11.00 ile 14.00 saatleri arası, 11 Mart Cumartesi: 4. Kategori (Yetişkinler) öğleden sonra 16.00 ile akşam 19.00 saatleri arası, 12 Mart Pazar: 1. Kategori ( 4. ve 5. sınıflar) sabah 11.00 ile 14.00 saatleri arası, 12 Mart Pazar: 2. Kategori (6.-7. ve 8. sınıflar) öğleden sonra 16.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yapıldı.

Yarışma sonrası cevap anahtarlarının yayınlanması, kesin olmayan ve kesin olan sonuçların açıklanması, ödül programları gibi hususlarda yarışmacılar http://peygambersevdaIiIari.com web adresi, sms ve basın-yayın yoluyla bilgilendirileceklerdir.

YARIŞMA SONUCUNUZU ve KAZANDIĞINIZ ÖDÜLÜ GÖRMEK İÇİN : https://sonuc.siyersinavi.com/

(Yarışmaya girişte kullandığınız T.C. Kimlik No ve Doğum Tarihi ile sonucu öğrenebilirsiniz)

2023 YILI ÇIKMIŞ SORULAR

1. Kategori (4. 5. Sınıf) : https://www.siyersinavi.com/soru2023/1a.pdf

2. Kategori (6-7-8. Sınıf) : https://www.siyersinavi.com/soru2023/2a.pdf

3. Kategori Lise Öğrencileri (9-10-11. ve 12. Sınıf) : https://www.siyersinavi.com/soru2023/3a.pdf

4. Kategori Diğer : https://www.siyersinavi.com/soru2023/4a.pdf

Sınav cevap anahtarına https://peygambersevdalilari.com/cevap-anahtari.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

2023 Siyer Yarışması İle İlgili İtirazların Değerlendirilmesi

Peygamber Sevdalılar Vakfı Siyer Yarışması Komisyonu tarafından 2023 Siyer Yarışması ile ilgili itirazların değerlendirilmesi konulu bir duyuru yayınlandı.

Yapılan duyuruda "Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz bir Siyer Yarışması’nı, yaşanan büyük deprem felaketinin gölgesinde gerçekleştirdik. On bir ilimizi etkileyen ve on binlerce canımızı yitirdiğimiz acı Kahramanmaraş depremleri nedeniyle online olarak yapmak zorunda kaldığımız yarışmamızı dört kategoride gerçekleştirdik.

Bizler inanıyoruz ki, gerçek manada hayat, Allah’ın kitabı ve Resulünün sünneti ile anlam ve değer kazanır. Öyle veya böyle her birimiz bir şekilde bizlere emanet edilen ömrü sonlandırıp ahiret yurduna göç edeceğiz. Ömür çok kısa, vazifelerimiz çok fazladır. En büyük vazifemiz ise, alemlere rahmet olarak gönderilen Resulullah (sav)’in örnekliğinde Allah’a layıkıyla kul olabilmektir. Hangi şart ve ortamda olursak olalım hayatımızın merkezinde bu yüce gaye olmalı ve yaşantımız buna göre şekillenmelidir. Uhud’ta dört canını kurban veren Sümeyra binti Kays’ın Peygamber Efendimiz(sav)’e, “Sen sağ olduktan sonra her musibete katlanılır” dediği gibi bizler de diyoruz ki O’nun (sav) sünneti aramızda hakkıyla yaşatıldığı sürece her musibete katlanılır inşallah.

Yüce Rabbimiz, karşı karşıya kaldığımız bütün afetlerin yaralarını sarmayı, bela ve musibetler karşısında bizlere gerçek manada sabretmeyi, gerekli dersleri çıkarmayı, samimi bir şekilde tevbe edip arınmayı nasib etsin.

Bu duygu ve temennilerle, gerçekleştirdiğimiz yarışmamıza katılan ve destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyor yüce Rabbimizden ömür boyu muvaffakiyetler diliyoruz. Ve yine bu vesile ile; yarışma soruları ile ilgili yarışma takvimde belirtilen süreç içerisinde gelen itirazlarla ilgili yaptığımız değerlendirmenin sonucunu da siz değerli kardeşlerimizle paylaşıyoruz.

1.KATEGORİ 38. SORU: Tüm seçenekler sınav kitabında yer aldığı için soru iptal edilmiştir.

2.KATEGORİ 31. SORU: Öncülde Nuaym b. Abdullah yerine Nuaym b. Mesud geçtiği için seçeneklerde doğru cevaba ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle soru iptal edilmiştir.

2.KATEGORİ 37. SORU: Nadiroğulları kabilesinin Efendimiz(sav)’e suikast girişimi sonucunda sürgün edildikleri bilgisi kitabımızın 86 sayfasında geçmektedir.

2.KATEGORİ 39. SORU: Bilgelik özelliğinin alınmamış olması Peygamber Efendimiz(sav)’de o özelliğin olmadığı anlamına gelmez. Soruda paragrafta temas edilen özellikleri sorulmuş. Dolayısıyla verilen paragrafta Efendimiz(sav)’in bilgelik yönüne işaret eden bir bilgi verilmediği için o öncülü alamayız.

3.KATEGORİ 57. SORU: Seçenekler teknik bir nedenden dolayı yanlış verildiği için iptal edilmiştir.

3.KATEGORİ 42 / 4. KATEGORİ 52. SORU: Verilen paragrafta mescitlerin daha sonraları gerçek amaçları doğrultusunda kullanılmadığı bilgisi 1. Öncülü anlam olarak vermektedir. Ayrıca I. Öncülde Peygamber Efendimiz(sav)’den sonrası için kısmi bir zaman dilimi mi yoksa tüm zamanlar mı kastedildiği hususunda netlik yoktur. Ayrıca her ne kadar paragrafta doğrudan Peygamber Efendimiz(sav)’den sonra ifadesi kullanılmamışsa da İslam toplumunun temelinin Peygamber Efendimiz (sav) ile atıldığı bir gerçektir. Bu durumda 1. Öncülü göz ardı edemeyiz. Ancak II. Ve III. öncülleri alan kardeşlerimizin de sadece paragrafı esas alarak soruya yaklaştıkları ve ‘Peygamberimizden sonrası’ ile mana olarak tüm zamanların algılanabileceği düşünüldüğünde I. Öncülün doğru kabul edilmemesinde haklı oldukları kanaatine varılmıştır. Bu sebeple her iki seçeneğin de doğru olabileceği ve bu belirsizlikten soruyu boş bırakanların da olabileceği düşünüldüğünden bu sorunun iptaline karar verilmiştir.

4.KATEGORİ 33. SORU: “Allah seni muhaliflerine galip kılarsa senden sonra idare bizde olacak mı” ifadesinden O dönemdeki idare anlayışında liderlik vasfı genel anlamda o kişinin vefatına kadar devam etmekte olduğu için Peygamber Efendimiz(sav)’in vefatından sonrasının kastedildiği aşikardır. Üstelik cümlede ‘senin yöneticiliğinden sonra’ değil ‘senden sonra’ ibaresinin kullanılmış olması da bu manayı daha da tekid etmektedir." denilmiştir.

SINAV İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Peygamber Sevdalıları Vakfı Sınav Komisyonu Başkanı Hamdin Aslan, ''Yarışmaya zamanında başlayanlar için veya en fazla 30 dakika gecikme ile başlayanlar için yarışma süresi tam 90 dakikadır. 30'uncu dakikadan sonra yarışmaya katılanların süresi, geciktiği süre miktarınca, sistem tarafından yarışma süresinden eksiltilir. 'Yarışmayı başlat' butonuna bastığınızda süre sayacı başlayacaktır. Kalan süreniz de yarışma ekranı sayfasında görüntülenebilecektir.

Yarışma başlatılmadan önce yarışma süresince dikkat edilmesi gereken önemli hususlar hakkında mesajları okumadan yarışmayı başlatmayınız. Yarışma ekranındaki 'Yukarıdaki bilgilendirmeleri okudum, anladım, yarışmayı başlatmak istiyorum' kutucuğunu işaretlemeden yarışmayı başlatamazsınız. Bilgilendirmeleri okuduktan sonra mutlaka o kutucuğu işaretlemelisiniz. 'Yarışmayı başlat' seçeneğini tıklamanız halinde yarışma ve yarışma süreniz başlayacaktır. Yarışmayı başlattıktan sonra geriye dönüş yapamazsınız.

Mevcut yarışma ekranından çıkıp başka tarayıcılara giriş yaptığınız sistem tarafından tespiti edilecek olup bu durumda, yarışmanız iptal edilebilecektir. Soruların ekran görüntüsünün alınarak başkalarıyla paylaşıldığının tespit edilmesi durumunda, yarışmanın neticesi ne olursa olsun yarışmanız iptal edilecektir. Herhangi bir soruyu cevaplayıp geçmeniz veya cevap vermeden sonraki soruya geçmeniz hâlinde önceki sorulara geri dönüş yapamazsınız. Cevaplamak istemediğiniz sorular için şıkların hemen altındaki 'Bu soruyu boş bırakmak istiyorum' seçeneğini işaretleyiniz. Bu seçeneği işaretledikten sonra diğer soruya geçmek için de ayrıca 'ileri' tuşuna basmalısınız.

Yarışma sürenizin bitmesi hâlinde sistem ekranı otomatik olarak kapanacak ve o esnada sistemde yüklü veri neyse sınav sonucunuzun hesaplanması için o verilere göre işlem yapılacaktır. Elektrik kesintisi, İnternet bağlantısının kopması veya tarayıcının kapanması gibi durumlarda sisteme tekrar giriş yaptığınızda yarışmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz; çünkü sistem o ana kadarki verileri kaydetmiş olacaktır. Son soru ile ilgili de tercihte bulunduktan sonra 'yarışmayı bitir' butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Bu butonu tıklamanız halinde ekranınıza 'Yarışmayı sonlandırmak ve cevabınızı kaydetmek üzeresiniz. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?' şeklindeki uyarı mesajı gelecektir. Onay vermeniz halinde hem en son soru tercihiniz kaydedilmiş olacak hem de yarışma başarılı bir şekilde bitirilmiş olacaktır. 'Yarışmayı bitir' seçeneğini onaylamamanız hâlinde süreniz sona erdiğinde ekranınız otomatik olarak kendiliğinden kapanacaktır.

Yarışma bitirildikten sonra yarışma sonrası safhaları ile ilgili olarak 'Sonuçların Açıklanması', 'Ödüllerin Verilmesi' türünden karşınıza ayrıca bir bilgilendirme ekranları gelecektir. Yarışmayı daha erken bitirmek ve süreyi doğru kullanmak değerlendirme aşamasında önemli bir ölçüt olacaktır. Vakfımızdan kaynaklanmayan elektrik kesintisi veya internet bağlantısı kopması ve benzeri sorunlardan vakfımız sorumlu değildir.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Sinan öz 2 yıl önce

Biraz zordu ama güzel bir duyguydu

Avatar
Mikail 2 yıl önce

Sonuç

Avatar
Duanur 2 yıl önce

Güzel bir sınav oldu-unu düşünüyorum

Avatar
Sait 2 yıl önce

Çok güzel geçti ama cevap anahtarını bekliyorum

Avatar
Mevlüt 2 yıl önce

Tam 22 kere okudum bu sebeple siyer sinavı bana çok kolay geldi ve bu arada ben 2. Kategoriyim isterim ki emek veren öğrenciler kazanır şimdi sonuçları bekliyorum inşAllah iyi bir sonuç çıkarmışımdır

Avatar
HiraNurAşar 2 yıl önce

B kitapçığının cevap anahtarını gönderebilirmisiniz rica edersem öğretmenim