Öne Çıkanlar Görevde Yükselme Sınavı BİM Aktüel Ürünler A101 Aktüel Ürünler ŞOK Aktüel Ürünler İçişleri Bakanlığı

2023 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi

Merkezi Sınav Puanları ve Tercihlere Esas Kontenjan Tabloları 26 Haziran 2023 tarihinde ilan edildi. Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların işlemlerinin ve kayıtları 26 Haziran-19 Temmuz 2023 tarihleri arasındadır.

Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihler 3-19 Temmuz 2023 tarihleri arasındadır. Yerleştirme Sonuçları ve Boş Kontenjanlarının ilan edileceği tarih 24 Temmuz 2023'dür.

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvuruları 24-28 Temmuz 2023 tarihleri arasındadır. Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının ilanı 31 Temmuz 2023 tarihindedir.

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvuruları 31 Temmuz-4 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır. Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının ilanı 7 Ağustos 2023 tarihindedir.

Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruları 8-16 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır.

İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanma tarihi 18 Ağustos 2023'dür.

Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması 22-25 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır.

Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi 31 Ağustos 2023 tarihindedir.

2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı 11 Eylül 2023 tarihindedir.

2023 yılı merkezî yerleştirme ve yerel yerleştirme tercihinde bulunacak öğrencilere rehberlik yapmak amacıyla bugün erişime açılan iki ayrı tercih robotu, merkezî sınav ve yerel yerleştirmeler için ayrı ayrı hazırlandı.

LGS kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimlerinin e-Okul sistemi üzerinden açıklanmasının ardından kullanıma sunulan tercih robotları, hem merkezî sınav puanı hem yerel yerleştirme ile öğrenci alan lise tercihlerinin oluşturulmasında büyük kolaylık sağlıyor.

Tercih robotları ile LGS tercih listelerinin elektronik ortamda daha detaylı incelenerek hızlı bir şekilde oluşturulmasına imkân sağlanıyor. Öğrenci ve veliler, merkezî sınav puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları tercih robotunu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor.

Tercih robotunda okul türlerine göre il, ilçe ve geçen yıla ait yüzdelik dilimlere göre arama yapılabiliyor. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına ilişkin tercih robotu ile il, ilçe ve okul türlerine göre "kayıt alanı", "komşu kayıt alanı" ve "kayıt alanı dışındaki" okul listeleri ve okullarla ilgili detaylı bilgiler incelenebiliyor. Birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenen tercih robotları, tercih ve yerleştirme süreci bitene kadar erişime açık kalacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.