Öne Çıkanlar 4. YÖKDİL Sınavı Sınava Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanır? Şubat 2021 Engelli Öğretmen Ataması Duyurusu Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Polis Akademisi Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü

Tüm Sözleşmeli Personeller İstisnasız Kadroya Alınmalı
Abone Ol

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Kamuda farklı kurumlarda, farklı unvanlar için farklı bir sözleşmeli istihdam söz konusu. Örneğin sözleşmeli olarak atanan öğretmenler 4 yıllık süre sonunda başarılı bulunursa kadroya geçirilmektedir. Benzer bir durum sözleşmeli sağlık personeli için de söz konusu. Belirli bir süre çalışıyorsunuz, başarılı bulunursanız kadroya geçiriliyorsunuz. Kamudaki 4/B veya diğer kanunlara dayalı sözleşmeli personel için de bu sistem benimsenebilir.

Bu durum hem çalışma barışını sağlayacak, hem de personelin performansını ve motivasyonunu arttıracaktır. Neticede kurumsal hizmet kalitesi artacaktır. 4/B sözleşmeli personel bir kanunla kadroya geçirilmez ise ömür boyu sözleşmeli olarak kalmaktadır. Aynı işi yapan, aynı mekanı bazen aynı unvanı paylaşan personel, biri memur diğeri sözleşmeli olduğu için farklı mali ve sosyal haklara sahip; bu durumun sürdürülmesi mümkün değildir. Yetenekli ve üstün vasıflara sahip olmasına rağmen sözleşmeli personelin kariyer planlaması yapması ve geleceğe dair hedef belirmesi yolunda önüne engeller çıkarmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Bu da çalışanların yeteneklerinin körelmesi demektir. Kamuda görevli vasıflı personelin kendini geliştirmesinin önü açılmalıdır.

2018 yılında çıkartılan 703 sayılı kanun hükmünde kararname uyarınca, 9 Temmuz 2018 tarihinden sonra işe başlayan sözleşmeli personel, 3+1 sistemine göre kadroya geçirilecek. Ancak aynı işi yapmakta olan fakat bu tarihten önce çalışmaya başlamış sözleşmeli personel kadroya alınmıyor.

Kamuda farklı kurumlarda davayı kazananların kadroya alınmasının önü açılıyor ancak, kadroya geçebilmek için herkesin bireysel dava açması gerekiyor. Davaların çalışanlar lehine sonuçlanmasının ardından diğer sözleşmeli personeller de bireysel davalar açmaya başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi geçmişte 4/B'lileri kadroya geçirdi. 4/B'li çalışmayla kadroya geçme arasında devlet bütçesi açısından bir fark yok. Bu sebeple tüm siyasi partileri, sözleşmelilerin kadro sorunlarını çözüme kavuşturması için göreve davet ediyoruz.

31 Mart 2019 yerel seçimleri gösterdi ki, sözleşmeli istihdamı ileride keyfi uygulamalara imkan tanımaktadır. Özgürlük ve demokrasi söylemlerini ağzından düşürmeyen bazı belediye başkanları, göreve geldiklerinde baskı, sürgün ve mobbinge başvurdular. Gelinen noktada işten çıkarmalar ve sürgünler, iş güvencesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Kapı dışı edilmelerin önüne geçmek için kadro güvencesini sağlamalıyız" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.