Koronavirüs salgınından dolayı gün geçtikçe tedbirler alınıyor ve yayınlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen Covid-19 türü virüs can almaya devam ediyor. Ülkemizde gün geçtikçe bulaşma sayısı ve ölüm oranı artmaktadır. Halk her ne kadar bu ürkütücü duruma tepki vermekte gecikse de, hükümet ilk günden başlayarak gerekli tedbirleri alma konusunda çok başarılı uygulamalar yapmıştır. Öncelikle okulların tatil edilmesi bulaşma oranını en aza indirmek için yapılan en kritik hamle olmuştur. Özellikle Sağlık Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın tecrübeli olmaları önlemlerin bir önce alınması konusunda etkili olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, insanoğlu artık her şeye hazırlıklı olmalı. Evrimleşmiş çift sarmal yapılı DNA içeren virüs tehlikesiyle yüz yüze gelindiyse dehşet ve korku ile tedbirlerimiz almamız artık elzem hal almıştır. Özellikle geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizi her türlü tehlikelerden uzak tutmanın yolları ve çarelerini öğreneceğiz.  Onların sağlıklı olmaları ülkemiz ve geleceğimiz için çok önemlidir.

Eğitim ve öğretimin 30 Nisana uzatılması tedirginliğe yol açmasın, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk gerekli altyapı çalışmalarını yapmış ve uzaktan eğitim çalışmalarını bitirmişti şuan sistem tıkır tıkır işlemektedir. Şuan en büyük şans Milli Eğitim Bakanlığında tecrübeli, kariyer sahibi, milletini seven bir insan bulunmakta. Sayın Selçuk’un 16 Şubat 2020 tarihinde Aydın İli ziyaretinde STK’larla yaptığı toplantıya katıldım. İnanın ilk kez kendi işini yapan ve Milli Eğitimde ki tüm sorunları bilen ve ona göre hedefler koyup ulaşmayı imkânlı hale getiren bir insan, eğitimde ki umudum arttı. Covid-19 salgını ile okulların kapatılması ve hemen uzaktan eğitime geçilmesi ve hata payının minimum olması bakan beyin başarısından kaynaklanmaktadır. Çocuklarımıza önem veren ve onların bir gününü bile ziyan etmek istemeyen bir bakan, o kadar mutlu oldum kendisine teşekkür ederim. Bakan bey konuşmasın da birçok konuya değindi özellikle çocukların belirli yaşa kadar iletişim araçlarından uzak tutulması gerektiğini ifade etti. Şuan bu söylev o kadar haklı çıkıyor ki hepimiz anlayacağız. Çünkü uzaktan eğitim yapılırken çocuklarımız ev ortamında sıkılmalar yaşıyor ve bizler ebeveynler bu konuda nasıl bir davranış sergileyeceğimizi tam olarak idrak edemiyoruz.  Eğitim ve öğretim için alt yapı hazır. Peki, biz evlerde çocuklarımızı nasıl yönlendireceğiz. Tabi ki ilgilenerek sabırla kızmadan onların derse istekli olmalarına yardımcı olarak bu süreci atlatacağız.

Uzaktan eğitimle evlerde çocuklarımız derslerini yapıyorlar. Bu süreçte onlara yardımcı olunmalı yaptığı işin onlar için gerekli olduğu anlatılmalıdır. Bu dönemin tatil olmadığı zaruretten sağlık açısından ara verildiği hatırlatılıp onların dersle ilişkilerinin devamiyeti sağlanmalıdır. Biz velilere çok önemli görevler düşmektedir. Onların adaptasyon sürecine destek verilmeli, teşvik edilip ders çalışmaları sağlanmalıdır. Bunu yaparken kızarak veya ceza yöntemiyle değil empati yaparak onların bu sürece uyum sağlamalarına destek olunmalıdır. Özellikle çocuklarımızın teknolojik aygıtlarla ilişkileri kontrol edilip dikkatlerini ve ilgilerini derse verilmesi sağlanmalıdır. Burada her birey çocuklarının karakterini bildiği için ona uygun davranış psikolojisi geliştirip derse yönelimi sağlanmalıdır.

Artık yeni döneme girdik her şeyimizi planlamalı ona uygun bir davranış psikolojisi içinde olmalıyız. Kim derdi ki evlerde kalacağız diye her yeni gün yeni olaylara gebe artık. Bu dönemde bizim için en kıymetli olan şey çocuklarımız onlarla ilişkilerimizi iyi tutup onların duygu ve düşüncelerine ulaşabilecek yapıda olmalıyız. Yeni bir yaşam felsefesi yaratmalıyız aile ile daha çok diyalog iletişim kanalı açık bir sisteme dönmeliyiz. Çocuklarımıza daha fazla vakit ayırıp sağlık konusunda bilinçlendirirken aynı zaman da eğitim ve öğretimin hayatında ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız. Öğretmenlerinden ayrılalı epey zaman oldu özellikle yaşı küçük olan öğrencilerin olağan dışı durumu idrak etmeleri sağlanmalıdır.   

Bu dönemde en büyük şansımız ise konuya hâkim tecrübeli bir Milli Eğitim Bakanımız olmasıdır. Her küçük ayrıntıyı düşünen Sayın Bakanımıza buradan teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız Sayın Bakanım…

Yasin Erdem

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgut Kaçar 2 ay önce

İlim ve irfan sahibi, milletin manevi ve maneviyatına uygun maddi değerlerine sahip yeni nesil yetişir inşaAllah. Bayrağımızı uzayın derinliklerine taşıyan bir elinde Kur'an olan güzel ahlaklı, erdem sahibi nesiller hayalimiz. Bu yolda elimizden tutan herkesin başımızın üzerinde yeri var.

Avatar
Selami 2 ay önce

Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederiz hocam.

Avatar
Ümit saraydaroğlu 2 ay önce

Kalemine sağlık hocam.öncelikle her ne kadar okuldaki eğitim gibi olmasa da uzaktan eğitimin yararlı olacağını umuyorum.Yaplıması gereken doğru bir adım.Bu konuda sayın bakanıza biz veliler olarak teşekkür ederiz ve ayrıca da sizede teşekkürler ki bizim dile getiremediklerimizi kaleminize aldığınız için.saygılarla✍️✍️