Öne Çıkanlar Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

1500 Hakim Savcı Alımı Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Hakim ve savcı yardımcılığı müessesesi 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecektir. Adalet Bakanlığı olarak bu müessesenin yürürlüğe girmesinden sonra ortaya çıkabilecek atanamama nedeniyle, çünkü iki yılı üç yıla çıkarınca bir yıl hakim ve savcı ataması yapmama gibi bir durumla karşı karşıya kaldık, bunun açık bir soruna yol açmasını önlemek için ve bu dönemde atama yapmamamız nedeniyle son bir hakim ve savcı adaylığı sınavı açma kararı aldık. Bu sınavı 26 Kasım - 27 Kasım tarihlerinde yapacağız. Yeni diyelim ama öte yandan da en son hakim ve savcı adaylığı sınavını 26-27 Kasım 2022’de yapacağız. Bu sınav kapsamında 1500 hakim ve savcı adayı alacağız. Bu, 1500 hakim ve savcı adayından 1200’ünü, hukuk fakültesi mezunlarından, 150 tanesini avukatlık mesleğinden girecek olanlardan, 150 tanesini de idari yargıdan alacağımızı buradan ifade etmek isterim. Sınava girmek isteyen bütün gençlerimize hakim ve savcı adayı olmak isteyen ve bu mesleği şerefle yapmak isteyen her bir vatandaşımıza buradan duyurmuş olduk ve onları şimdiden sınava hazırlanmaya 26-27 Kasımdaki sınava çalışmaya davet ediyoruz. Sınavın müracaat tarihleri bilahare Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir onu da eminim ki takip edeceklerdir.

Hakim ve savcılarımızın niteliğinin artırılması için önemli bir reformu Türkiye Büyük Millet Meclisimiz kabul etti ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni attığımız adım çerçevesinde 1 Ocak 2023’ten sonra hakim ve savcı yardımcılığı müessesesini hayata geçiriyoruz. 1 Ocak 2023’ten sonra Adalet Bakanlığı tarafından açılacak sınav hakim ve savcı yardımcılığı sınavı olacak ve bu sınavı kazananlar hakim ve savcı yardımcısı olarak yetkin bir savcının ve yetkin bir hakimin yanına yardımcı olarak atanacaklar. Bu görev süreleri 3 yıl olacak. Bir  yandan adalet akademisinde, öbür yandan da savcı ve hakimlerimizin yanında İstinaf ve Yargıtay’da usta çırak ilişkisi içerisinde yetişmiş olacaklar. Kürsüye geldiklerinde kürsüde yaşananları bizzat yaşayarak öğrenmiş, orada ihtilafların çözümünde kıdemli hakimlerden büyük tecrübe ve donanım kazanmış olarak gelecekler, buda vatandaşımızın adaletten beklentisini ve kararların isabetini ve pek çok şeyi olumlu yönde artıracak ve etkileyecektir.

Teftiş konusunda bir başka reformu hayata geçirdik. Adliyelerimiz hakim ve savcılarımız bundan sonraki dönemde 1 Ocak'tan sonra iki yılda rehberlik edici bir teftişe zorunlu olarak muhatap olacaklardır. Ocağın 15’ine kadar HSK hangi adliyelerin o yıl içerisinde denetlendiğini ilan edecek, o süre içerisinde bunların denetimini tamamlayacaklar ve bu denetim ayıp arama, eksik arama, yanlış arama denetimi değil. Tamamı ile rehberlik etme, öğretme, yol gösterme denetimi olacak ve bu açıdan da son derece önemli olacağını buradan ifade etmek isterim.

Eğitime ayrıca önem veriyoruz. Bir yandan hakim ve savcılarımızın dünya standartlarında en iyi şekilde yetiştirilmeleri için adalet akademisini kurduğumuz gibi, öte yandan da personellerin iyi bir biçimde yetiştirilmesi için yardımcı personellerimizin personel eğitim merkezlerini hayata geçirdik. Şu anda pek çok yardımcı personel burada eğitim alıyor. Bunun sayılarını arttırmak ve burada eğitim alanların sayılarını çoğaltmak için de büyük bir gayret ortaya koyduğumuzu, koyacağımızı buradan ifade etmek isterim.

Birinci sınıfa ayrılma kriterleri arasına hakim ve savcılarımızın en az üç defa meslek içi eğitime katılmalarını zorunlu şart olarak koyduk. Bunun anlamı şu, meslek içi eğitime en az üç defa katılmayan bir hakim ve savcı birinci sınıfa ayrılma imkanı bulamayacaktır. Bu da yargı içerisinde görev yapan tüm hakim ve savcılarımızın birinci sınıfa ayrılma noktasına gelene kadarki aşamada çağın gelişmelerine, ülkemizin hukuk sistemindeki gelişmelere, Yargıtay'ın içtihatları ve diğer konularda meydana gelen gelişmelere uygun bir biçimde kendilerini daha ileri bir biçimde geliştirmeleri bakımından son derece önemli olacaktır.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.