Öne Çıkanlar öğretmen Ak Parti Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Avukat Cahit Özkan TRT EBA TV 3600 ek gösterge Milli Eğitim Bakanlığı

27 Nisan 2024 Tarihli Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) Duyurusu

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS), Türkçeyi yabancı veya ikinci dil olarak öğrenen bireylerin okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere “Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi”nde belirlenen yeterlik tanımları doğrultusunda Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen, 2013 yılından bu yana uluslararası ölçekte yılda üç defa Türkiye’de ve Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu tüm ülkelerde eş zamanlı uygulanan bir dil yeterlik sınavdır.

Yunus Emre Enstitüsünün geliştirdiği Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) ALTE (The Association of Language Testers in Europe) onayını (Q-mark) alarak Türkçenin ilk ve tek uluslararası geçerliği onaylanmış dil sınavı olmuştur. Bireylerin Türkçe okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerine yönelik yetkinliklerinin, geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçme araçları ile ölçülmesi ve değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart sınavı olan TYS ile yurt dışında Türkçe öğreten farklı kurumlardaki öğretimin de standartlaştırılması amaçlanmaktadır.

TYS, yabancı öğrencilerin Türkiye’ye ilgisini artırmakla birlikte söz konusu öğrencilerin iş ve eğitim başvurularının kabulünü kolaylaştırması ve daha sağlam bir düzlemde değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

TYS üç oturumda gerçekleşmektedir. TYS’nin 1. ve 2. oturumundaki bölümler (okuma, dinleme, yazma) grup sınavı olarak; 3. oturumundaki bölüm (konuşma) ise her bir aday için ayrı ayrı uygulanır. 1. oturum toplam 135 dakika, 2. oturum 60 dakika, 3. oturum 15 dakika olmak üzere sınavın tamamı 210 dakika sürmektedir.

Sınavda başarılı olan adaylara puanlarına göre B2 ve Cl düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir. ALTE Kalite Nişanına (Q-mark) sahip olan Türkçe Yeterlik Belgesi Türkçenin ilk ve tek uluslararası geçerliğe sahip dil yeterlik belgesi özelliği taşımaktadır.

Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olan adaylar, Türkiye’de herhangi bir kurumda okuma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulmaktadırlar. Ayrıca Türkçe öğretmenlik, rehberlik veya tercümanlık yapmak isteyen yabancılardan da Türkçe Yeterlik Belgesi istenmektedir. Türkçe Yeterlik Belgesi iş başvurularında bireylere büyük avantaj sağlamaktadır.

TYS ile ilgili ayrıntılı bilgiye tys.yee.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

TYS Afiş : https://www.yok.gov.tr/DuyuruBelgeleri/Uluslararas%C4%B1%20%C4%B0li%C5%9Fkiler%20Daire%20Ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/2024/tys-2024/afis.jpg

27 Nisan 2024 TYS Ülke ve Sınav Merkezleri

1. ABD WASHİNGTON D.C.
2. AFGANİSTAN KABİL
3. ALMANYA BERLİN
4. ALMANYA KÖLN
5. ARJANTİN BUENOS AİRES
6. ARNAVUTLUK İŞKODRA
7. ARNAVUTLUK TİRAN
8. AVUSTURYA VİYANA
9. AZERBAYCAN BAKÜ
10. BELÇİKA BRÜKSEL
11. BOSNA HERSEK MOSTAR
12. BOSNA HERSEK SARAYBOSNA
13. ENDONEZYA CAKARTA
14. FAS RABAT
15. FİLİSTİN KUDÜS
16. FİLİSTİN RAMALLAH
17. FRANSA PARİS
18. GÜRCİSTAN TİFLİS
19. HIRVATİSTAN ZAGREB
20. HOLLANDA AMSTERDAM
21. İNGİLTERE LONDRA
22. İRAN TAHRAN
23. İTALYA ROMA
24. JAPONYA TOKYO
25. KANADA TORONTO
26. KARADAĞ PODGORİTSA
27. KATAR DOHA
28. KATAR KATAR SİLAHLI KUVVETLERİ LİSAN ENSTİTÜSÜ
29. KAZAKİSTAN TÜRKİSTAN
30. KKTC LEFKOŞA
31. KOSOVA PRİŞTİNE
32. KUZEY MAKEDONYA ÜSKÜP
33. LÜBNAN BEYRUT
34. MACARİSTAN BUDAPEŞTE
35. MALEZYA KUALA LUMPUR
36. MEKSİKA MEKSİKA
37. MISIR KAHİRE
38. MOLDOVA KOMRAT
39. NİJERYA ABUJA
40. ÖZBEKİSTAN TAŞKENT
41. PAKİSTAN LAHOR
42. POLONYA VARŞOVA
43. ROMANYA BÜKREŞ
44. RUANDA KİGALİ
45. RUSYA MOSKOVA
46. RUSYA ST. PETERSBURG
47. SENEGAL DAKAR
48. SIRBİSTAN BELGRAD
49. SOMALİ MOGADİŞU
50. SURİYE AFRİN
51. SURİYE EL BAB
52. TUNUS TUNUS
53. TÜRKİYE ANKARA
54. TÜRKİYE İSTANBUL
55. UKRAYNA KİEV
56. ÜRDÜN AMMAN 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.