Öne Çıkanlar öğretmen Kamu Birliği Konfederasyonu Kurum Takip Sistemi Veri Girişi Hazine ve Maliye Bakanlığı engelli

2022 Yılında 70 Bin Atama Yapılmalıdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ''Güzel ülkemizin güçlü yarınlarını kuracak olan çocuklarımızı, gençlerimizi yetiştirmek gibi kutsal bir misyonu üstlendiniz. Zorlu bir eğitim sürecini tamamlayarak öğretmenlik hizmetine başlayacaksınız. Genç meslektaşlarım, hep beraber ülkemizin geleceğini inşa edeceğiz. Bu uzun yolda Türk Eğitim-Sen olarak her zaman yanınızdayız.

Bilindiği gibi günlük yaşamın içinde birçok zorluk var. Çalışma hayatı da türlü zorluklar ve engebelerle dolu. Genç meslektaşlarım, çalışma hayatına atıldığınızda, yaşanan sıkıntıları daha iyi göreceksiniz. İşte tam da bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak karşılaşacağınız her türlü sorunun çözümünde Türk Eğitim Sen’i yanı başınızda göreceksiniz.

Sendikamız yüz binlerce eğitim çalışanını çatısı altında toplayan, ülkemizin en muteber kuruluşlarından birisidir. Türk Eğitim-Sen olarak ülkemizin en ücra yerinde dahi sizleri asla yalnız bırakmayacağız. Genç öğretmen adaylarımız hiç unutmasın ki, gidecekleri her yerde teklifsizce kapısını çalacakları Türk Eğitim-Sen var. Emin olun ki, bu teşkilat her türlü sıkıntınızda sizi yalnız bırakmayacak.

Peki neden Türk Eğitim-Sen? Çünkü Türk Eğitim-Sen, Türkiye sevdalılarının hayat verdiği Türkiye’nin sendikasıdır. Gücünü sadece üyelerinden alan ve eğitim çalışanlarını hakkıyla temsil eden gerçek sendika ve mensubu olduğu milletimizin sesine ses olan milli bir sivil toplum kuruluşudur. Genç meslektaşlarım da sendikal tercihlerde bulunurken bu ayrıntılara dikkat etmelidir. Meslektaşlarımız üye olarak hangi yapılara güç verdiğini iyi okumalıdır. Sendika üyesi olmak çok basit bir olay değil, aynı zamanda da önemli bir misyondur.

Ülkemizin en büyük sorunlarının başında yetersiz atama sayısı gelmektedir. Yükseköğrenimi tamamlamış, KPSS’ye girmiş, ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla dolu, mensubu olduğu milletine sadakatle bağlı 500 bini aşkın genç meslektaşımız var. Ancak bu genç öğretmenlerimiz atanamıyor. Çünkü sorunun temelinde kontenjan yetersizliği yatıyor.

Üniversite ve fakülteler açılırken yerel, siyasi ve ekonomik kaygılar belirleyici olmamalı, ülkemizin ihtiyaçları gözönüne alınmalıdır.'' dedi.

Eğitim fakülteleri kontenjanları belirlenirken Milli Eğitim Bakanlığı’nın sürece dahil olmasının gerektiğini, bu yapılmadığı takdirde şu an 500 bin olan atama bekleyen öğretmen sayısının her yıl daha da artacağını ifade eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, eğitim fakültelerinin her yıl ortalama 40 bin mezun verdiğini ifade etti ve ''Buna rağmen 20 bin öğretmen ataması yapılıyor. Bu atama sayısı, bırakın dağ gibi duran atama bekleyen öğretmen sayısının karşılanmasını, her yıl emekli olan öğretmenlerimizin oluşturduğu yeni boşluğu ancak dolduruyor. Bu nedenle bu yığılmayı azaltacak şekilde atama kontenjanların artırılması gerekir.'' dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ''Türk Eğitim-Sen’in her yıl düzenli olarak yaptığı ücretli öğretmenlik araştırmasına göre 79 ilde norm açığının 120 bin 131 olduğu belirlendi. Ücretli öğretmen sayısı da 86 bin 668’dir. Şunu da ifade etmeliyim ki, ülkemizde ‘ücretli’ adı altında çalıştırılan başka bir meslek grubu bulunmamaktadır. Siz hiç ücretli polis, mühendis, hemşire, memur duydunuz mu? O halde neden öğretmenlik mesleğinde ‘ücretli’ uygulaması var? Herkes şunu bilsin: Öğretmenin ücretlisi olmaz!

Asal istihdam modeli haline getirilen ücretli öğretmenliğin kaldırılmasını, ihtiyaç olduğu durumlarda ‘vekil öğretmen’ uygulamasının getirilmesini istiyoruz. Ücretli öğretmenlerin aldığı ücretler de kabul edilebilir değildir. Bu arkadaşlarımızın tamamı, asgari ücretin dahi yarısı kadar bir aylıkla görev yapmaktadır. Tüm öğretmenlerimiz mesleğin itibarına yakışır bir ücretle çalıştırılmalıdır.

Eğitime yapacağınız yatırım ve ayıracağınız kaynak doğrudan ülkemizin geleceğini inşa etmektedir. Dolayısıyla az yiyebiliriz, az uyuyabiliriz, az giyinebiliriz ama asla eğitimde tasarruf etmemeliyiz. En büyük ihtiyaç öğretmendir. Eğer sınıfta öğretmeniniz yoksa eğitimde yapacağınız diğer yatırımların pek anlamı kalmaz. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz, bu yıl en az 70 bin öğretmen ataması yapılması ve bu atamaların sadece kadrolu olarak gerçekleştirilmesidir.

2005 yılında 4/C’li kısmi zamanlı geçici öğreticilik adıyla öğretmen istihdamı başladı. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının daha en başında bu tehlikeyi gören Türk Eğitim-Sen, ülke genelinde kitlesel basın açıklamaları yapan ve iptal davası açan tek sendikadır. O dönemde sendikamız 4/C kısmi zamanlı sözleşmeli öğreticiliği iptal ettirmiştir. Daha sonra Hükümet, 4/B’li sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını getirdi. Bilindiği gibi 657 sayılı DMK’da yer alan 4/B maddesi, devletimizin sürekli olmayan geçici işlerinin görülmesi amacıyla ihdas edilmişti. Ancak ne gariptir ki Hükümet 4/B’li istihdamı adeta asal istihdam modeli haline getirdi. Bunun üzerine sendikamız yine dava açtı. Açtığımız davalar, yaptığımız kitlesel basın açıklamaları ve eylemler etkili kamuoyu oluşmasını sağladı. Bunun üzerine Hükümet, 12 Haziran 2011 seçimlerinden bir hafta önce 68 bini öğretmen olmak üzere 232 bin sözleşmeli çalışanı kadroya aldı. Ama sevincimiz uzun sürmedi. Hükümet, 15 Temmuz sürecinden sonra yani 2016 yılında da bir KHK yayınlayarak, 4/B statüsünde öğretmen istihdamını geri getirdi. Üstelik bu kez bonusu da vardı: Mülakat ve çakılı çalışma. Bunu da yargıya taşıdık. Sonucunu bekliyoruz. Sözleşmeli öğretmenlik mutlaka kaldırılmalı ve tüm sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir.

Mülakat ehliyeti öldürür. Bunu da yaşadığımız tecrübelerle söylüyoruz. Maalesef ülkemizde mülakatlar marifeti ile çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yenildi. Türk Eğitim-Sen olarak mülakatlarla ilgili süreçlerde direnç ortaya koymaktayız. Hem ilk atamalarda hem görevde yükselmelerde hem de yönetici atamalarında mülakat marifeti ile yaşanan adaletsizlikleri dile getiriyoruz. Mülakat adaletsizliği ilgili yaptığımız çalışmalar var. Sendika olarak mülakatın tamamen kaldırılmasını istiyoruz.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.