Öne Çıkanlar A101 17 Mayıs 2024 Aktüel Ürünler 7467 Personel Alınacak Cumhuriyet başsavcı Kurban Bayramı 5393 sayılı Belediye Kanunu

2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atamasına İlişkin Kılavuz

25/08/2011 tarihli ve 652 sayılı Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin dokuzuncu fıkrasına, 08/02/2023 tarih ve 32098 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.

GENEL ESASLAR

a. Bu Kılavuz, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına öğretmen atamasına ilişkin yürütülecek iş ve işlemleri kapsamaktadır.

b. Bu kapsamda yapılacak iş ve işlemlerin koordinasyonu, İl Millî Eğitim Müdürlüklerindeki İnsan Kaynaklarından sorumlu Birimce yürütülecektir.

c. Gerekli görülmesi hâlinde, atama takviminde ve uygulamaya ilişkin diğer hususlarda yapılacak değişiklikler http://personel.meb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

ç. Başvuruda bulunanlar, kılavuzda ve ilgili mevzuatta yer alan düzenlemeleri kabul etmiş sayılırlar.

BAŞVURU ŞARTLARI

a. Okul/kurumlarda 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının memur ve sözleşmeli personel kapsamında öğretmen olarak görev yapmak.

b. Adaylık süresi dâhil en az dört yıl öğretmenlik yapmak.

c. Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerler dışındaki proje okullarına atanacaklar bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

ç. Öğretmen ihtiyacının adaylık süresi dâhil en az dört yıl öğretmenlik yapmış olanlardan karşılanamaması durumunda bu süre dikkate alınmaksızın diğer şartlara göre, bu şekilde de ihtiyacın karşılanamaması hâlinde ilk atama yoluyla karşılanabilecektir.

d. Öğretmen ihtiyacı, öncelikle proje okulunun bulunduğu ildeki okul/kurumlarda görev yapan öğretmenler arasından atama yapılarak karşılanacaktır.

BAŞVURU

a. Başvuruda bulunanlar, “mebbis.meb.gov.tr” veya “personel.meb.gov.tr” adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formu doldurulmak suretiyle yapacaktır.

b. Başvuruda bulunanlar; Elektronik Başvuru Formu’na yansıtılacak kimlik, öğrenim, Bakanlık atama alanı ve benzeri bilgilerini başvuruda bulunmadan önce MEBBİS ePersonel Modülünden (Özlük) kontrol ederek yanlış ya da eksik bilgilerinin düzeltilmesini belgeye dayalı olarak eğitim kurumu, İlçe ve İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden talep edecektir.

c. Başvuruda bulunanlar, en fazla10 eğitim kurumunu tercih edebilecektir.

ç. Başvuru şartlarını taşıyan adayların tercihlerine açılacak eğitim kurumları, öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülük durumları dikkate alınarak belirlenecektir. Buna göre; zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerler dışındaki eğitim kurumlarına atanacaklar, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre 30/09/2023 tarihi itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğü tamamlanmış, zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmuş ya da zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olmaları gereklidir.

d. Bilişim Teknolojileri alan öğretmenlerinden; “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği”, “Matematik-Bilgisayar Bölümü”, “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri”, “Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü”, “Bilgi Teknolojileri” ve “Yönetim Bilişim Sistemleri” mezun olanlar, meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarını tercih edemeyeceklerdir.

ATAMALAR

a. Atamalar, adayların tercihleri dikkate alınarak atama takviminde belirlenen tarihte Bakanlıkça yapılacaktır.

b. Atama sonuçları, Bakanlığın resmî internet adresinden ilan edilecektir.

c. Duyurulan kontenjanlar; atama aşamasında yargı kararı uygulamalarına, okul normlarının değişmesine bağlı olarak Bakanlıkça güncellenebilecektir.

ç. Bakanlığımız ile sektör (kamu ve özel kurum/kuruluşlar) arasında imzalanan protokollerle ilişkilendirilen ve protokollerinde, “Protokol Yürütme Kurulu (PYK)” ve merkezde “Protokol Danışma Kurulu (PDK)” oluşturulması hüküm altına alınmış proje okullarına öğretmen atamaları ulusal ve uluslararası protokol ve projede yer alan özel hükümler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

TEBLİGAT VE GÖREVE BAŞLAMA

Sonuçlar, “personel.meb.gov.tr” adresinde duyurulacak olup atama yapılan öğretmenlerin tebligat, ayrılma ve başlama işlemleri 2024 Yılı Proje Okullarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirme Takviminde belirlenen süreler içinde tamamlanacaktır.

Bakanlıkça proje okullarında boş bulunan öğretmen norm kadrolarının ilan edilmesi, öğretmen başvurularının elektronik ortamda alınması 3-6 Mayıs 2024 tarihleri arasındadır.

Başvuruların İl Millî Eğitim Müdürlüklerince onaylanması 7 Mayıs 2024 tarihindedir.

Öğretmen atama sonuçlarının ilanı 10 Mayıs 2024 tarihindedir.

Tebligat ve ilişik kesme işlemleri 1 Temmuz 2024 tarihinden itibarendir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.