Öne Çıkanlar öğretmen Kamu Birliği Konfederasyonu Kurum Takip Sistemi Veri Girişi Hazine ve Maliye Bakanlığı engelli

2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu

Bu kılavuz kapsamında sadece Bakanlığımız resmî eğitim kurumlarının öğretmen kadrolarında görev yapanlar başvuruda bulunabilir. Kılavuzda yer almayan hususlarda ilgili mevzuat hükümleri geçerlidir. Başvuruda bulunanlar, ilgili mevzuatta ve kılavuzda yer alan düzenlemeleri kabul etmiş sayılır.

İLGİLİ MEVZUAT

a) 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin dokuzuncu fıkrasına,

b) 08/02/2023 tarih ve 32098 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.

GENEL ESASLAR

a) Bu Kılavuz, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına yönetici görevlendirmesine ilişkin yürütülecek iş ve işlemleri kapsamaktadır.

b) Bu kapsamda yapılacak iş ve işlemlerin koordinasyonu, İl Millî Eğitim Müdürlüklerindeki İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Birimce yürütülecektir.

c) Gerekli görülmesi hâlinde, atama takviminde ve uygulamaya ilişkin diğer hususlarda yapılacak değişiklikler http://personel.meb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

ç) Başvuruda bulunanlar, kılavuzda ve ilgili mevzuatta yer alan düzenlemeleri kabul etmiş sayılırlar.

BAŞVURU ŞARTLARI

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Okul/kurumlarda 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan memur ve sözleşmeli personel kapsamında öğretmen olarak görev yapmak.

b) Proje okuluna görevlendirilecek yöneticilerin proje okulunun türü itibarıyla aynı türdeki okul/kurumlardan birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak.

c) Başvurunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

ç) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerler dışındaki proje okullarına görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki şartlar aranır:

Müdür olarak görevlendirilecekler aşağıdaki özel şartlardan en az birisini taşımaları gerekir:

a) Okul/kurumlarda müdür olarak görev yapmış veya yapıyor olmak.
b) Okul/kurumlarda müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak.
c) Okul/kurumlarda kurucu müdür, müdür yardımcısı olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dâhil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak.
ç) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilecekler aşağıdaki özel şartlardan en az birisini taşımaları gerekir:

a) Okul/kurumlarda müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı olarak görev yapmış veya yapıyor olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) İmam hatip liselerine müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde bünyesinde imam hatip ortaokulu bulunan kurumlarla sınırlı olmak ve en az iki müdür yardımcısı normu bulunmak şartıyla müdür yardımcılarından birisinin ortaokul öğretmenleri arasından belirlenmesi esas alınacaktır.

ç) Öğrencilerinin tamamı kız öğrenci olan proje okullarının müdürü ile müdür yardımcılarından en az biri ve yatılı kız öğrencisi bulunan proje okullarının müdür yardımcılarından en az birinin kadın adaylar arasından görevlendirilmesi esas alınacaktır.

d) Müdür yardımcısı sayısı üç ve daha fazla olup karma eğitim yapılan proje okullarında, müdür yardımcılarından en az birinin kadın adaylar arasından görevlendirilmesi esas alınacaktır.

Ayrıca müdür olarak görevlendirileceklerde:

a) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumları için atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olmak,
b) Özel eğitim kurumları için Özel Eğitim öğretmeni olmak,
c) Fen liseleri için Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji öğretmeni olmak,
ç) Sosyal bilimler liseleri için Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil öğretmeni olmak,
d) Güzel sanatlar liseleri için Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik öğretmeni olmak,
e) Spor liseleri için Beden Eğitimi öğretmeni olmak şartları aranacaktır.

BAŞVURU

a) Başvuruda bulunanlar, “mebbis.meb.gov.tr” veya “personel.meb.gov.tr” adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formu doldurulmak suretiyle yapacaktır.

b) Başvuruda bulunanlar; Elektronik Başvuru Formu’na yansıtılacak kimlik, öğrenim, Bakanlık atama alanı ve benzeri bilgilerini başvuruda bulunmadan önce MEBBİS ePersonel Modülünden (Özlük) kontrol ederek yanlış ya da eksik bilgilerinin düzeltilmesini belgeye dayalı olarak eğitim kurumu, İlçe ve İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden talep edecektir.

c) Başvuruda bulunanlar; müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı görevlerinden yalnız biri için başvuru yapılabilir.

ç) Başvuruda bulunanlar, en fazla10 eğitim kurumunu tercih edebilecektir. 

d) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerler dışındaki eğitim kurumlarına atanacaklar, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre 30/09/2023 tarihi itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğü tamamlanmış, zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmuş ya da zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olmaları gereklidir.

e) Bilişim Teknolojileri alan öğretmenlerinden; “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği”, “Matematik-Bilgisayar Bölümü”, “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri”, “Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü”, “Bilgi Teknolojileri” ve “Yönetim Bilişim Sistemleri” mezun olanlar, meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarını tercih edemeyeceklerdir.

ATAMALAR

a) Atamalar, adayların tercihleri dikkate alınarak atama takviminde belirlenen tarihte Bakanlıkça yapılacaktır.

b) Atama sonuçları, Bakanlığın resmî internet adresinden ilan edilecektir.

c) Duyurulan kontenjanlar; atama aşamasında yargı kararı uygulamalarına, okul normlarının değişmesine bağlı olarak Bakanlıkça güncellenebilecektir.

ç) Bakanlığımız ile sektör (kamu ve özel kurum/kuruluşlar) arasında imzalanan protokollerle ilişkilendirilen ve protokollerinde, “Protokol Yürütme Kurulu (PYK)” ve merkezde “Protokol Danışma Kurulu (PDK)” oluşturulması hüküm altına alınmış proje okullarına yönetici görevlendirmeleri ulusal ve uluslararası protokol ve projede yer alan özel hükümler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

TEBLİGAT VE GÖREVE BAŞLAMA

Sonuçlar, “personel.meb.gov.tr” adresinde duyurulacak olup görevlendirme 2024 Yılı Proje Okullarına Yönetici Görevlendirme Takviminde belirlenen süreler içinde tamamlanacaktır.

2024 YILI PROJE OKULLARINA YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME TAKVİMİ

Bulunduğu eğitim kurumunda 4 veya 8 yıllık görev süresini tamamlayan müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının belirlenerek ilan edilmesi 11 Mart 2024

Bakanlıkça proje okullarında boş bulunan Yönetici norm kadrolarının ilan edilmesi, yönetici başvurularının elektronik ortamda alınması 12-14 Mart 2024

Millî Eğitim Müdürlükleri yönetici norm kadrolarına başvurularının onaylanması 12-15 Mart 2024

Yönetici görevlendirme sonuçlarının ilanı 1 Nisan 2024

Tebligat ve İlişik Kesme İşlemleri 12 Temmuz 2024

Anahtar Kelimeler:
Milli Eğitim Bakanlığı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.