Öne Çıkanlar 2024 Yılı Mayıs Ayı Yay Burcu İş Yorumu NATO Antlaşmalan EBA TV İlkokul Uzaktan Eğitim Program Yayın Akışı Muğla Arısı Milli Eğitim Bakanlığı

Aday Öğretmenlere Uygulanan Mobbing ve Verilen Angarya Görevler (14 Eylül 2023)

Genel Başkan Oğuz Özat imzalı resmi yazıda ''Mayıs ayı içerisinde ataması gerçekleştirilen 45.000 öğretmen ve 5.000 engelli öğretmenimiz 1 Eylül itibari ile görevlerine başlamıştır. Görevleri ile birlikte Aday Öğretmenlik Eğitim Programı ders ve uygulamaları da başlamış, öğretmenlerimiz hem uzaktan eğitim hem de uygulamalar yoluyla adaylık süreçlerini geçirmektedir.

Ancak sendikamıza ulaşan bazı şikayetler doğrultusunda adaylık sürecinde olan öğretmenlerin bazı okul idareleri tarafından mobbinge maruz kaldığı, adaylık eğitimi ve kılavuzda yer alan görevler dışında da görevler verdiği ve yapmadıkları takdirde adaylık süreçlerini olumsuz puanlayacakları yönünde tehdit ettikleri, kendi ders görevleri dışında da idari işler vererek 8 saatten fazla okulda tuttukları ve bu süreleri “Ders Planlama ve Hazırlık/Değerlendirme (144 saat)” ile “Ders Uygulaması (90 saat)” saatlerinden saymayarak fazla mesai görevi verildiği, aday öğretmenler ile kişisel ilişkiler kurmak istedikleri ve kabul etmedikleri takdirde adaylık sürecini sekteye uğratacakları ile ilgili tacizlerde bulunup tehditlere maruz bıraktıkları, sendika seçimlerine mani oldukları kendi bulundukları sendikaya üye oldukları takdirde tüm bu görevleri yapmak zorunda kalmayacaklarını ifade ederek sendika üyeliğine zorladıkları bilgileri tarafımıza ulaşmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Kılavuz’u ve Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nda da açıkça ifade edildiği üzere; “Yetiştirme Sürecinde, bağımsız olarak ders, etüt, nöbet vb. görevi verilen aday öğretmenler bu süreçte girdiği dersler ve ders hazırlıkları, yetiştirme programının “Ders Planlama ve Hazırlık/Değerlendirme (144 saat)” ile “Ders Uygulaması (90 saat)” saatlerinden sayılacaktır. “Bu süreç, eğitim kurumu yöneticisi ve danışman tarafından aday öğretmene verilecek çalışma programı doğrultusunda gerçekleştirilecektir.” Ayrıca Eğitim Kurumu Müdürü; “Eğitim kurumunda düzenlenecek Uyum Eğitim Programını, aday öğretmen ile birlikte hazırlar ve programı onaylayarak bir örneğinin Aday Öğretmen Dosyasına konulmasını sağlar.” “Danışman öğretmen ve aday öğretmenle birlikte Aday Öğretmen Yetiştirme Programını esas alarak uygulama görevlerine yönelik bir çalışma programı hazırlar.” Maddeleri yer almakta ve aday öğretmenle birlikte hazırlanan adaylık programı dışında aday öğretmenlere görev ve sorumluluklar verilemez.

Aday öğretmenlerimize yapılan mobbing ve verilen angarya görevler kabul edilemez.  Bakanlığınız bünyesinde hazırlanan ve uygulanma zorunluluğu bulunan Adaylık Eğitim Programının aday öğretmenlerimiz için denetlenirken okul idareleri için de ilgili denetimlerin yapılmasının sağlanması, konu ile ilgili il-ilçe müdürlükleri aracılığı ile okullara bilgilendirme içeren yazıların yollanması ve yürütülen süreç ve alınan önlemler ile ilgili 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.