Öne Çıkanlar 2024 Yılı Mart Ayı Yay Burcu İş Yorumu Yatırım Fonları Sivrihisar Seçim Sonuçları BİLSEM Bireysel Değerlendirme 2024 Yılı Mart Ayı Balık Burcu İş Yorumu

Araç Yaşı (5 Aralık 2023)

Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bakan a. Ömer Fatih Karakullukçu imzalı resmi yazıda ''İliniz ... ilçesinde yaş şartına uygun taşıma işini yapacak yeterli sayıda araç bulunamaması durumunda yaş şartını sağlamayan servis araçları ile taşıma işinin mülki idare amirinin onayı ile söz konusu güzergahta çalıştırılıp çalıştırılamayacağına yönelik 24 Kasım 2023 tarihli ve 90446407 sayılı yazınız incelenmiştir.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nin 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde; "Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları on iki yaşından büyük olmayacaktır. Taşıtların yaşı fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanacaktır." hükmü ile aynı Yönetmeliğin Geçici 3'üncü maddesinin birinci fıkrasında; "Covid-19 salgını nedeniyle okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde belirtilen fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınmak şartıyla on iki yasından küçük olması zorunluluğu, muayeneden geçmiş olması kaydıyla 1/7/2025 tarihine kadar on beş yaşından küçük olması seklinde uygulanır.'' hükmüne yer verilmiştir.

Öğrenci Taşıma Uygulaması kapsamında yapılacak taşıma hizmet alım ihalelerine katılım olmaması veya uygun nitelikte araç temin edilememesi durumlarında, Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği'nin "İhalelerde dikkat edilecek hususlar" başlıklı 16. maddesinin (ı) bendinde yer alan "İhale işlemlerinin zamanında yapılamaması veya yüklenicinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için mahalli mülki idare amirlerince gerekli tedbirler alınır." hükmü bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 05.12.2023 tarih ve 91341681 sayılı görüş yazısında; "mülki idare amirlerince öğrencilerin kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçlarla eğitime erişimlerinin sağlanmasına yönelik çalışmaların başlatılması, sorunun bu yolla da çözülemediği durumlarda çözüm bulununcaya kadar periyodik bakım ve kontrolleri yapılmış ticari tescilli diğer araçların kullanılmasına ilişkin hazırlıkların yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.