Öne Çıkanlar Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

Biçimlendirici Değerlendirme Örnekleri ve Bilgilendirme Videoları (2 Mart 2024)

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü V. Bakan a. Hüseyin DALDAL imzalı resmi yazıda ''09.09.2023 tarihli ve 32304 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'nin 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (i) bendinde "Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4 üncü sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişiminin takibi ders öğretmenlerince sürekli yapılır. Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilir." ve aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (j) bendinde "İlkokullarda öğrencilerin Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek amacıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin izlenmesi ve geliştirilmesine yönelik ölçme araçları kullanılır." hükümleri yer almaktadır.

Yönetmelik hükümleri doğrultusunda ilkokullarda öğrencilerin akademik gelişimlerinin takibine ve öğrenme süreçlerinin niteliğinin arttırılmasına yönelik biçimlendirici değerlendirme örnekleri hazırlanarak (https://odsgm.meb.gov.tr/www/bicimlendirici-degerlendirme-ornekleri/icerik/1059) (https://www.oba.gov.tr/documentary/listeleme/TANITIM) adresinde paylaşılmaktadır.

Ayrıca biçimlendirici değerlendirme konusunda öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla bilgilendirme videoları hazırlanarak Öğretmen Bilişim Ağı’nda (http://meb.ai/UGlcK1K) yayımlanmıştır.

Söz konusu etkinlik örneklerinin ve videoların ilgili öğretmenlerimize duyurulması hususunda bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.