Öne Çıkanlar Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

BİLSEM Öğrenci Tanılama Süreci Görevli Ücretleri (12 Ocak 2023)

Bakan Yardımcısı Bakan a. Osman Sezgin ve Genel Müdür V. Cemal Özdemir imzalı resmi yazıda ''Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren bilim ve sanat merkezlerine öğrenci tanılama ve yerleştirme süreci, 7 Temmuz 2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ve Aralık 2022 tarihli ve 2782 sayılı Tebliğler Dergisi'nde Yayımlanan Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesi hükümleri kapsamında her eğitim öğretim yılında yayımlanan "Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu" doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda Genel Müdürlüğümüzce 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında yapılacak öğrenci tanılama ve yerleştirme süreci2022-2023 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda başlamıştır.

Bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme süreci 1, 2 ve 3. sınıf düzeyindeki öğrenciler için genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında "aday gösterme, ön değerlendirme ve bireysel değerlendirme" olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte genel zihinsel yetenek alanında ön değerlendirme aşaması her ilde belirlenen uygulama merkezlerinde hafta sonları günlük altı oturum olacak şekilde tablet bilgisayarlar üzerinden yapılacaktır. Bu kapsamda söz konusu süreci planlamak ve yönetmek üzere Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesinin 28'inci Maddesi doğrultusunda il tanılama sınav komisyonları oluşturulmuştur. Bununla birlikte, hafta sonu yapılan genel zihinsel yetenek alanı ön değerlendirme aşaması için yapılacak uygulamalarda gözetmenlerin günde üç oturum olacak şekilde en fazla 12 gün görevlendirilmesi planlanmıştır.

Ayrıca; 30 Aralık 2022 tarihli ve E-71131733-160.02.09-67267364 sayılı yazımız ekinde belirtilen ön değerlendirme uygulama esasları kapsamında ihtiyaç duyulması halinde, Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesinin 28'inci Maddesi'ne göre oluşturulan il tanılama komisyonlarının yanı sıra aynı usulle ilçelerde alt komisyonlar oluşturulması düşünülmektedir.

Söz konusu süreçte, bilim ve sanat merkezlerine örgün eğitime devam etmekte olan ilkokul 1,2 ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilerin genel yetenek, resim ve müzik yetenek alanlarına özgü beceri ve yetenek seviyelerine göre öğrenci seçimi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda yapılacak olan genel zihinsel yetenek alanı ön değerlendirme uygulamalarında, Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 12'inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen "Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, mesleki formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir." hükmü kapsamında görev alacak komisyon üyeleri, bina sorumlusu ve gözetmen olarak görevlendirilenler için her oturum başına 5 ek ders ücretinin ödenmesi hususunda makamlarımızca da uygun görülmesi halinde olurlarınıza arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.