Öne Çıkanlar Spina Bifidalılar Sorunlarını Anlattı öğretmen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu EBA portal

BİLSEM'e Hazırlık Adı Altında Açılan Kurslar 17 Kasım 2023

Genel Müdür Bakan a. Mustafa Otrar imzalı resmi yazıda ''özel yetenekli öğrenciler doğuştan getirdikleri potansiyel ile yaşıtlarına göre daha hızlı öğrenen; yaratıcılık, sanat, liderliğe ilişkin kapasitede önde olan, özel akademik yeteneğe sahip, soyut fikirleri anlayabilen, ilgi alanlarında bağımsız hareket etmeyi seven ve yüksek düzeyde performans gösteren özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerdir. Ülkemizde özel yetenekli öğrencilerin tanılama süreçleri Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Bilindiği gibi özel yetenekli öğrencilerin tanılanması çocuğun doğuştan getirdiği potansiyelini ortaya koymak ve ihtiyaçlarına uygun eğitim almalarını sağlamak için yapılmaktadır. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) tanılama sürecinde genel zihinsel yetenek, resim ve müzk yeteneğine ilişkin öğrencilerin potansiyeli herhangi bir hazırlık süreci ile arttırılabilecek bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle çocuğun tanılama süreci için hazırlanması, tanılama sürecinin sonucunu değiştirecek bir durum değildir.

Bilin ve Sanat Merkezine kayıt hakkı kazanmak için öğrencilerin tanılama sürecine hazırlanması uygun olmamakla birlikte birçok olumsuz duruma da neden olmaktadır. Bilim ve Sanat Merkezi tanılama sürecine hazırlık yapıldığında bu süre çocuk için endişe yaratan ve performansını olumsuz yönde etkileyen bir durum haline gelerek, çocuğun gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına engel olmaktadır. Ayrıca, çocukların gelişimleri açısından gerçek potansiyeline uygun bir yerde olmamanın uzun vadeli başka sorunları da beraberinde getireceği unutulmamalıdır. Bu nedenle BİLSEM tanılama sürecine öğrencileri hazırlamak amacıyla açılan sözde özel ders, kurs b. yerlere velilerimizin çocuklarını göndermemeleri, BİLSEM'e hazırlık adı altında ticari amaçlarla satılan hiçbir yayını almamaları ve çevrim içi platformlara üye olmamaları gerekmektedir. Bununla birlikte öğrenci velilerimizin maddi kazanç elde etmekten başka bir amacı bulunmayan bu kurslara yönelmelerini engellemek, velilerimizin ekonomik yönden uğrayacağı zararın da önlenmesi açısından önem taşımaktadır.

8 Şubat 2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 3'üncü maddesinde gerçek ve tüzel kşler tarafından kanun kapsamında belirtilen faaliyetlerin Kanuna göre yetkili makamlardan kurum açma izn alınmadan yapılamayacağı, her ne ad altında olursa olsun eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen faaliyetlerin Bakanlığın izin ve denetimine tabi olduğu hüküm altına alınmıştır. Ayrıca, bu kursların açılabilmesi için uygulayacakları öğretim programının Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanması, Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanan çerçeve programına/programlarına uygun olarak bir bilim grubunda hazırlanmış ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yayımlanan programı uygulayacağına dair tereddütlerinin olması gerekmektedir. Ancak, BİLSEM'e hazırlık adı altında açılan hiçbir kursun gerek Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından gerekse Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından onayı bulunmamaktadır. Bu nedenle Bakanlığımızın izni olmadan sözde BİLSEM'e hazırlık adı altında açılan bu kurslara velilerimizin çocuklarını göstermemeleri yönünde bilgilendirici çalışmaların yapılması, bu adla faaliyet gösteren yerler hakkında 8 Şubat 2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 Temmuz 2023 tarihli ve 2023-26 sayılı Genelgesi hükümleri doğrultusunda idari para cezası uygulanması ve bu yerlerin Valiliklerce kapatılması için gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilerinizi gereğini rica ederim.'' denilmiştir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.