Öne Çıkanlar Çalışma Uzman Yardımcısı afet ve acil durum Memur Öğretmenler Öğretmen Olmak İstiyor BİM öğretmen

Devlet Katkısı Ödemeleri (29 Aralık 2023)

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzalı resmi yazıda ''MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ''Kayıt İşlemleri'' başlıklı 22'nci maddesinin dokuzuncu fıkrasında; ''Mesleki eğitim merkezlerine, 3308 Sayılı Kanunun 13'üncü maddesi kapsamında bir işletme ile sözleşme imzalayanların kayıtları yıl boyunca devam eder. Bunlardan Aralık ayının son iş gününe kadar kayıt yaptıranların eğitimleri mevcut sınıflarında devam eder. Ocak ayının ilk iş gününden itibaren kayıt yaptıranlar ise işletmede mesleki eğitimlerine devam ettirilir, ancak o ders yılı için yılsonu puanı verilmez. Bunlar o yıla ait okuma hakkını kullanmamış sayılır ve teorik eğitimleri yeni ders yılı başında başlar. Ortaöğretim kurumu mezunu olanların kayıtları doğrudan 11'inci sınıfa yapılır. Ancak önceki öğrenmelerin tanınması kapsamında kalfalık sınavına girebilecek durumda olanların kaydı yapılmaz. En az ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olup ilgili meslek dalından kalfalık belgesi sahibi olanların kayıtları doğrudan 12'nci sınıfa yapılır.

Aynı Yönetmeliğin ''Ortaöğretim Kurumları Arasında Nakil ve Geçişler'' başlıklı 37'nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendinde ise; ''İkinci dönemin başlangıcından sonra mesleki eğitim merkezi programına nakil ve geçiş yapan öğrenciler bir işletme ile sözleşme imzalamak kaydıyla işletmede mesleki eğitimine nakil oldukları tarihte diğer derslerine ise gelecek eğitim ve öğretim yılı başında başlar ve bu öğrencilere ilgili ders yılı için yılsonu puanı verilmez.'' hükümleri yer almaktadır.

Bu kapsamda, 30/06/2021 tarihli ve 31527 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri konulu 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ilkesi doğrultusunda, mesleki eğitim merkezi programına, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun 22'nci maddesinin dokuzuncu fıkrası hükmüne göre ''Ocak ayının ilk iş gününden itibaren kayıt yaptıranlar'' veya aynı Yönetmeliğin 37'nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi hükmüne göre ''ikinci dönemin başlangıcından sonra nakil ve geçiş yapan'' öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun Geçici 12'nci maddesi kapsamında Devlet Katkısı Ödemesi, öğrencinin teorik eğitimine başladığı tarihten itibaren yapılacaktır. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.