Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı MEB EYT memurlar Mahmut Özer

Ek Ders Ücreti (27 Mart 2024)

Personel Genel Müdürü Bakan a. Bülent Çiftçi imzalı resmi yazıda ''ilinize bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, dönem başı, dönem ortası ve dönem sonunda yapılan sorumluluk sınavlarında görevlendirilip görevlendirilemeyecekleri ile görevlendirilmeleri halinde bu görevlerine bağlı olarak ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine ilişkin 21 Mart 2024 tarihli ve E-34772128-45.99-99275384 sayılı yazınız ve eki incelenmiştir.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9'uncu maddesinin birinci fıkrasında; ''(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla:

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ve Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında okul öncesi öğrencilerine destek eğitim odasında verilecek eğitimle sınırlı olmak üzere okul öncesi öğretmenlerine, okul öncesi eğitim, ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,
2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir...'' hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede anılan Karar kapsamında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlere, hiçbir şekilde 9'uncu maddede belirtilen haftada azami verebilecekleri ders saati sınırı aşılmaksızın sadece rutin müfredat kapsamında okutulmak durumunda olunan ders görevleri ile bu derslerin uzantısı olan sınavlarda görev verilmesi mümkün olup; bu konumda olanlara bunun dışında herhangi bir alanda görev verilerek karşılığında ücret ödenmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir. Bilgilerini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.