Öne Çıkanlar Çalışma Uzman Yardımcısı afet ve acil durum Memur Öğretmenler Öğretmen Olmak İstiyor BİM BİM 11 Haziran 2024 Aktüel Ürünler

Kadro Talebi (18 Ocak 2024)

Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kütük ve Genel Sekreter Haydar Urfalı imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere, 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11'inci maddesinin 4'üncü fıkrasında; ''Öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunca çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılır.'' hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen madde hükmü kapsamında, öğretim elemanı norm kadroları ve bunların kullanımına ilişkin esaslar, Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelikte düzenlenmiştir. Bu yönetmelik çerçevesinde üniversitelerdeki norm kadro ihtiyaçları Kurulunuzun izni dahilinde yürütülmektedir.

Sendikamıza, Kurulunuzun 2023 yılı itibarıyla meslek yüksekokullarında öğretim üyesi kadro aktarımına izin vermediği, doçent unvanı alanlara dahi kadro izni verilmediği, bu durumda olanların akademik olarak unvanlarına uygun kadrolara geçişlerinin durdurulması sebebiyle mağduriyetler yaşandığına ilişkin şikayetler ulaşmaktadır.

Bilindiği üzere, meslek yüksekokullarındaki öğretim görevlileri de, fakültelerdeki öğretim görevlileri ile aynı akademik görevleri yerine getirmektedir. Akademisyenlerimizin nitelikli çalışmalara imza atması, üniversitelerimizin başarısını da doğrudan doğruya etkilemektedir. Ancak, akademik olarak yükselmek isteyen akademisyenlerimizin önünün kesilmesi, üniversitelerin başarısına da şüphesiz ki olumsuz etki etmektedir.

Bu bağlamda, 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ve Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmeliğin ilgili hükümleri uyarınca Kurulunuza tanınan yetkinin meslek yüksekokullarında unvanlarına uygun kadroya geçmeyi bekleyen akademisyenlerimizin bu yöndeki taleplerini karşılayacak şekilde kullanılması ve meslek yüksekokullarında öğretim üyesi kadro aktarımına izin verilerek, unvanlarına uygun kadroya geçmek isteyen akademisyenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi, ayrıca konunun akıbeti hakkında Sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.