Öne Çıkanlar A101 20 Haziran 2024 Aktüel Ürünler öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı Salih Tanrıkulu il dışı yer değiştirme

"Karayolu Trafik Güvenliği" Liseliler Arası Çevrim İçi Bilgi Yarışması (25 Nisan 2024)

Ortaöğretim Genel Müdürü Bakan a. Halil İbrahim TOPÇU imzalı resmi yazıda ''2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2024-2027 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planında belirtilen stratejik amaç, hedef ve performans göstergelerinin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yerine getirilmesine ilişkin 03.02.2021 tarihli ve 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlanmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilere yönelik olarak düzenlenecek olan söz konusu yarışmanın; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanunu ile Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarına uygun olarak, yazı eki şartname Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi hükümleri doğrultusunda ve gönüllülük esasına göre yapılması, öğrencilerimize gerekli duyurunun yapılması hususunda; bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.'' denilmiştir.

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“TRAFİK GÜVENLİĞİ” LİSELİLER ARASI ÇEVRİM İÇİ BİLGİ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ Nisan-2024

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
Amaç

MADDE 1- Bu Şartnamenin amacı; ülkemizde önemli toplumsal sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan trafik kazaları neticesinde her yıl yaşanan can kayıpları ve maddi kayıpları azaltmak için oluşturulması gereken toplumsal bilincin küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkmasını ve öğrencilerimizin bu konuda bilinçlenmelerini sağlamak.

Kapsam

MADDE 2- Bu şartname; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin “Karayolu Trafik Güvenliği" Liseliler Arası Çevrim İçi Bilgi Yarışmasına katılımına ilişkin usul ve esasları kapsar.

Dayanak

MADDE 3- Bu şartname; 08/06/2017 tarihli ve 30090 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” ile Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi ’ne dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4- Bu şartnamede geçen;

a) Bakanlık (MEB): Millî Eğitim Bakanlığını

b) Genel Müdürlük (OGM): Ortaöğretim Genel Müdürlüğünü,

c) MEM: İl Millî Eğitim Müdürlüğünü,

d) Okul: Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel ortaöğretim kurumlarını,

e) Yarışma: Trafik Güvenliği Liseliler Arası Çevrim İçi Bilgi Yarışmasını,

f) Öğrenci: Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencileri,

ğ) Merkez Yürütme Komisyonu: Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sosyal Etkinlik İzin İşlemleri Birimi bünyesinde oluşturulan komisyonu, ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler
Uygulama Esasları

MADDE 5 (1) Trafik Güvenliği Liseliler Arası Çevrim İçi Bilgi Yarışması’na ilişkin uygulama esasları aşağıda belirtilmiştir.

a) Yarışma, tek kategoride ve Türkiye dereceleri şeklinde düzenlenecektir. Merkez Yürütme Komisyonu gerek gördüğü takdirde Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün onayıyla yarışma usul ve esaslarında değişikliğe gidebilir.

b) Yarışma soruları, Genel Müdürlük Uygulama Talimatı esas alınarak yapılır.

c) Genel Müdürlük (OGM), yarışma ile ilgili her türlü duyuru ve sponsorluklara ilişkin esasları belirler.

d) Yarışmada dereceye girenlerin tescil işlemi Merkez Yürütme Komisyonuna aittir.

e) Yarışma Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sosyal Etkinlik İzin İşlemleri Birimi tarafından yapılacaktır.

Merkez Yürütme Komisyonu

MADDE 6 (1) Merkez Yürütme Komisyonu, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sosyal Etkinlik İzin İşlemleri Birimi tarafından Genel Müdürlüğün onayı ile Ekim ayında oluşturulur ve görev süresi yarışma takvimi ile sınırlıdır.

(2) Merkez Yürütme Komisyonu, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı başkanlığında, aynı dairede görevli bir Şube Müdürü ve üç öğretmen olmak üzere 5 (beş) üyeden oluşur.

(3) Merkez Yürütme Komisyonu, Daire Başkanın çağrısı üzerine toplanır ve gerekli kararları alır.

(4) Komisyon;

a) Yarışma usul ve esaslarını belirleyerek faaliyet takvimini oluşturur, 
b) Yarışma ile ilgili dokümanları hazırlar/hazırlatır,
c) Genel Müdürlüğün (OGM) internet sayfasında ve sosyal medya hesaplarında gerekli duyuruların yapılmasını organize eder,
d) Ödüllerin, dereceye giren öğrencilere ulaştırılmasını koordine eder,
e) Yarışma sonuçlarını değerlendirir.

İl/İlçe Millî Eğitim ve Okul Müdürlükleri

a) Yarışma ile ilgili duyuruların öğrencilere ulaştırılmasını sağlar,
b) İl/İlçe Millî Eğitim ve Okul Müdürlüklerine ait internet sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında yarışmanın duyurusunu yayınlar,
c) Yarışma ile ilgili öğrencilerden gelen soruları yanıtlar.

Katılım Koşulları

MADDE 7 (1) Yarışmaya katılmak için Bakanlığımıza bağlı resmî veya özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim görüyor olmak gerekmektedir.

(2) http://ogm.eba.gov.tr/yarisma adresinden başvuru yapılacaktır. Başvurular, yarışma saatine kadar devam edecektir. Yarışmaya katılmak için başvuru yapmak şarttır.

(3) Yarışma günü yarışma saatinden 15 dakika önce T.C. Kimlik numaranızla http://ogm.eba.gov.tr/yarisma adresinden giriş yaparak bekleme odasında yarışmanın başlamasını bekleyebilirsiniz.

(4) Yarışma başladıktan sonra giriş yapılamaz.

(5) Merkez Yürütme Komisyonu Başkanı ve üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

Yarışmanın Uygulanışı

MADDE 8 (1) Yarışma, 20 sorudan oluşacaktır ve her bir soru için yanıtlama süresi 15 saniyedir.

(2) Yarışma soruları 11 Mayıs 2024 Cumartesi saat 14.00’da ogm.eba.gov.tr adresinde yayınlanacaktır ve öğrenciler telefon, tablet ya da bilgisayarından giriş yaparak soruları cevaplayacaktır. 

Değerlendirme

MADDE 9 (1) Değerlendirme sürecini Merkez Yürütme Komisyonu yürütecektir.

(2) Yarışma için hazırlanan sistemden alınan istatistikler Merkez Yürütme Komisyonu tarafından incelenerek dereceye girenler tespit edilecek ve sonuçlar tutanak altına alınacaktır.

(3) Eşit sayıda doğru cevap veren öğrenciler arasında daha kısa sürede yarışmayı tamamlayan öğrenci başarılı sayılacaktır.

(4) İnceleme sonucu ortaöğretim kurumlarında öğrenimine devam etmediği tespit edilenler değerlendirmeye alınmayacak, ödül kazanmaları durumunda ödülleri bir sonraki katılımcıya aktarılacaktır.

Sonuçların Duyurulması

MADDE 10 (1) Yarışma sonuçları 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 21.00’de ogm.meb.gov.tr sitesinde yayınlanacaktır.

Ödüller

MADDE 11 (1) a) 1. öğrenciye elektrikli bisiklet ile birlikte öğrencinin öğrenim gördüğü okula spor malzemesi desteği verilecektir.
b) 2. öğrenciye dağ bisikleti ile birlikte öğrencinin öğrenim gördüğü okula spor malzemesi desteği verilecektir.
c) 3. öğrenciye bisiklet ile birlikte öğrencinin öğrenim gördüğü okula spor malzemesi desteği verilecektir.
d) İlk 10’a giren öğrencilere reflektörlü çanta verilecektir.

(2) Ödüller, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından dereceye giren öğrencilerin okullarına gönderilecek ve Okul Müdürlüklerince öğrencilere tutanakla teslim edilecektir.

“TRAFİK GÜVENLİĞİ” LİSELİLER ARASI ÇEVRİM İÇİ BİLGİ YARIŞMASI FAALİYET TAKVİMİ

Yarışma 11 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak ve sonuçlar aynı tarihte ilan edilecek. Ödüller 11 Haziran 2024 tarihinde verilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.