Öne Çıkanlar BİM 21 Haziran 2024 Aktüel Ürünler Köy ve Mahalle Muhtarları öğretmen Murat Kurum Emeklilere 1500 TL Bayram İkramiyesi Kanun Teklifi

Kilis Elbeyli Geçici Barınma Merkezinde Öğrencisi Olmayıp Açık Olan Okullar (11 Ocak 2024)

Genel Başkan Oğuz Özat imzalı resmi yazıda ''Kilis ili Elbeyli Geçici Barınma Merkezinde yaşayan Suriye uyruklu öğrencilere yönelik açılan 1 anaokulu (Elbeyli Kardeşlik Anaokulu), 3 ilkokul (Elbeyli Mercidabık İlkokulu, Elbeyli İstiklal İlkokulu, Elbeyli İslambey İlkokulu), 2 ortaokul (Elbeyli Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu, Elbeyli Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulu) ve bir lisede (Elbeyli Yavuz Sultan Selim İHL) 142 öğretmen görev yapmaktadır. Elbeyli Geçici Barınma Merkezinin bağlı bulunduğu İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından boşaltılması kararı sonrasında burada ikame eden göçmenler başka illere veya ülkelerine dönmek suretiyle barınma merkezini boşaltmış, okullarda öğrenci kalmamıştır. Sürecin kötü yönetilmesinden kaynaklı, öğrencilerin hangi illere nakloldukları veya ülkelerine dönüp dönmedikleri konusunda belirsizlikler bulunmaktadır. Barınma merkezindeki okullarda eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin nakil konusu da gerçekleşememiş ve yüzlerce öğrencinin E-okul’da kaydı devam ettiği halde akıbetlerinin ne olduğu konusu muallakta kalmıştır.

Yaklaşık üç aydır süreç devam ettiği halde ve Kilis il merkezine 30 km. uzaklıktaki kamptaki okullarına her gün gidiş geliş yapmak durumunda kalan idareci ve öğretmenlere; İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından sürekli farklı bilgiler verilmek suretiyle sorunlar çözülmediği gibi ötelenmiştir. Sorunun ortaya çıktığı dönemde okullarının olduğu gibi merkeze taşınacağı bilgisini verilmiş, sonrasında tüm okulları taşımanın mümkün olmadığını, bazılarının taşınacağını ifade edilmiş; sürecin devamında ise kamp bölgesindeki okullarda çalışan öğretmenlere norm fazlası olarak tayin hakkı verileceği veya görevlendirme yapmak suretiyle ildeki başka okullara gönderilecekleri gibi sürekli değişen ama resmiyete dönüşmeyen senaryolar çizilmiştir. Norm kadro fazlası öğretmen atamaları süreci kaçırıldığı gibi görevlendirmeler de yapılmamıştır.

Sürecin kötü yönetilmesinden kaynaklı ilde oluşan şikâyet ve huzursuzluk nedeniyle an itibarıyla okulların kapatılması ile ilgili müfettiş görevlendirilmiştir. Elbeyli Geçici Barınma Merkezinde görevli 142 öğretmen her gün 30 km uzaktaki öğrencisi olamayan okullarına gidiyor ve boş oturmak durumunda kalıyor. Süreç sonucunda, kendilerinden veya görevlerinden kaynaklı bir hataları olmamasına rağmen kamp bölgesinde çalışan öğretmenler; yol masrafı ödemeye devam ediyorlar, içinde bulundukları sorunun çözümüne dair belirsizlikler nedeniyle kaygı yaşıyorlar. Ayrıca E-okul sisteminde kayıtlı öğrenciler olmasına rağmen devam eden öğrenci olmadığı için ek ders ücreti kaybına uğrama durumuyla karşı karşıya kalınmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çözülemeyen ve büyük bir kamu zararının oluşmasına neden olan konunun; şeffaf ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşması adına ilgili Genel Müdürlükler ve Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından incelemeler yapılarak bir an önce çözüm oluşturulması, oluşabilecek daha büyük kamu zararlarının önüne geçilmesi; kamp bölgesindeki okullarda çalışan, her gün okula giden ve görev yerinde bulunan, kendinden kaynaklı olmayan bir sorundan ötürü mağdur olan 142 öğretmenin özlük kaybının önüne geçilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.