Öne Çıkanlar 2024 Yılı Mart Ayı Yay Burcu İş Yorumu Yatırım Fonları Sivrihisar Seçim Sonuçları 2024 Yılı Mart Ayı Balık Burcu İş Yorumu BİLSEM Bireysel Değerlendirme

MEB'den Ek Yer Değiştirme Duyurusu

2024 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu kapsamında aile birliği mazeretine bağlı olarak iller arası yer değiştirmek üzere onaylı ön başvurusu bulunan ancak atama işlemi gerçekleşmeyen öğretmenlerin;

1. Eşi Bakanlığımız kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor ise söz konusu eşin istemesi halinde ön başvurusu bulunan öğretmen eşin görev yaptığı il’e veya her ikisinin de atanabileceği Ek-1’de yer alan illerden birine,

DİKKAT! Bu madde kapsamında yapılacak yer değiştirme başvurusunda bulunacak öğretmenlerde aşağıdaki şartlar aranacaktır;

a. Öğretmen kadrolarına 7433 sayılı Kanun kapsamında atananlardan 5 Şubat 2024 tarihi itibarıyla sözleşmeli ve kadrolu toplam üç yıllık çalışma süresini tamamlamış olmak.

Diğer öğretmenlerden;

b. Devlet memurluğu ve öğretmenlikte veya sadece birinde adaylıkları kaldırılmamış olanlardan atandıkları yerde 5 Şubat 2024 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini doldurmuş olmak.

c. Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olup ilk atama, yeniden atama veya kurumlar arası yeniden atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan atandıkları yerde 5 Şubat 2024 tarihi itibarıyla en az bir yıllık çalışma süresini doldurmuş olmak.

2. Eşi Bakanlığımızın memur ünvanlı kadrolarında (657 4/A) görev yapıyor ise memur ünvanlı eş istemesi ve ilgili mevzuatı bakımından yer değiştirmesinde herhangi bir engel bulunmaması halinde ön başvurusu bulunan öğretmen eşin görev yaptığı il’e veya her ikisinin de atanabileceği Ek-1’de yer alan illerden birine,

3. Eşi farklı kamu kurumunda memur unvanlı kadroda görev yapıyor ise Bakanlığımızca ilgili kurumla koordinasyon sağlanmak suretiyle; ilgili kurum tarafından uygun görülmesi halinde memur unvanlı eş öğretmen eşinin görev yaptığı il’e veya her ikisinin de atanabileceği Ek-1’de yer alan illerden birine aile birliğinin sağlanabilmesi için başvuruları alınacaktır.

DİKKAT! Yer değiştirme başvuruları il ve ilçe net öğretmen ihtiyacı dikkate alınarak değerlendirilecektir. Atama işlemleri bir eğitim kurumu normu ile ilişkilendirilebilecek şekilde gerçekleştirilecektir.

BAŞVURULAR

1. Ataması geçekleşmeyen onaylı ön başvurusu bulunan öğretmenler başvurularını 24 Ocak 2024 ile 27 Ocak 2024 (23:59’a kadar) tarihleri arasında Elektronik Başvuru Formunu doldurmak suretiyle yapacaktır. Elektronik Başvuru Formuna, “http://meb.ai/UzhfMpN” adresi üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığı ile ya da MEBBİS üzerinde yer alan Veri Toplama Modülü ile ulaşılabilecektir.

2. Ek-2’de yer alan dilekçe örneği ön başvuru sahibi öğretmenin eşi tarafından doldurulacaktır.

Ön başvurusu bulunan öğretmen ıslak imzalı dilekçeyi başvuru sistemine yükleyecektir. Daha sonra başvuru formunda yer alan “Eşimin dilekçesinde yer değişikliği için tercih edilen illere ve illerin tercih sıralamasına onay veriyorum ve yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenecek il’e yer değişikliğinin yapılmasını kabul ediyorum.” onay kutucuğunu işaretlemesi gerekmektedir.

3. Başvuru sahipleri, başvuru formunun ve dilekçenin gerçeğe uygun şekilde doldurulmasından sorumludur. 

4. Başvuru süresi içerisinde öğretmenler başvurularını güncelleyebilecek ya da iptal edebileceklerdir.

DİKKAT EDİLECEK DİĞER HUSUSLAR

1. Tercihe sunulan 23 il, öğretmen doluluk oranlarına göre tespit edilmiş olup alan bazlı ihtiyaç durumları değişkenlik gösterebilir.

2. Tercihler Ek-1’de yer alan 23 il ve ön başvurusu bulunan öğretmen eşin görev yaptığı il arasından yapılacaktır. Tercih sayısında ayrıca bir sınırlama bulunmamakla birlikte bu iller dışında yapılan il tercihleri dikkate alınmayacaktır.

3. Bakanlığımız kadrolarında görev yapan öğretmenlerden ilgili mevzuatı uyarınca haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucunda görev yerleri il dışına değiştirilenler daha önce görev yaptıkları il’e üç yıl geçmeden atanma isteğinde bulunamazlar. Öğretmenlerin tercih yaparken bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

4. Yer değiştirme sürecinde yapılan işlemlerle ilgili olarak gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

YER DEĞİŞTİRME VE TEBLİGAT

1. Her ikisi de Bakanlığımız personeli olan eşlerin aile birliği;

a. Öğretmenler bakımından tercih edilen ilde alanında ihtiyaç bulunması halinde,

b. Diğer personel bakımından boş kadro bulunması halinde tercihler dikkate alınarak 23 il ve ön başvurusu bulunan öğretmenin görev yaptığı il ile sınırlı olmak kaydıyla değerlendirilecektir.

2. Öğretmen olan eş ile diğer kamu kurumunda görev yapan eşin aile birliği ilgili kurum ile koordinasyon sağlamak suretiyle;

a. Öğretmenler bakımından tercih edilen ilde alanında ihtiyaç bulunması halinde,

b. Diğer kamu kurumunda görev yapan personel bakımından ilgili kurum tarafından uygun görülen iller arasından tercihler dikkate alınarak 23 il ve ön başvurusu bulunan öğretmenin görev yaptığı il ile sınırlı olmak kaydıyla değerlendirilecektir.

3. Bakanlığımızca yapılacak değerlendirme sonucunda ataması gerçekleşen Bakanlığımız personelinin yer değiştirme kararnameleri MEBBİS üzerinden gönderilecektir.

4. Diğer kamu kurumunda görev yapanlardan koordinasyon sonucu görev yaptığı kurum tarafından ataması uygun görülenlerin yer değiştirme işlemleri ilgili kurum tarafından yürütülecektir. 

5. Yer değiştirme işlemi 5 Şubat 2024 tarihinden önce gerçekleşen öğretmenlerin görevden ayrılma işlemleri yer değiştirme kararnamelerinin gönderildiği tarih itibarıyla yapılabilecektir.

6. Yer değiştirme işlemi 5 Şubat 2024 tarihinden sonra gerçekleşenlerden;

a. Bulunduğu eğitim kurumunda norm kadro fazlası durumunda olanların ayrılma işlemleri atama kararnamelerinin gönderildiği tarih itibarıyla,

b. Diğer öğretmenlerin ayrılma işlemleri ise yaz tatili itibarıyla yapılabilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.