Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı CarrefourSa 2 Kasım 2022 Aktüel Ürünler Öğretim Programı Forma Sayıları doktor adayları ceza miktarları

Nöbet Görevi Ek Ders Ücreti (18 Nisan 2023)

Genel Müdür Bakan a. Cemal ÖZDEMİR imzalı resmi yazıda "Hastanede yatarak tedavi gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik hastane bünyesinde açılan sınıflarda ders okutan öğretmenler ile özel eğitim sınıflarında ders okutan öğretmenlere raporlu ya da izinli bulundukları sürelerde nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin ödenip ödenemeyeceği hususunda tereddüte düşüldüğü bilgisini içeren 11.04.2023 tarihli ve E-30169645-903.99-74213795 sayılı yazınız ve ekleri incelenmiştir. 

25.08.2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmede "Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti" başlıklı 19'uncu maddesinde "(1) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır.

Sağlık problemi nedeniyle sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimlerini sürdürdükleri hastane sınıfları da özel eğitim sınıfı olarak değerlendirilmektedir. Hastane sınıfında üzerine sınıf sorumluluğu verilen kadrolu öğretmenler özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin gözetimine devam ederek nöbet görevini yerine getirmektedirler. 

Ayrıca 07.07.2018 tarihli ve 30471 sayılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nin öğretmenlerin nöbeti başlıklı 60'ıncı maddesinin birinci fıkrasında "Öğretmenlerin okul müdürlüklerince düzenlenen nöbet çizelgesine göre nöbet tutmaları sağlanır. Özel eğitim anaokulları, özel eğitim anasınıfları ile özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenleri nöbet görevlerini teneffüs ve yemek saatlerinde sınıflarına kayıtlı öğrencilerin gözetimine devam ederek yerine getirirler." hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda hastane sınıfı öğretmenleri ile özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenlerine haftada en az bir gün fiilen okulda görev yapmaları halinde Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.