Öne Çıkanlar Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

Okuryazarlık Türlerinin Tanımları Yapılarak Standart ve Göstergeleri Oluşturulmaktadır

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, ''K12 Ulusal Beceri Geliştirme Programı'nın ulaştığı noktada çağın genel becerilerini, okuryazarlık becerilerini ve alana özgü becerileri tanımlamak, sınıflandırmak; K12 düzeyinde standart ve göstergeleri belirlemek ve her bir beceri setinin birbiriyle ilişkisini sağlamak amacıyla alanında uzman akademisyenler ve öğretmenler ile K12 düzeyinde her sınıf seviyesine uygun ulusal beceri haritası oluşturulmaktadır. 'K12 Ulusal Beceri Haritası' ile günümüz öğrenenlerinin ihtiyacı olan bilişsel, sosyal-duygusal becerilerle okuryazarlık ve alan becerileri eğitim sürecine hızla adapte edilebilecektir.

Okuryazarlık türleri belirlenirken kavramsal ve teorik çerçevenin belli bir disipline ait ve dar kapsamlı olmamasına özellikle dikkat edilmiştir. Okuryazarlık türlerinin tanımları yapılarak standart ve göstergeleri oluşturulmaktadır.

Matematik alan becerileri çalışması kapsamında sınırları çizilerek ele alınan beceriler, şemsiye beceri olarak seçilmiş ve diğer alan becerileri bu şemsiye beceriler altında bunlarla ilişkili beceriler olarak ele alınmıştır. Seçilen sınırlı sayıda beceri; 'muhakeme', 'problem çözme ve modelleme', 'temsil ve iletişim', 'matematiksel araç gereç ve teknoloji kullanma, ilişkilendirme' olarak belirlenmiş olup bu becerilerin standart ve göstergeleri oluşturulmaktadır. Türkçe alan becerileri çalışması kapsamında okul öncesi eğitim programı, ilkokul ve ortaokul Türkçe dersi ve ortaöğretim Türk dili ve edebiyatı dersi olmak üzere öğretim programlarının her biri işevuruk eylemler bakımından gözden geçirilerek gerekli eylemler belirlenmiştir. Belirlenen eylemlerin birçoğu uluslararası çalışmalardaki becerileri de yansıtmıştır. Türkçe alan becerisi dilin üretim düzlemini oluşturan konuşma ve yazma ile alımlama düzlemini oluşturan dinleme ve okuma üst becerilerini içermektedir. Bu beceriler için uluslararası örneklere uygun standart ve göstergeler oluşturulmaktadır.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.