Öne Çıkanlar A101 20 Haziran 2024 Aktüel Ürünler öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı Salih Tanrıkulu il dışı yer değiştirme

Proje Okullarına Öğretmen Ataması (6 Mayıs 2024)

Söz konusu resmi yazıda ''2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program Ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atamasına İlişkin Kılavuz kapsamında 03.05.2024 tarihi itibari ile proje okullarına öğretmen atama başvuruları alınmaya başlamıştır. Gerek 08/02/2023 tarih ve 32098 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde gerekse 2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program Ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atamasına İlişkin Kılavuz'nda öğretmenlerin seçilmesinde hangi kriterin uygulanacağı açıklığa kavuşturulmamış görülmektedir. Oysa idari işlemin beş temel unsurundan biri de “şekil” unsurudur ki idari işlemin şeffaflığını sağlaması ve keyfiliğini engellemesi açısından önemlidir. İlgili kılavuzda öğretmen atamalarının kimin tarafından yapılacağı belirlenmiş olmakla birlikte, nasıl seçileceği belirtilmemiştir. Oysa diğer tüm atama ve yer değiştirme işlemlerinde gözetilen puan üstünlüğü esasının bu atamalarda da geçerli olması gerekmektedir. Bu durum, öğretmenlerin yapacağı tercihlerde “öngörülebilirlik” açısından belirsizlik içinde kalmasına sebep olmaktadır. Atamalarda eşitlik ve liyakat esaslı bir süreç işletilmesi için puan üstünlüğü esasına göre atama yapılması elzemdir.

Öte yandan idareci atamasında idareci atanmayan ve bu atamaların valiliklere bırakıldığı okulların statüsünün ne olduğu, ve bu okullara öğretmen atamasının yayınlanan kılavuza göre yapılıp yapılmayacağı  da açıklığa kavuşturulmaya muhtaçtır.

Bu gerekçelerle süreç bitmeden, mağduriyet yaşanmaması için ivedilikle bu belirsizliklerin  açıklığa kavuşturulması için gerekli önlemlerin alınması hususunda gereğini arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.