Öne Çıkanlar Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

Seçim Görevi Nedeniyle Ek Ders Ücreti (19 Mart 2024)

Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı ve Genel Sekreter Talat Yavuz imzalı resmi yazıda ''Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 25'inci maddesinde, ''Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır.'' hükmü yer almaktadır.

Görüleceği gibi, Bakanlık kadrolarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenebilmesi, ders görevin fiilen yapılmış olması veya Kararın 16'ncı maddesinde belirlenen durumlarla sınırlı olarak ders görevinin yapılmış sayılmasına bağlı bulunmaktadır.

Anılan Kararın ders görevlerinin yapılmış sayılacağı hallerin belirlendiği 16'ncı maddesinde ise ''Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir...'' hükmüne yer verilmiştir.

Kararın yukarıda belirtilen 1'ncı maddesi hükmü gereğince, Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, seçim çalışmaları nedeniyle Seçim Kurulları tarafından verilen kurslara (sandık kurullarında zorunlu görevlendirme nedeniyle) katıldıkları günlerde aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini yapmış sayılmaları gerekmektedir.

Bu itibarla, 31.03.2024 mahalli idareler seçimlerinde sandık kurullarında ve il/ilçe seçim kurullarında görevli olmaları nedeniyle zorunlu olarak eğitime tutulmalarından dolayı yönetim/ders görevini ifa edemeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelere rastlayan aylık karşılığı ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılarak söz konusu tarihlere ilişkin ek ders ücretlerinin ödenmesi yönünde bir görüş yazısı düzenlenmesi ve neticeden Sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.