Öne Çıkanlar Bakan Yılmazdan Okullaşma Oranlarını Açıkladı istihdam öğrenci Diyanet İşleri Başkanlığına Kadro İhdasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu

Seçimde Görev Alacak Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri (15 Mart 2024)

Söz konusu resmi yazıda 2'Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin kararda, bakanlığa bağlı okul ve diğer eğitim kurumlarında görev yapan personelin aylık ve ücretle okutacakları veya okutmuş sayılacakları haftalık ders saatleri, bunların nitelikleri ve diğer hususular düzenlenmiştir.

Anılan kararın 16. maddesinde;

1- Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu karar kapsamında bulunan personelden;

a- Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

b- İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Anılan düzenlemenin (a) bendinde, açıkça bakanlıkça ya da bakanlığın verdiği yetki ile valiliklerce bir öğretmenin kurs ve seminerde görevlendirilmesi durumunda, öğretmenin ek ders görevlerini yapmış sayılacağı belirtilmiştir. Buna rağmen geçmiş dönemlerde il/ilçe seçim kurullarında görev alan öğretmenlerin zorunlu seçim bilgilendirme seminerlerine katıldığı günlerdeki ek ders ücretlerinin yapılmış sayılmadığı görülmüştür. Mevcut eksikliğin giderilmesi için, sonraki dönemde öğretmenlerin seçim çalışmalarına katıldığı günlerde, ek ders ücreti görevini yerine getirmiş sayılması hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.