Öne Çıkanlar 2024 Yılı Mart Ayı Yay Burcu İş Yorumu Yatırım Fonları Sivrihisar Seçim Sonuçları 2024 Yılı Mart Ayı Balık Burcu İş Yorumu BİLSEM Bireysel Değerlendirme

Uygulamalı Sınavlarla İlgili Değişiklik Yapılması (4 Aralık 2023)

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bakan a. Kemal Bülbül imzalı resmi yazıda ''Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği 9 Eylül 2023 tarihli ve 32304 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında uygulanacak sınavlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi de 11 Ekim 2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi'nin 5'inci maddesinin 1'inci fıkrasının (ğ) bendinde; ''ğ) Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil derslerinin sınavları yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılır. Uygulamalı sınavların süresi ve hangi kazanımlara göre yapılacağı ders öğretmenlerince belirlenir. Ders öğretmeni tarafından dinleme ve konuşma becerilerini ölçen uygulama sınavları yapılır ve bu sınavlar ayrı ayrı planlanır. Öğrencinin uygulamalı sınavlardan aldığı puanlar ile yazılı sınavdan aldığı puan birlikte değerlendirilerek sınav puanı oluşturulur.'' hükmü yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi'nin 7'nci maddesinin 1'inci fıkrasında; ''Bu Yönergede hüküm bulunmayan hallerde ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.'' hükmü yer almaktadır.

1 Aralık 2023 tarihli ve 90970962 sayılı yazınızda belirtilen hususlar, yapılacak ilk mevzuat çalışmasında Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilecek olup, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi doğrultusunda işlem gerçekleştirilmesi uygun mütalaa edilmektedir.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.