Öne Çıkanlar Öğretmenler Arası Nesilden Nesile Milli Mücadele Temalı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Okul Veri Randevu İşlemi Meyve Günü EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

Yaklaşık 3 Bin Yeni Anaokulunu Eğitim Öğretime Kazandıracağız

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''2022 yılında  güçlendirme ve yık-yap kapsamındaki yeni okul yapımlarını kapsayacak şekilde yaklaşık 2.1 milyar liralık yatırımı İzmir'e kazandırmıştık. Dün akşamdan itibaren devam eden değerlendirmeler sonucunda bugün İzmir'imize 3 milyar liralık ilave eğitim yatırımı daha vererek 2.1 milyarlık yatırımı 5.1 milyara çıkarmış bulunuyoruz.

Biz 2022 yılında gerçekten çok verimli bir dönem yaşadık. Mevcut yapıların güçlendirilmesiyle daha dayanıklı, daha güvenli eğitim ortamlarını sağlama bağlamında, inşallah, bugünden itibaren altı yedi ay içinde tüm mevcut güçlendirmeleri nihayetlendirmek istiyoruz. Artık 2023 yılı ikinci döneminde güçlendirilmesi yapılmamış, yık-yap kapsamında inşa edilmemiş hiçbir okul binası bırakmak istemiyoruz.

İzmir'imize bugünkü değerlendirmemiz kapsamında 63 yeni bağımsız anaokulu, 21 ilkokul, 16 ortaokul ve 22 de lise olmak üzere 122 yeni eğitim kurumunu yatırım programına almış bulunuyoruz. Bu 122 yeni okulun yaklaşık maliyeti, 2.3 milyar liraya tekabül etmekte.

Yaklaşık 3 bin yeni anaokulunu, inşallah, bu sene sonuna kadar tüm Türkiye'de, 81 il ve 922 ilçede eğitim öğretime kazandıracağız.

5 yaştaki okullaşma oranı, yaklaşık yüzde 78'di. Bugün itibarıyla 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 93 oldu. 750 bağımsız anaokulu yaptık. 9 bin ana sınıfı yaptık. Şimdi İzmir'de de yatırımlar arasında bağımsız anaokullarına çok büyük öncelik veriyoruz ve İzmir'imize 63 yeni bağımsız anaokulunu, inşallah, kazandıracağız. Ben inanıyorum, 2022 sonuna kadar 63 yeni okulla yetinmeyerek İhtiyaca göre belki 70, 80, 90, 100 bağımsız anaokulunu İzmir'imize kazandırmış olacağız. Yine okullarımızın 2022 - 2023 eğitim öğretim yılına hazırlanmasıyla ilgili büyük onarım ihtiyacı olan tüm okullarımızın da onarımlarını hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bu kapsamda da 300 milyonluk yeni yatırımları İzmir'imize bugün itibarıyla kazandırmış bulunuyoruz. Yani kısaca İzmir'imizin 2,1 milyarlık yatırımını, 3 milyar ilaveyle 5,1 milyara yükseltmiş bulunuyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı ve hükûmet olarak okullarımızın ihtiyacını karşılamada hiçbir sıkıntımız yok. Bu son zamanlarda yaşanan sıkıntılı süreçler, belki bazı yatırımların yapılmasını geciktirdi ama inşallah, hızlı bir şekilde valiliğimizin koordinasyonunda süreçler çok hı devam edecek ve 2022 - 2023 eğitim öğretim yılında çok daha hazırlıklı, çok daha donanımlı bir şekilde eğitim öğretim hayatına başlamış olacağız.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.