Öne Çıkanlar Yapay Zeka Dersi Ercan AKSU Türk Ticaret Kanunu 2024 Yılı DGUY Sınavı Soru ve Cevapları BİM 9 Nisan 2024 Aktüel Ürünler

Enflasyon Artıyor, Alım Gücü Düşüyor

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ''Ağustos ayı enflasyonu %9,09, yıllık enflasyon %58,94 olarak açıklandı.  Sadece 2 aylık (Temmuz-Ağustos) enflasyon oranı %19,44 olurken, enflasyon farkı ise %12,68 olarak gerçekleşti.

Sabit gelirliler açısından; Kur-Enflasyon-Emtia arasındaki etkileşim nedeniyle ulaşım, üretim ve maliyet sonucu ortaya çıkan enflasyonun en yoğun hissedildiği alan; gıda, ulaşım ve enerji olarak yer alıyor.

Özellikle gelirlerinin büyük bir bölümünü kiraya yatıran sabit gelirliler, emtia ürünlerinde yaşanan fiyat artışı nedeniyle de zorluklar yaşıyor. Sabit gelirlileri korumak için fiyat istikrarının sağlanması noktasında verilecek mücadelenin başında kira ve emtia fiyatları yer almalıdır.

Türkiye ekonomisi; I. Çeyrekte %3,9 II. Çeyrekte ise %3,8 büyüme kaydederek büyümeye dair önemli bir istikrarı devam ettirmektedir. Beklentimiz büyümeye ilave olarak reel alım gücünde artış sağlanması ve fiyatlar genel seviyesinde düşüşün gerçekleşmesidir.

Buna ilave olarak; Hükümetin teklifinin Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından onaylanmasıyla 2024 yılında kamu görevlisi ve emeklilerin maaşlarına/ücretlerine %15 + %10 artış yapılacak. TCMB tarafından açıklanan 2024 yılı beklenen enflasyon rakamı ise %33 oranında.

Temennimiz, Hükümetin haklı çıkması, 2024’te enflasyonun %33 değil %25’i geçmemesi, kamu görevlilerinin kayıp yaşamamasıdır. Aksi takdirde, maaş/ücret artışlarını asıl belirleyecek olan “enflasyon farkı” olacaktır. Enflasyon farkı ise kayıpları telafi, alım gücünü tedavi etmeyecektir.'' dedi.

Anadolu Eğitim Sendikası ve BASK Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, ''Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan #enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düşmektedir. Altı ay sonra verilen enflasyon farkı geçmiş dönemleri kapsamadığından o ana kadar oluşan farklar sabit gelirlilerin cebinden çıkmaktadır. Öncelikle yıllardır oluşan kayıplar karşılanmalı, sonrasında ise aylık olarak enflasyon kayıpları maaşlara yansıtılmalıdır.'' dedi.

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, ''TÜİK in açıkladığı verilere göre Ağustos ayında #enflasyon yüzde 9,09 arttı. Yıllık enflasyon ise 58,94 oldu. Temmuz ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece %6 iken Temmuz- Ağustos aylarında iki aylık enflasyon %19.37 oldu.

Daha yaşadığımız yılın enflasyon beklentisini tutturamayan Merkez Bankası'nın 2024 ve 2025 enflasyon beklentisi sırasıyla %33 ve %15'tir. Bu verilerin bile altında bir artış vererek memur ve emeklilerini enflasyona ezdirenler istedikleri kadar 'memurları ve emeklilerini enflasyona ezdirmedik' desin gerçek rakamlar ortadadır. Her yıl verilen artışlar istisnasız enflasyon altında kalmıştır.

Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan #enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düşmektedir. Altı ay sonra verilen enflasyon farkı geçmiş dönemleri kapsamadığından o ana kadar oluşan farklar sabit gelirlilerin cebinden çıkmaktadır. Öncelikle yıllardır oluşan kayıplar karşılanmalı, sonrasında ise aylık olarak enflasyon kayıpları maaşlara yansıtılmalıdır.

Toplu sözleşmenin yeni sonlandığı bu günlerde memur ve emeklileri sefalete mahkum edilmiştir. Şimdiden alım gücü kalmayan sabit gelirlilerin önümüzdeki yıllarda daha da kötü bir alım gücüne sahip olacağı aşikardır. Devletin aslı ve sürekli görevini yapan, devletin görünen yüzü olan memurları bu hale getirmek kabul edilemez! Her zaman söylediğimiz gibi devletin memuru YOKSUL, emeklisi AÇ olamaz! En düşük memur maaşı YOKSULLUK SINIRI üzerinde ücret almalıdır.'' dedi.

Anahtar Kelimeler:
EnflasyonAli Yalçın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.