Öne Çıkanlar 2024 Yılı Mayıs Ayı Yay Burcu İş Yorumu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri öğretmen A101 21 Eylül 2023 Aktüel Ürünler

Enflasyon Ne Zaman Tek Haneye Ulaşacak?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özel görüşmesine ilişkin ''Ben de çok olumlu değerlendiriyorum. Türkiye son zamanlarda çok güvenlik sorunlarıyla uğraştı. Salgın hastalıklardan tutun birçok sorunla uğraştık. Şimdi seçimsiz bir döneme giriyoruz. Bu tarihi bir fırsat. Bunu çok iyi değerlendirerek Türkiye'yi güçlü yarınlara taşımamız lazım. İktidarıyla muhalefetiyle ortak bir sorumluluğudur. Milli konular dediğimiz uzun vadeli geleceğimizi ilgilendiren meselelerde bir araya gelmeyi becerebilmemiz lazım. Hem rekabet edeceksiniz hem de ülkenin geleceği için işbirliği yapacaksınız. Sayın Cumhurbaşkanı'mız da 'Türkiye'nin ihtiyacı' şeklinde ifade etti. Bu görüşmelerin önümüzdeki dönemde de arkasının gelmesini temenni ediyorum. Bu diyaloğun sürmesinde büyük fayda var. Zaten Cumhurbaşkanımız da iade-i ziyaret yağacağını ifade etti. Bu konuda farklı sesler de duyduk ama Sayın Özel'in bu konuda gösterdiği tavır doğru bir tavır. Halkımız siyasette kavga istemiyor.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yerel seçimler konusunda ''Cumhurbaşkanımızın da AK Parti'nin de zihniyeti şu; biz bir sonuç çıktığı zaman o sonucu her seçim sonrasında analiz ederiz.  Bu sefer daha kapsamlı şekilde analizlerimizi yaptık. Biz hiçbir zaman faturayı millete çıkaran bir siyasi anlayışa sahip olmadık. Millet ne yaparsa yapsın haklıdır. Biz kendimize bakarız. Bu süreç devam ediyor ama tek faktörlü bir sonuç olarak görmüyoruz. Çok boyutlu bir mesele. Yerelde olan faktörler var genelde olan faktörler var. Bütün konular analiz ediliyor. Bunun sonucunda bizim için mutlaka bir yol haritası çıkacaktır. Herkes üzerine düşeni alacaktır. Türkiye inşallah bir taraftan ekonomik sorunlarını aşacak, bir taraftan diğer alanlarda reformlarını hızlandıracak ve çok daha iyi noktalara milletimizi taşıyacağız.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyon konusunda ''Enflasyonla mücadele uzun soluklu bir mücadele. Geçen yıl Eylül ayında ciddi istişarelerle Orta Vadeli Program hazırladık. Buna da Sayın Cumhurbaşkanımız güçlü bir şekilde siyasi iradesini ortaya koydu. OVP'yi biz iyi hazırladık ve kararlı şekilde uyguluyoruz. Sonuçlarını da görüyoruz. OVP 3 yıllık bir perspektif. Bu seneye baktığımızda aylık bazda gdüşüşler geçen yılın sonuna doğru başlamıştı. Seçim öncesi spekülatif havada bir miktar sapmalar oldu. Son iki aydır ivme kaybını görüyoruz. En son gelen rakam 3.18 civarında. Geçen yılın aritmetik ortalamasına bakarsanız 4.3 aylık. Onun altındayız artık. Haziran'ın 3'ünde yayınlanacak olan enflasyonda yıllık olarak zirveyi göreceğiz. Ondan sonraki 4 ayda hızlı bir düşüş göreceğiz: Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül dönemi. 20 puanlık bir düşüş bekliyorum. Bu tabi kabaca. Dolayısıyla ciddi bir düşüş bekliyoruz yaz döneminde. Esas etki program etkisidir. Program yoksa siz enfalsyonu düşürmezseniz yine yüksek gelirse rakamlar baz etkisi olmaz. Baz etkisi dediğimizi doğuran da program etkisidir. Dolayısıyla burada ciddi bir aylık bazda düşüşler göreceğiz sonra da yıllık düşüşleri görmüş olacağız. Bu bir geçiş süreci. Daha ciddi mesafe gelecek yılın sonunda; 20'nin altına düşürmüş olacağız. 2026'da da yeniden tek haneye düşürmüş olacağız. Bunun dışında program dışında kontrol edemediğiniz etkiler oluyor. Olumlu veya olumsuz. Programımız çalışıyor cari açıktan büyümeye, risk oranlarından başka alanlara varıncaya kadar sonuçlarını görüyoruz. Seçim döneminde dolar artacak diye bir hava estirdiler. Vatandaşı maalesef yanlış yönlendirdiler. Kredi kartıyla girip borç alıp döviz alanlar olduğu söyleniyor. Birileri kasıtlı olarak spekülasyon ürettiler. Vatandaşımızın kolektif hafızasında bu olayın yer etmesini gerektiğini düşünüyorum. Her zaman riskleri sıfırlamak mümkün değil. Geçmişe göre daha korunaklı haldeyiz. Türkiye'ye fon akışı çok hızlı. Türkiye'nin şuanda döviz problemi söz konusu değil. Seneye enflasyonda yüzde 20'lerin altını göreceğiz. Yapmamız gereken enflasyonu düşürmek ve kalıcı refahı sağlamak.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin not artışı sürecek mi?'' sorusuna ''Türkiye'ye yatırımcı ilgisinin arttığını görüyoruz. Buradaki talebin artışı bile bir şeylerin göstergesidir. Sonuçlarını bu yıl sonu gelecek yıl daha çok göreceğiz. Dolayısıyla güven ortamının beklentilerinin güçlendiğini görüyoruz. Türkiye seçimsiz bir dönemi bıraktığından dolayı öngörülebilirliği sağlamış durumda. Ben önümüzdeki dönemde bu konuda çok önemli gelişmeler olacağını düşünüyorum. Tüketimi bir miktar dengeleyip tasarrufları arttırıp tasarrufları üretken alanlara kanalize ediyoruz. Buralarda geçici olarak sıkılıklar olacaktır. Hem kamuda hem özelde tasarrufu artıracağız. İstihdam açısından sadece makro değil mikro düzenlemeler de önemli. Bütün dengeleri gözeten dengeli bir yaklaşımla gidiyoruz. Geçen yıl 4.5 büyüdük bölgemizdeki jeopolitik gelişmelere rağmen. Türkiye bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi pozisyonunda.'' şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuda tasarruf dönemi konusunda ''Enflasyonla mücadele topyekun bir mücadele. İhtiyaç duymadığımız tüketimden kaçınmamız gerekiyor. İhtiyacımız olmadığında aldığımızda bunun sonuçları oluyor. Tasarrufa odaklanmamız gerekiyor. Kamuda da çalışma başlattık. Hazine Maliye ve Strateji Bütçe ayrı ayrı çalıştılar şuanda konselide edildiler. Geniş bir listemiz var. İyi bir izleme ve takip sistemi kurmak istiyoruz. Bu maddeler hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza sunulacak. Araçlardan tutun, kamu binalarının kullanımı ve doküman basımından tören eğitimi gibi faaliyetlerin nerede yapıldığına kadar hepsine bakıyoruz. Teknik olarak çalışıyoruz. En büyük tasarruf verimlilik. Kamu kurumları arası değişimler olacak. Transferi kolaylaştırıcı yaklaşımlar geliştirmemiz lazım. Esas mesele tasarruf farkındalığını oluşturmak. Bütçe dengemizi bu yıl güçlendirmiş bir şekilde sonuçlandırmayı bekliyoruz.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gabar'da petrol çıkarılmasına ilişkin ''Bütün imkanlarımızla yerli kaynaklarımızı arttırmaya çalışıyoruz. İnşallah yeni sondajlarla daha da artar. Terör nedeniyle uzun yıllardır doğru düzgün çalışma yapılamadı. Terörün ortadan kalkması olumlu etkiler yaptı. Gabar'daki gelişme çok sevindirici.'' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Enflasyonu tek haneye düşürmeyi programımızın temel hedefi olarak belirledik. Çünkü fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir.

Bunun yanı sıra vergide adaleti güçlendirmek için önemli düzenlemeler yaptık. Örneğin; asgari ücreti vergi dışı bıraktık, gelir vergisi tarifesinde en alt dilimdeki vergi oranını düşürdük, en üst dilimdeki vergi oranını yükselttik, kurumlar vergisi oranını artırdık, banka ve finans kurumları için daha yüksek oran belirledik.

Vatandaşlarımızın alım gücünü artırmak için her alanda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Programımız şeffaf, öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dayalı olup ülkemizin kendi programıdır ve başarı ile uygulanmaktadır.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.