Öne Çıkanlar Osman SEZGİN MEB Personeli İçin Yazılı Sınav Duyurusu Plan ve Bütçe Komisyonu Tarım Kredi Kooperatif Market 13 Mayıs 2022 Aktüel Ürünler öğretmen

ÖTV İndirimi Kira Artış Sınırı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, ''Otomobile yönelik ÖTV indirimi yok. Anlamıyorum, soruyorlar; araç mı alacaksın diyorum, yok araç diyor, alamayacağın aracın ÖTV'sini ne yapacaksın diyorum. Otomobil piyasası gayet canlı, onlar arzı artırsınlar, kapıya koysunlar, o zaman görelim.

Kirada yüzde 25 artış sınırı temmuz ayında bitecek. Temmuzda enflasyona göre bakacağız.

Türkiye Ekonomi Modeli, Türkiye'nin bir modeli. Her gün rüyama giriyor. Çünkü Türkiye kendi özgün modelini hak edecek bir ülke. Bu yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı, kimse bunu durduramaz. Türkiye bunu kotaracak seviyede. Modeli açıklayacağımız 20 günde ben 3,5 kilo verdim. Teorik altyapısını oluşturduk. Modele dönüştürdük. Girdi, çıktı, etki analizi yapıldı. Otomobilin direksiyonunu çevirdiğin anda döner, gemi kullanıcısı iseniz dümeni buradan kırmam lazım, belli bir mesafe hesabı yapmam lazım. Onu kırarken o mesafe hesabı yetmiyor, hız, rüzgar, şiddeti... Dalgaların şiddeti, ters akıntı var, 15 metrelik tekneyi kullanmak, vapuru kullanmak arasında da fark var.... Bütün bunların hesabını yapmamız lazım. Ekonomiyle ilgili adım attığınızda belli bir müddet sonra sonuç çıkaracağını bilmemiz lazım. Bu model Cumhurbaşkanımızın inandığı, bizim inandığımız bir model. Bütün makro ekonomik göstergelerde başarı elde etmiş bir model. Geçiş modeli değil. Dümenin başında Sayın Cumhurbaşkanımız var. Buna inanmış, seçimden sonra değiştireyim der mi? Demez. Seçimden sonra bir değişim olmaz. Aksaklık varsa düzeltmeleri yaparsınız, yeni şeyler katarsınız yürürsünüz.

Şunu bilsinler; kur yükseldiği zaman gerçekleri taşımıyordu. Muhalif taraflar benim ifademden dolayı üzerime gittiler. Dedim ki; TL yüzde 47,5 düşmüştü, bunun altını kabul etmez. TL'nin reel değeri yüzde 57'lerde. TÜFE bazında optimal noktasının hangisi olduğu önemli. 60-70 seviyesi olduğuna inanıyorum. Doların artışı yüzde 41 ama siz yılbaşına göre karşılaştırma yapıyorsunuz. TL'nin henüz rekabet edilebilir kur seviyesinde olduğuna inanıyoruz. Enflasyonu etkiliyor, öngörülebilirliği etkiliyor. Aşırı değerlenmeyecek, aşırı düşmeyecek dedik biz ihracatçılara. Geçen yılın imkanlarından faydalanmış olabilirsiniz. Yılbaşına girerken elektrik, doğalgazda indirime gittik. Petrol fiyatları düştü.

Türkiye'yi taşıyan KOBİ'ler. Biz kredi kolaylığı konusunda desteğe devam edeceğiz. Piyasayı rahatlatıcı tedbirler alıyoruz. Yüksek enflasyon, düşük faiz uygulandığı dönemde para yakma yarışına girdiler. Ne alsak kardır yarışına girdiler. Çok yüksek stoklara girenler oldu. Depolarda adım atacak yer kalmadı. Fiyatlar düşünce stok eritme konusunda sıkıntıya girdiler. KOBİ'lere kullanılan kredi yüzde 77,7 toplam kredi içinde. KGF vereceğiz, paketler açıklıyoruz. KOBİ'lerde büyüme uzun dönem ortalamasının tam 4 katına çıkmış. İmalatta büyüyoruz son dönemde. Kredi hacmi 1 trilyon sınırında iken 1,9'a çıkmış. Kasımda kredi kullanan 474 bin artmış. Kredi bulamıyoruz diyorlar ya... Büyükler bazen bulamadıklarını söylüyor, o konuda da önlerini açıyoruz yavaş yavaş. Biz KGF ile bir devrim yapacağız. Devrim şu; herhangi bir bankaya gidip krediye ulaşabilen KGF'yi kullanamayacak. Bunlara vermeyeceğiz. Teminat veremeyene, kredibilitesi olmayana vereceğiz. Ülke ekonomisini ayakta tutanlara kredi vereceğiz.

Büyüme tahminimiz 5. Kasım ve aralıkta göstergeler iyi görünüyor. 2023 için de büyüme, resesyon beklentisi de var, yüzde 5'e doğru yürüyeceğiz.

Türkiye'nin kimseye verecek bir şeyi yok. Gelişmekte olan ülkeler seviyesinde en güçlüler arasındayız. Güçlü bir ülke... Her türlü ilişkisini ulusal çıkarlar doğrultusunda yapıyor... Güçlü bir lideri var... Biz 11 milyar dolar borçlanacağız dedik. Son dönemdeki borçlanma, en iyi borçlanmalardan biriydi. Kalıcı yatırımcı geldi. 3 yıl sonra dönüşünü alabileceğine inanarak geldi. Batılı, doğulu hiç farketmez. Son 3 ayı söyleyeyim... Seçimden sonra politika devam edecek mi diye soruyorlar. Bir iktidar değişimi görmüyorlar. En güçlü potansiyeller arasında görüyor. Şurdan burdan borçlanmadık ki... Londra'dan borçlanınca çok doğal, Katar olunca, Suudi Arabistan olunca, Rusya olunca ne vereceksiniz diyorlar... Türkiye'nin potansiyelini bilmemektir bu. Bizim kimseye bir borcumuz yok, verdiğimiz ödün yok. Londra'dan gelen de baştacı, Katar'dan gelen de baştacı.

BOTAŞ özel bir şirket. Önemli olan kendi hesap kitabını nasıl yaptığı. Görüşmeler sürüyor. BOTAŞ ya da başka şirketin hazineye yük olup olmayacağı önemli benim için. Ben geçen yıl 250 milyarlık vergiden vazgeçmişim. Bu bana bir yük. Ben gaz için indirim yapmışım, bu nasıl bir yük, ben buna bakarım.

Zirvesi 1,5 trilyona yakın oldu. Şu anda 1,4'ler seviyesinde. KKM hesaplı kitaplı görülüyorsa, mudilerin tamamı yerleşikler. Hala bunu kullanılabilir görüyorlarsa kullanmaya devam eder. Yasal bir sınır var. 2023'e kadar kullanılacak. Sonrası için ekonomi yönetimi bakar, hesabını kitabını yapar, yürütür ya da yürütmez. Ülkenin menfaatleri gerekiyorsa 3 ay yönetirsiniz, gerekirse 3 yıl yönetirsiniz. Akşam gerekiyorsa vazgeçersiniz. İlan ettik ayıp olur yoktur bende. Ne ayıbı... Ülkeye faydası var mı ona bakarım. Mudiler tarafından çok güçlü destekleniyor. Türkiye'de insanlar dövize ve altına bakıyor. 2023 sonuna kadar uygulanıyor şu anda.

Türkiye Cumhuriyeti, serbest kambiyo rejiminde olan bir ülke. Serbest piyasadan asla ödün vermez. Bu 50 bin dolarlık mesele zaten mevzuatta olan bir şey. Siz bugün Londra'dan Berlin'e 10 bin pound gönderirseniz size sorulabilir. Türkiye'de de 50 bin dolar üzeri çıkışların sorulabileceği üzerine bir şeydir bu. İstediğim gibi at oynatırım, kimse bana soramaz keyfiyetini kimseye tanımayız. Bütün dünya olağanüstü koşullardan geçiyor, olağan kurallarla devam ederseniz olağanüstü zarar görürsünüz. Piyasalar normalleşince siz de normalleşirsiniz.

TOGG bizim başımızın tacı. Çok önemli bir yatırım. Seri üretim de başlıyor. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra ulaşımda sıkıntı olursa çok hızlı adım atarız. Bayraktarları ziyaret ettim, Kızılelma'yı. Şu insansız uçağı gördüğümüz an Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar güçlü hale geldiğini anlamak için çok önemli.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.