Öne Çıkanlar Bakan Yılmazdan Okullaşma Oranlarını Açıkladı emekli istihdam öğrenci DİB MBSTS

Tasarruf Tedbirleri Bilgi Sistemi (22 Mayıs 2024)

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere, 17/05/2024 tarihli ve 32549 sayılı Resmî Gazetede kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin “Tasarruf Tedbirleri” konulu ve 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlanmıştır.

Söz konusu Genelge kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları; kendi bütçeleri veya tasarruflarındaki diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve yurt dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazların kullanılması ve Genelge ile belirlenen tedbirlere uymakla talimatlandırılmıştır.

Diğer taraftan, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 217 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile “Maliye ve ekonomi politikalarının hazırlanması, uygulanması ve bu politikalarla uyum sağlanması” ve aynı fıkranın (b) bendi ile “Kamu harcamalarında etkili, ekonomik, verimli ve tasarruflu davranılması için kamu kurum ve kuruluşları için uyulması zorunlu düzenlemeleri yapmak ve tedbirleri almak.” görev ve yetkileri Bakanlığımıza verilmiştir.

Bu kapsamda kamuda tasarruf tedbirlerinin uygulanması süreçlerinin bütünleşik bir anlayışla izlenmesi, değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla Bakanlığımızca Tasarruf Tedbirleri Bilgi Sistemi (TTBS) geliştirilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Anılan Genelge kapsamındaki her bir idarenin strateji geliştirme birimleri tarafından, TTBS’ye veri ve rapor girişlerinin Ek’te yer alan esaslar çerçevesinde 28/06/2024 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde de söz konusu veri ve raporlar periyodik olarak TTBS’ye girilecektir.

Sürecin hızlı ve etkili bir şekilde yürütülmesine ilişkin gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.