Öne Çıkanlar 2024 Yılı Mart Ayı Yay Burcu İş Yorumu Yatırım Fonları Sivrihisar Seçim Sonuçları BİLSEM Bireysel Değerlendirme 2024 Yılı Mart Ayı Balık Burcu İş Yorumu

2024-2028 Stratejik Planı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin ''Bugün iki asra yakın geçmişi ve biriktirmiş olduğu tecrübesiyle ülkemizin en köklü kurumlarından olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz; taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında çok yakın geçmişte pek çok öncü ve önemli projeyi hayata geçirerek örnek bir kurum olduğunu ortaya koymuştur.

Devlet-vatandaş ilişkisi en yoğun olan kurumların içerisinde olan, son yıllarda yapılan yatırımlarla bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurumlardan biri haline getirdiğimiz Genel Müdürlüğümüz web-tapu vb. 46 ayrı dijital proje ile birlikte kalite yönetim sistemini de tüm birimlerine entegre ederek gayrimenkul sektörünün tüm paydaşlarına en iyi şekilde hizmet sunmakta ve ülkenin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Dijital hava kameraları ile şehircilik çalışmaları için ortofoto görüntüler ve haritalar üretilmektedir. Üretilen bu haritalarla Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kentsel Dönüşüm, Afet Yönetimi ve Kent Bilgi Sistemleri gibi yüzlerce proje desteklenmektedir.

Yurt dışında bulunan Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin ülkemizde bulunan taşınmazlarına ilişkin tapu ve kadastro işlemlerini bulundukları ülkede yapabilmelerini sağlamak amacıyla ilk olarak Berlin Büyükelçiliğimizde Tapu Temsilciliği açılmıştır. Genel Müdürlüğümüz yakın bir zamanda yurtdışı temsilcilik sayılarını arttırmak suretiyle, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza tapu ve kadastro hizmetlerini en hızlı ve en kolay şekilde sunacaktır.

Türkiye’de bulunan taşınmazlara ilişkin arşiv kayıtlarının yanı sıra, OsmanlıDevletinin hakimiyet kurduğu topraklar üzerinde kurulmuş, aralarında Filistin’in de bulunduğu Orta Doğudan Balkanlara 26 ayrı ülkenin kayıtlarını muhafaza eden zengin arşivimiz ile milletlerarası bir değere sahip çıkılmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz, toplumumuzun ve tüm paydaşlarımızın mülkiyete yönelik geleceğe ilişkin beklentilerini en üst düzeyde karşılamak amacıyla 2024-2028 Stratejik Planını hazırlamıştır.

Bu planın hazırlık aşamalarında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor; Genel Müdürlüğümüzün 2024-2028 Stratejik Planının ülkemize ve Genel Müdürlüğümüze hayırlı olmasını diliyorum.'' açıklamasına yer verildi.

Bir Bakışta Stratejik Plan

Misyon: Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etmek, güncellemek ve hizmete sunmak.

Vizyon: Taşınmazlara yönelik politikaları belirleyen ve yöneten lider kurum olmak.

• Etik Değerlere Bağlı, Tarafsız ve Şeffaf

TKGM yasalara uygun, şeffaf ve doğrulukla hareket eder; vatandaşlara karşı dürüstlük ve hesap verilebilirlik anlayışını temel alır.

• Geçmişinden Güç Alan, Köklü, Saygın ve Güvenilir

TKGM vatandaş ihtiyaçları ve mahremiyetine önem verir, onların gözünde güvenilirdir. Bu bakımdan sektörde saygın bir yer tutar.

• Kaynak Kullanımında Etkin ve Verimli

TKGM kaynaklarını etkili, ekonomik ve verimli şekilde kullanır. Tüm hizmetlerinde doğru yürütülen süreçleri ve başarılı sonuçları hedefler.

• Bilim ve Teknolojiyi İlke Edinen

TKGM akla, bilime ve teknolojiye dayalı yöntemlerle çalışır.

• Kararlı, Gelişime ve Sürekli İyileştirmeye Açık

TKGM'de faaliyet ve süreçler etkin yöntemlerle analiz edilip değerlendirilerek gerekli iyileştirmeler yapılır.

• Stratejik Bakış Açısına Sahip

TKGM geleceğe yönelik öngörülebilir gelişme, risk ve stratejilerini belirleyerek gerekli adımları atar.

• Erişilebilir

TKGM ihtiyaçları karşılama yönünde kolaylıkla ulaşılabilir modern hizmet sunumuna uygun kaliteli hizmetler sunar.

Amaç 1: Çok Boyutlu Kadastro Sistemine Geçmek.

Hedef 1.1:3 boyutlu şehir modelleri ile kadastro altlıklarının entegrasyonu sağlanarak altyapı ve deniz kadastrosunu içeren çok boyutlu kadastro sistemi kurulacaktır.

Hedef 1.2: Tüm Türkiye’de tek koordinat sistemine geçilerek kesin sayısal veriye ulaşılacaktır.

Hedef 1.3: Orman alanları ile ilgili kadastral çalışmalar tamamlanacaktır.

Hedef 1.4: Kadastrosu yapılmamış alanların/birimlerin kadastro çalışmaları tamamlanacaktır.

Hedef 1.5: MEGSİS iyileştirilerek kadastro arşiv verileri taranacak ve aktarılacaktır.

Amaç 2: Türkiye Taşınmaz Değer Haritalarını Oluşturmak.

Hedef 2.1: TKGM bilgi sistemlerine entegre taşınmaz değer bilgi merkezi kurulacaktır.

Hedef 2.2: Türkiye için uygun toplu değerleme modeli belirlenecektir.

Amaç 3:“Türkiye Tapu” Sistemini Geliştirerek Elektronik Sicile Geçmek.

Hedef 3.1: Tapu işlem belgeleri elektronik ortama aktarılarak Türkiye Tapu Sistemi geliştirilecektir.

Hedef 3.2: Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminde (TAKBİS) eksik olan T.C. kimlik numaralarından tespit edilmesi mümkün olanlar tamamlanacaktır.

Amaç 4:3 Boyutlu Şehir Modelleri ve Kadastro Altlıklarını Oluşturmak.

Hedef 4.1: 3B şehir modelleri ve/veya ortofoto harita üretimi amaçlı havadan görüntü alımı yapılacaktır.

Hedef 4.2: 3B şehir ve bina modeli üretilecektir.

Amaç 5: Hizmet Sunumunda Kurumsal Kapasiteyi Güçlendirmek.

Hedef 5.1: Hukuki ve tarihsel değeri olan arşiv belgeleri, sağlıklı bir şekilde korunarak, gelecek nesillere aktarılacaktır.

Hedef 5.2: İnsan kaynağının verimliliği ve niteliğinin artırılması için eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Hedef 5.3: Uluslararası alanda kurumun etkinliği ve bilinirliği artırılacaktır.

Hedef 5.4: Fiziki hizmet alanları geliştirilecek ve hizmetlerin bilinirliği artırılacaktır.

Plana file:///C:/Users/ZUHAL/Downloads/2024-2028%20Stratejik%20Plani.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.